تبیان، دستیار زندگی
هرکس من نزد او یاد شوم و صلوات برمن را فراموش کند خداوند او را از راه بهشت دور گرداند .
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کیفیت صلوات از بیان مولای متقیان


حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه و آله)در حدیث معتبر فرمودند ک هرکس من نزد او یاد شوم و صلوات برمن را فراموش کند خداوند او را از راه بهشت دور گرداند .


صلوات

مولای متقیان حضرت علی (علیه‌السلام) در خطبه‌ی 71 نهج‌البلاغه ،کیفیت صلوات فرستادن بر حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه و آله) را ،در قالب کلمات دلنشین و بسیار با ارزش بیان می‌فرمایند و این صلواتی است که از نظر فضیلت و ثواب و قضای حاجت و رفع مشکلات ،بر همه‌ی صلوات‌ها برتری دارد ، به شرط ان که از روی آگاهی و توجه کامل به معنی کلام مولای متقیان خوانده شود و بعد از اتمام صلوات ،انسان هر حاجت و آرزو که دارد از خداوند متعال بخواهد ،البته خداوند متعال حاجت روا کند . بهتر است این صلوات بعد از نماز صبح خوانده شود .

صلوات قبل از تدریس و تعلیم و هر کار دیگر

در کتاب تفسیر ( روح البیان ) چنین آمده است : اگر مدرس در ابتدای تدریس خود ،پس از حمد و ثنای حضرت تعالی ،چند صلوات بفرستد و شاگردان خود را نیز موظف کند که آن‌ها نیز قبل از تعالی و یاد گیری چند صلوات بفرستند خیز مطالب عنوان شده و درس‌های گفته شده ، مقطوع نمی‌گردد لازم به تذکر است که اگر انسان هر کاری را با نام خداوند متعال و صلوات شروع کند خیر فراوان می‌بیند و هنگام انجام کار،به گرفتاری و بد بختی دچار نمی‌شود و این عمل از دستورات بسیار مهم و سفارش شده است .

صلوات خداوند متعال و فرشتگانش

در حدیث معتبر از حضرت امام جعفر صادق (علیه‌السلام) منقول است : چون نام مبارک حضرت رسول اکرم( صلی الله علیه و آ له) نزد شما برده شود . بر آن حضرت بسیار صلوات بفرستید ،‌ چون هر کس بر آن حضرت زیاد صلوات بفرستد ،‌ حق تعالی در هزار صف از فرشتگان ،هزار صلوات بر آن می‌فرستد ،وی چیزی از آفریده های خدا ،مگر اینکه بر این بنده صلوات فرستند به سبب صلوات فرستادن خداوند متعال و فرشتگانش بر او .

سزای صلوات نفرستادن

حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه و آله)در حدیث معتبر فرمودند ک هرکس من نزد او یاد شوم و صلوات برمن را فراموش کند خداوند او را از راه بهشت دور گرداند .

در کتاب شریف (جامع الاخبار ) نقل شده است که حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه و آله) فرمودند : هـر کس هـر روز بـرمن صلـوات فـرستد ، حق تعالی در عافیت و سلامتی را به روی او می‌گشاید و حاجت معنوی و مادی ،دنیای و آخرتش را به حرمت صلوات برمن ،‌ برآورده می‌فرماید

صلوات ،وسیله‌ی عبور از پل صراط

در کتاب شریف ( مجالس )شیخ صدوق از عبدالله بن ثمره روایت شده است که گفت : روزی نزد پیامبر بودم ان حضرت فرمودند : دیشب ،عجایبا تی دیدم . پس من عرض کردم « یا رسول الله چه عجایباتی دیدید به بیان فرمایید جان‌های ما فدای تو باد » . آن حضرت فرمودند : « مردی را دیدم از امت خود در بالای پل صراط که گاهی می‌نشیند و می‌لرزد و گاهی برمی خیزد و راه می‌رود و گاهی بر پل صراط معلق می‌ماند . تا آن که شروع کرد به صلوات فرستادن ،ناگاه دیدم بلند شد و ایستاد و از پل صراط به سلامتی گذشت .

سنگینی نامه‌ی اعمال با صلوات

در کتاب شریف ( ثواب الاعمال و عقاب الاعمال )چنین نقل شده است : حضرت امام جعفر صادق (علیه‌السلام) از پدر خود و از پدران خود (علیه‌السلام) روایت شده است که پیامبر (صلی الله علیه و آله)فرمودند : « من در روز قیامت در کنار ترازوی سنجش اعمال هستم . هرگاه کسی که گناهش زیاد و بر ثوابش گران باشد ،صلوات‌هایی را که برمن فرستاده آن‌ها را بیاورند ،آن صلوات‌ها حسنات او را ثیقل گرداند و از جهنم نجات یابد .

حسنات

صلوات جبران کننده‌ی گناهان

از حضرت امام رضا (علیه‌السلام) روایت شده است : هرکس قدرت و توانایی نداشته باشد که به وسیله‌ی سایر اعمال مستحبی ،گناهان خود را بپوشاند ،پس سعی کند به صلوات فرستادن بر محمد و آلش . به درستی که خراب می‌کند صلوات بر محمد و آلش ،‌ گناهان را چه خراب کردنی .

فضیلت صلوات در ایام هفته

شیخ صدوق در کتاب شریف ( خصال ) چنین نقل کرده است که حضرت امام جعفر صادق (علیه‌السلام) ایام هفته را این چنی تقسیم فرموده‌اند : روز شنبه روز ماست . روز یک شنبه از آن شیعیان ماست . روز سه شنبه از آن بنی‌امیه است . روز چهار شنبه روز نوشیدن دواست . روز پنج شنبه روز برآورده شدن حوائج و نظافت و عطر زدن است . روز جمعه عید مسلمانان است که از عید فطر و قربان بهتر است ،ولیکن عید غدیر خم ،بهترین عیدهاست . و امام قائم ما خانواده ، در روز جمعه ظهور می‌کند و قیامت هم در روز جمعه برپا می‌شود و در روز جمعه عدد هیچ عملی افضل و بهتراز صلوات بر محمد ( صلی الله علیه و آ له)  و آلش نیست .

هزار بار صلوات در روز جمعه

حضرت امام جعفر صادق (علیه‌السلام) فرمودند: صلوات بر محمد و آل محمد (صلی الله علیه و آله) در روز جمعه هزار بار و در غیر جمعه صد مرتبه سنت  است .

در کتاب ( سفینه البحار) چنین نقل شده است که حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه و آله) فرمودند : هرکس در کتابی یا نوشته ای برمن صلوات بنویسید ، تا زمانی که نام من در آن کتاب ثبت و باقی هست ، فرشتگان پیوسته برای او از درگاه خداوند متعال ،‌ طلب مغفرت آمرزش می‌کنند

صلوات وسیله روا شدن حاجات

سید بن طاووس در کتاب شریف ( جمال الاسبوع نقل می‌کنند که حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه و آله) فرمودند : صلوات فرستادن شما برمن باعث روا شدن حاجت‌های شماست و خداوند متعال را از شما راضی می‌گرداند و اعمال شما را پاک و پاکیزه می‌کند .

صلوات وسیله برآمدن حاجات دنیا و آخرت

در کتاب شریف (جامع الاخبار ) نقل شده است که حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه و آله) فرمودند : هـر کس هـر روز بـرمن صلـوات فـرستد ، حق تعالی در عافیت و سلامتی را به روی او می‌گشاید و حاجت معنوی و مادی ،دنیای و آخرتش را به حرمت صلوات برمن ،‌ برآورده می‌فرماید .

صلوات باعث سنگینی کفه‌ی حسنات

در کتاب شریف (ثواب الاعمال و عقاب الاعمال ) باب ثواب الصلاه النبی ، چنین نقل شده است که حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه و آله) فرمودند : در روز قیامت ،من پیش میزان سنجش اعمال هستم ،هر کس کفه‌ی گناهانش سنگین‌تر از کفه‌ی ثواب‌هایش باشد ،من صلوات‌هایی را که برایم فرستاده می‌آورم و در کفه‌ی ثواب‌هایش می‌گذارم تا آن که کفه‌ی ثواب‌هایش سنگین‌تر شود .

اثر صلوات بعد از بوئیدن گل

در روایت آمده است که مالک جهنی می‌گوید : گلی به حضرت امام جعفر صادق تقدیم کردم (علیه‌السلام) آن حضرت گل را گرفتند و بوییدند و بر هر دو دیده گذاشتند . سپس فرمودند : هرکسی گلی را بگیرد و ببوید و بر دیده‌ها بگذارد و بگوید « اللهم صل علی محمد و آل محمد » هنوز بر زمین نگذاشته باشد که گناهانش آمرزیده شود .

فضیلت نوشتن صلوات

در کتاب ( سفینه البحار) چنین نقل شده است که حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه و آله) فرمودند : هرکس در کتابی یا نوشته ای برمن صلوات بنویسید ، تا زمانی که نام من در آن کتاب ثبت و باقی هست ، فرشتگان پیوسته برای او از درگاه خداوند متعال ،‌ طلب مغفرت  آمرزش می‌کنند .

فرآوری : زهرا اجلال

بخش اخلاق و عرفان اسلامی تبیان


منابع :

صلوات حلال مشکلات ؛ گردآورنده رضا مرتدی و علی فلسفی

آثار و برکات صلوات ؛مؤلف محسن ماجراجو

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.