تبیان، دستیار زندگی
امسال تعداد سریا‌ل‌هایی كه به مناسبت نوروز 91 در شبكه‌های مختلف تلویزیون تولید می‌شود، زیاد است و این آمار نشان می‌دهد كه سال آینده دست تلویزیون برای پر كردن اوقات مخاطبان خود با آثار مفرح و شاد بازتر است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سال 91،‌ شادترین دوره سیما


امسال تعداد سریا‌ل‌هایی كه به مناسبت نوروز 91 در شبكه‌های مختلف تلویزیون تولید می‌شود، زیاد است و این آمار نشان می‌دهد كه سال آینده دست تلویزیون برای پر كردن اوقات مخاطبان خود با آثار مفرح و شاد بازتر است.


سریال های نوروزی

با توجه به تراكم جدول پخش برنامه‌های نوروزی طبعا پخش برخی از سریال‌ها به بعد از عید موكول می‌شود كه این اتفاق را هم می‌توان به فال نیك گرفت. چرا كه مردم سال آینده بیشتر از سال‌های دیگر شاهد پخش آثار كمدی خواهند بود.

طبق آخرین اطلاعات، بیش از پانزده سریال این روزها مراحل مختلف تولید را سپری می‌كنند. شبكه یك سیما به مناسبت نوروز 91، ساخت چهار سریال را در دستور كار خود قرار داده است.

چك برگشتی، جَنگ‌بازی، لبخند بی‌لهجه و چه كسی خوابه سریال‌هایی هستند كه مراحل مختلف تولید را پشت سر می‌گذارند.

بعد از موفقیت سریال «پایتخت» كه نوروز امسال از شبكه یك سیما پخش شد، شبكه یك از سیروس مقدم دعوت كرد تا بار دیگر پشت دوربین قرار بگیرد و سریالی با همان حال و هوا را كارگردانی كند. مقدم هم سریال «چك‌برگشتی» را مقابل دوربین برد؛ سریالی كه ایده اصلی آن را محسن تنابنده نوشته است.

در این سریال بازیگرانی مانند امیر جعفری، ریما رامین‌فر، بهاره رهنما، هدایت هاشمی و هومن برق‌نورد بازی می‌كنند.

تصویربرداری چك‌برگشتی ادامه دارد اما الهام غفوری، تهیه‌كننده چك برگشتی امیدوار است كه تصویربرداری آخر اسفند به پایان برسد.

سریال جَنگ‌بازی را هم احمد كاوری كارگردانی می‌كند و مجید صالحی، اكبر عبدی، امیر نوری و رابعه اسكویی در آن ایفای نقش می‌كنند.

داستان این سریال كمدی است و قصه آن در دهه 60 و در زمان جنگ رُخ می‌دهد كه یك گروه تئاتری تصمیم می‌گیرند به جبهه بروند و برای رزمندگان نمایش‌های كمدی اجرا كنند. جَنگ‌بازی اولین سریال كمدی است كه كاوری، كارگردانی آن را به عهده گرفته است.

لبخند بی‌لهجه دیگر سریال كمدی شبكه یك سیماست كه محمدرضا حیدری آن را در 13 قسمت كارگردانی كرده است. سیروس همتی، شهره سلطانی، افشین سنگ‌چاپ و... در این سریال بازی می‌كنند.

حضور كارگردانانی مانند حیدری و كاوری در حوزه سریال‌های كمدی نشاندهنده این است كه تلویزیون تصمیم دارد، توانایی و زاویه دید كارگردانان مختلف را در زمینه كمدی بیازماید تا در آینده بتواند گونه كمدی را كه از پرمخاطب‌ترین گونه‌های نمایشی است، تقویت كند و آن را از زاویه جدید‌تری به مردم ارائه كند.

جواد رضویان هم كه چند سال قبل سریال «قرارگاه مسكونی» را برای نوروز كارگردانی كرده بود امسال از دیگر كارگردانان سبقت گرفت دی‌ماه بود كه سریال «چه كسی خوابه» را با حضور بازیگرانی مانند فتحعلی اویسی، ارژنگ امیرفضلی، یوسف صیادی، بهنوش بختیاری و علی صادقی كلید زد. چه كسی ‌خوابه از مجموعه‌هایی است كه از چند بخش تشكیل شده و اصطلاحا به آن مجموعه آیتمی می‌گویند.

رضویان نگاه خاص خود را در كارگردانی دارد و آثارش را به گونه‌ای می‌سازد كه عموم مخاطبان با آن ارتباط برقرار كنند.

شادی نوروز ادامه خواهد داشت

مسعود اطیابی را بیشتر مردم با فیلم «خروس جنگی» می‌شناسند. فیلمی كمدی كه توانست گیشه خوبی را در سینما برای خود رقم بزند.

اطیابی با این پشتوانه امسال به شبكه 2 سیما آمد و كارگردانی سریال «سهمی برای دوست» را به عهده گرفت؛ سریالی كه داستان آن درباره دو برادر است كه تصمیم دارند به روش‌های مختلف پولدار شوند. اشكان خطیبی و علی سرابی نقش این دو برادر را بازی می‌كنند.

البته سپیده خداوردی هم كه امسال با سریال «از یاد رفته» و نقش سپیده به شهرت رسید در سریال سهمی برای دوست نقش زن جوانی به نام لیلا را بازی می‌كند كه برای پیشرفت وارد عرصه اقتصاد و بورس شده است.

اطیابی در گفت‌وگوهایی كه تاكنون انجام داده تاكید كرده كه بهترین زمان پخش برای سریال سهمی برای دوست ایام نوروز است چون این سریال داستانی كاملا كمیك دارد.

چنین واكنش‌هایی نشان می‌دهد كه ایام نوروز برای كارگردانان تلویزیون هم مهم است و آنها هم مثل كارگردانان سینما تمایل دارند كه سریال‌هایشان نوروز به روی آنتن برود، چون در این ایام، مردم زمان بیشتری برای تماشای تلویزیون دارند.

با این حال باید به این نكته هم توجه داشت كه تمام سریال هایی كه به مناسبت نوروز در دست تولید هستند، شاید نتوانند در ایام نوروز به روی آنتن بروند، اما همین سریال‌ها می‌توانند، بهار شادی را برای بینندگان تلویزیون رقم بزنند.

چند سال پیش حسن فتحی سریال «اشك‌ها و لبخند‌ها» را برای پخش در نوروز مقابل دوربین برد اما به دلیل تراكم سریال‌های نوروزی، اشك‌ها و لبخندها از 16 فروردین به روی آنتن رفت و باعث شد تا آنتن تلویزیون بعد از نوروز خالی نماند.

البته این اتفاق فقط برای شبكه یك رُخ داد و بقیه شبكه‌ها تقریبا خالی از سریال بودند. اما از تولیدات امسال می‌توان چنین استنباط كرد كه بعد از تعطیلات نوروز، همه شبكه‌ها برای مخاطبان خود سریال‌های دیدنی خواهند داشت.

غلامرضا رمضانی، كارگردانی است كه سال‌هاست با موضوع كودك و نوجوان در سینما فیلم می‌سازد، امسال او هم به شبكه 2 سیما كه شبكه‌ای برای كودكان و نوجوانان است، دعوت شده تا سریالی به نام «سیر و سركه» را برای این گروه سنی كارگردانی كند.

البته سریال او قصه پیرزنی را روایت مــی كند كه می خواهد به خارج از كشور برود. تاكنون 60 درصد از كار تصویــــر برداری این سریال به پایان رسیده است. سیر و سركه گزینه اصلی شبكه 2 برای پخش در ایام نوروز است.

گسترش خنده‌بازار در شبكه 3

شبكه 3 سیما هم سه سریال در دست ساخت دارد. هنوز مشخص نیست كدام یك از این آثار به پخش نوروزی برسد. دست بالای دست (به سوی خوشبختی)، مسیر انحرافی و خنده‌بازار از آثاری است كه این روزها مراحل تصویربرداری را پشت سر می‌گذارند.

در سریال مسیر انحرافی كه بهرنگ توفیقی آن را كارگردانی می‌كند بازیگرانی مانند شقایق دهقان، پوریا پورسرخ، فرزاد حسنی، بهنوش بختیاری، اكرم محمدی، عزت‌الله مهر‌آوران، محمد شیری و... ایفای نقش می‌كنند.

مسیر انحرافی را به نوعی «لاست» ایرانی می‌نامند چون در خلاصه داستان آن چنین آمده: دانشمندی قصد دارد یكی از هواپیماهای ایرانی را كه سرنشینان آن تعدادی از نخبگان هستند به سوی جزیره‌ای ناشناخته كشانده و با آزمایش‌های متعدد روی آنها به مقاصد خود دست یابد.

دست بالای دست را هم مجید یوسفی با حضور بازیگرانی مانند جواد عزتی، یوسف تیموری، عباس محبوب، بهاره افشاری و رویا افشار كارگردانی می‌كند. این سریال هم داستان دو برادر است كه هر كدام برای زندگی راهی متفاوت را انتخاب می‌كنند.دوستداران مجموعه خنده‌بازار هم می‌توانند در ایام نوروز به تماشای این مجموعه دیدنی، بنشینند.

طهران در جستجوی آهو

شبكه تهران هم سال 91 را با دستی پر از سریال آغاز می‌كند. سریال‌های فراموشی (پدرناخوانده) دختری به نام آهو، مهمانان ویژه و طهران نو از آثاری هستند كه تصویربرداری آنها مدتی است شروع شده و همچنان ادامه دارد.

فراموشی را سعید سلطانی كارگردانی می‌كند كه سال 90 با سریال ستایش مخاطبان زیادی را پای تلویزیون نشاند. قدرت‌الله صلح‌میرزایی هم كه با سریال پنجره به تلویزیون راه یافت در حال كارگردانی سریال "دختری به نام آهو" است.

جواد رضویان هم بعد از اتمام كارش در شبكه یك به شبكه تهران آمد و مهمانان ویژه را مقابل دوربین برد و فرید سجاد‌حسینی هم این روزها مشغول كارگردانی سریالی به نام «طهران نو» است. در این سریال هومن سیدی و مهران احمدی كه در سریال «تا ثریا» مقابل هم بازی كردند،ایفای نقش می‌كنند.

حالا كه صحبت از سریال «تا ثریا» شد، بد نیست به این نكته هم اشاره كرد كه با توجه به سریال‌هایی كه برای پخش در سال 91 تدارك دیده شده، در سال آینده شاید سریال‌هایی مانند ستایش، تاثریا، شیدایی و... كه محتوایی تقریبا تلخ و گزنده داشتند، كمتر تولید شوند و تلویزیون بیشتر به سمت تولید آثاری گام بردارد كه محتوایی مفرح دارند و مردم را بیشتر به زندگی امیدوار می‌كنند.

سریال‌هایی مانند «ساختمان پزشكان 2» كه فیلم‌نامه آن در دست نگارش است و به زودی مقابل دوربین خواهد رفت.

البته به همه سریال‌هایی كه در شبكه‌های سراسری تولید می‌شوند باید به سریال‌های نامدار به كارگردانی حسن هدایت كه در مركز لرستان تولید می‌شود، «سایه سلطان» كه در سیمای مركز اصفهان ساخته می‌شود و «قصه‌های لب رود» كه از تولیدات مركز كرمانشاه است هم اشاره كرد. یكی از این سریال‌ها در ایام نوروز از شبكه شما به روی آنتن خواهد رفت.

منبع: جام‌جم‌آن‌لاین


باشگاه كاربران تبیان ـ ارسالی از: hasantaleb