تبیان، دستیار زندگی
چند هفته پیش مایکروسافت از لوگوی جدید ویندوز 8 پرده برداری کرده است. لوگویی که موجب شکل گیری بحث و جدل های زیادی میان منتقدین دنیای آی تی شده است.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دعوا بر سر لوگوی ویندوز 8


چند هفته پیش مایکروسافت از لوگوی جدید ویندوز 8 پرده برداری کرده است. لوگویی که موجب شکل گیری بحث و جدل های زیادی میان منتقدین دنیای آی تی شده است.

شاید تعجب کنید که مردم دنیا کار و زندگی شان را تعطیل کرده اند و بر سر لوگوی ویندوز 8 دعوا می کنند! به راستی علت این همه بحث چیست؟ چه چیزی در این لوگو موجب شکل گیری گفت و گوهای مختلف در فروم های اینترنتی و مجله های آی تی و نرم افزاری می شود؟

دعوای بر سر لوگوی ویندوز 8

اولین دلیلی که برای این بحث ها می توان مطرح کرد، محبوب بودن مایکروسافت است. بله! قبول داریم که خیلی ها مخالف صد در صد مایکروسافت و محصولاتش هستند ولی باید بپذریم که همین افراد سال های زیادی از ویندوز XP  به عنوان سیستم عامل استفاده کرده اند. محصولات مایکروسافت در زندگی همه ما نقش ایفا کرده است و امروز میبینیم دیگر خبری از آن لوگوی قبلی نیست. لوگوی ویندوز 8 به کلی با لوگوی سایر نسل های خود تفاوت دارد. گروهی مخالف این تفاوت هستند و گروهی موافق. در این مقاتله می خواهیم به دلایل اصلی مخالفان لوگوی ویندوز 8 بپردازیم و سپس دلایل موافقان را بیان کنیم.

مخالف اول : سادگی

مخالفان معتقدند این لوگو تک رنگ به شدت ساده است و برای ویندوز 8 مناسب نیست. مایکروسافت در طراحی این لوگو سعی کرده با فونتی که انتخاب کرده، رابط کاربری مترو که نقش اصلی در این ویندوز دارد را نشان دهد ولی نتوانسته این مفهوم را به ذهن بیننده منتقل کند.

مخالفت دوم : ضعف در طراحی

سادگی محض، تک رنگ بودن و نداشتن عمق در طراحی از ضعف های این لوگو به شمار می رود. مخافان می گویند با اینکه طراحی این لوگو حاصل ساعت ها فکر شرکت مایکروسافت است ولی وقتی به آن نگاه می کنند تنها حس ضعف و سستی به آنها منتقل می شود!

مخالفت سوم : خطای دید

همان طور که می بینید لوگو از دو بخش تشکیل شده است. یکی پنجره آبی رنگ و دیگری عبارت انگلیسی windows 8. به نظر من این ایراد از آن ایراد های بنی اسرائیلی است. مخافان می گویند طراحی لوگو به گونه ای است که دو قسمت مکمل یکدیگر نیستند و پنجره ی آبی موجب کنده شدن حواس بیننده از عبارت windows 8 می شود. انگار که هر کدام از بخش ها قرار است معنای متفاوتی را منتقل کنند!

مخالفان معتقدند این لوگو تک رنگ به شدت ساده است و برای ویندوز 8 مناسب نیست. مایکروسافت در طراحی این لوگو سعی کرده با فونتی که انتخاب کرده، رابط کاربری مترو که نقش اصلی در این ویندوز دارد را نشان دهد ولی نتوانسته این مفهوم را به ذهن بیننده منتقل کند

مخالفت چهارم : پایدار نبودند

نمی شود استراتژی شرکت بزرگی مانند مایکروسافت را به این راحتی زیر سوال برد. ولی مخالفان بر این باورند این لوگو نمی تواند تا 10 – 15 سال آینده دوام داشته باشد و مایکروسافت از این لوگو خسته خواهد شد و لوگوی دیگری معرفی خواهد کرد.

دعوای بر سر لوگوی ویندوز 8

این ها دلایل اصلی مطرح شده از طرف مخالفان لوگو در فروم های اینترنتی و مجله های آنلاین آی تی بود. آنچه مسلم است مایکروسافت، غولی در عرصه نرم افزار و آی تی است و یک شبه تصمیم به تغییر لوگو نگرفته است. پشت این تغییر و طراحی ساعت ها فکر و بحث و گفتگو پنهان شده است و این لوگو حاصل تصمیم نهایی گروهی پرایده بوده است. اما بشنوید دلایل موافقان را.

موافقت اول : سادگی

بله. تعجب نکنید. دقیقا همان سادگی که گروهی با آن مخالف هستند دلیلی ست برای دوست داشتن این لوگو. این لوگو ساده و تک رنگ، لوگویی است که کودکان هم به راحتی می توانند با آن ارتباط بر قرار کنند و آن را گوشه دفتر نقاشی خود بکشند.

نگاهی بیندازید به بهترین و معروف ترین لوگوهای جهان. لوگوی کدام شرکت بیشترین تاثیر را در ذهن شما گذاشته است؟ لوگوهای ساده یا لوگوهای پیچیده؟

برای خود من لوگوی برند نایک با آن تیک ساده همیشه الهام بخش بوده است. طوری که هر وقت علامت تیک را می بینم به یاد این برند می افتم.

دعوای بر سر لوگوی ویندوز 8

برای مثال در آمریکا دو لوگوی بسیار معروف، لوگوی مکدونالد و Fedex است. لوگوی مکنولاند با آن m ساده و زرد رنگ در ذهن تمام آمریکایی ها جا خوش کرده است.

یکی از رموز موفقیت هر برندی لوگوی آن است.

موافقت دوم : ترقی

احتمالا این سوال برایتان ایجاد شده که اگر لوگو انقدر مهم است برای چه شرکت مایکروسافت از لوگوهای قبلی خود دست کشید و به کلی لوگوی خود را تغییر داد؟

یکی از دلایلی که می توان برای این تغییر عنوان کرد، دقیقا واژه "تغییر" است. مایکروسافت می خواهد بگوید ویندوز 8 متفاوت است. ویندوز 8 مانند پدران خود نیست و می خواهد تجربه جدیدی را برای کاربران خود عرضه کند.

ویندوز 8 فراتر از سیستم های wintel است و دیگر دوران کامپیوترهای wintel به سر آمده است. این ویندوز بر روی کامپیوتر، لپ تاپ، تبلت و موبایل هوشمند شما نصب می شود و به صورت یک پارچه همه را مدیریت می کند.

موافقت سوم : تبلیغات

فرض کنید  مایکروسافت لوگویی پرچمی مانند سایر لوگوهای خود برای ویندوز 8 طراحی می کرد. آیا این همه بحث شکل می گرفت؟

تمام این بحث ها و مقالات برای مایکروسافت حکم تبلیغات را دارد. بالاهخره روزی این تب رسانه ای خاموش می شود و تنها چیزی که می ماند حضور پر رنگ ویندوز 8 در ذهن مخاطبان است.

این شیوه تبلیغی برای مایکروسافت نشان دهنده نبوغ این شرکت است.

فاطمه مجدآبادی

بخش دانش و زندگی تبیان