تبیان، دستیار زندگی
آیا شما واقعا خوشحال هستید؟ اگر صادقانه بگوییم، بسیاری از ما حتی به خودمان وقت نمی‌دهیم كه به این سوال پاسخ دهیم. خوشبختی اصلا چه هست؟ باید چه شكلی باشد؟ و مهم‌تر از همه چگونه می‌توانید آن را به دست آورید؟
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

یک لبخند تا خوشبختی

در آستانه سال نو شیوه نوتری را امتحان كنید


آیا شما واقعا خوشحال هستید؟ اگر صادقانه بگوییم، بسیاری از ما حتی به خودمان وقت نمی‌دهیم كه به این سوال پاسخ دهیم. خوشبختی اصلا چه هست؟ باید چه شكلی باشد؟ و مهم‌تر از همه چگونه می‌توانید آن را به دست آورید؟


خوشحالی

حالا كه دارید به سال جدید می‌رسید بیایید به آنچه پشت سر گذاشته‌اید نگاهی بیندازید و یك برنامه خوشبختی برای خود بریزید و تصمیم بگیرید سال ”‹91 خوشبخت‌تر از سال قبل باشید. این‌كه شما چند سال از عمرتان را گذرانده‌اید یا چند سال دیگر از آن باقی‌مانده است هیچ تاثیری در میزان خوشبختی شما ندارد، زیرا خوشبختی چیزی است كه در هر لحظه می‌توانید آن را حس كنید.

همه ما در جستجوی خوشبختی هستیم. گاهی فكر می‌كنیم می‌توانیم آن را با صرف مقداری پول یا كنار گذاشتن یك عادت بد یا كسب پول بیشتر به دست آوریم و همین‌طور هر سال وقتمان را با همین روش صرف می‌كنیم.

اما خوشبختی واقعی وقتی خودش را به ما نشان می‌دهد كه از آنچه هستید و آنچه دارید لذت ببرید و از ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود تقدیر كنید. در واقع خوشبختی وقتی شروع می‌شود كه خودتان را دوست داشته باشید.

گرچه راه رسیدن به خوشبختی برای هر فرد متفاوت است، اما عشق به خود، به عنوان موجودی منحصر به‌فرد، كه هرگز تكرار نخواهد شد، شاه‌كلید این گنجینه است.وقتی ما بتوانیم دست از شماتت خود به خاطر اشتباهاتمان برداریم و شروع به جشن گرفتن برای كارهای درستمان بكنیم بالاخره می‌توانیم خوشحال باشیم.

باید تفكرمان را در مورد خودمان تغییر دهیم و این برای بعضی‌ها راه دشواری است و البته خوشبختانه میانبری هم دارد كه بتوان زودتر به مقصد رسید. آنچه می‌خوانید گزیده‌ای از میان نسخه‌های آزموده است.

ورزش دوای جسم و روح

اگر ورزش نمی‌كنید همین حالا ورزش را شروع كنید. می‌دانید كه ورزش شما را سلامت نگه می‌دارد و به كنترل وزنتان كمك می‌كند، اما آیا می‌دانید كه ورزش خود یك داروی ضدافسردگی به شمار می‌رود؟

می‌توانید تصمیم بگیرید كه در سال نو ورزش، بخشی از شیوه زندگی شما باشد. حتی یك ورزش 20 دقیقه‌ای می‌تواند خلق و خوی شما را بهتر كند و احترام به خویشتن را افزایش دهد. همسر و فرزندانتان می‌توانند شما را در این مسیر همراهی كنند و در همین مسیر خوشبختی را تجربه كنید.

قدم‌های كوچك برای مقصدی بزرگ

میانبر دوم سخت نگرفتن زندگی است. گفت آسان‌گیر بر خود كارها كز روی طبع سخت می‌گیرد جهان بر مردمان سختكوش.

بسیاری از برنامه‌هایی كه برای سال بعدمان در نظر می‌گیریم سختگیرانه‌تر از آن است كه رغبتی به انجام آن پیدا كنیم. مثلا یك دفعه قرار می‌گذاریم 20 كیلو، وزن كم كنیم چون از ظاهرمان خوشمان نمی‌آید. فلسفه این تصمیم مشكل دارد. اگر قرار است طرز فكر خود را عوض كنیم به خاطر این‌ است كه خودمان را دوست داریم و به سلامتی خود اهمیت می‌دهید. باید برنامه هوشمندانه‌تری برای كاهش وزن ترتیب می‌دهیم.

سرزنش كردن‌ها باعث می‌شود یك عمر احساس بدبختی كنیم. باز هم تكرار می‌كنم باید بتوانید خود را ببخشید و از آنچه دارید لذت ببرید

خود را سرزنش نكنید

رقابت چیز خوبی است، اما وضع اقتصادی ما ایرانی‌ها گاهی ما را در چنان موقعیتی قرار می‌دهد كه احساس كمبود می‌كنیم. مثلا حسن كارمند بازنشسته‌ای است كه ماهانه 750 هزار تومان ثابت دریافت می‌كند و به طور متوسط در سال 8 میلیون تومان درآمد دارد، اما همچنان احساس ناخوشایندی از بی‌عرضگی او را اذیت می‌كند. او می‌گوید: اگر من هم مثل همكارم زمین زیادی خارج از تهران خریده بودم امروز كه آن منطقه‌های بی‌ارزش، ارزش پیدا كرده مرا یك میلیارد می‌كرد، اما من بی‌فكر بودم.

این نوع سرزنش كردن‌ها باعث می‌شود یك عمر احساس بدبختی كنیم. باز هم تكرار می‌كنم باید بتوانید خود را ببخشید و از آنچه دارید لذت ببرید.

به استعدادهایتان پشت نكنید

توصیه دیگر این است كه یكی از استعدادهای خود را پرورش دهید. اگر در كارتان این موضوع امكان‌پذیر نیست، راه دیگری بیابید. البته اگر می‌توانید بهتر است كاری بیابید كه متناسب با استعدادهای شما باشد.

به بازی گرفتن نقاط قوت، شما را خوشبخت می‌كند مثلا اگر شما دبیری بازنشسته هستید، می‌توانید در یك آموزشگاه تدریس كنید یا به نویسندگی مشغول شوید.

ارتباط با دوستان

دوستانه‌ترین روابط

با كسانی كه دوستشان دارید روابط خود را محكم‌تر كنید. آیا از این كه ازدواجتان را به حال خودش رها كرده‌اید، راضی هستید‌؟ بیشتر وقت‌تان را یا سر كار هستید یا دارید مطالعه می‌كنید؟ تماشاكردن سریال‌های پشت سر هم و خبر مشغولیت اصلی‌تان شده؟

این با خوشبختی فاصله زیادی دارد. اگر قرار است یك روز به خاطر نادیده گرفتن عزیزانتان خود را شماتت كنید امروز آنان را دریابید تا خوشبختی دوچندانی را تجربه كنید. سال 91 را سال بهبود روابط قرار دهید و توجهی كه دوست دارید دریافت كنید به عزیزانتان هدیه دهید.

زمانی برای تولد عشق

توصیه بعدی در مورد ازدواج شماست. آیا هنوز سالگردهای ازدواجتان را جشن می‌گیرید و از ازدواجتان احساس خرسندی دارید؟ یا از ته دل از آن افسرده‌اید و به اصطلاح می‌سوزید و می‌سازید؟

اگر چنین است در این هفته‌های پایانی سال به این فكر كنید كه چطور سال آینده عشق را دوباره در زندگی خود متولد كنید و به بازسازی روابط با همسرتان بپردازید. زندگی با یك زوج خوب چیزی است كه به انسان حس خوشبختی می‌دهد.

گرچه راه رسیدن به خوشبختی برای هر فرد متفاوت است، اما عشق به خود، به عنوان موجودی منحصر به‌فرد”‹ كه هرگز تكرار نخواهد شد، شاه‌كلید این گنجینه است

اگر به جایی رسیده‌اید كه از ازدواج خود لذت نمی‌برید خودتان مسوول هستید و تنها كسی هستید كه می‌توانید آن را تغییر دهید. با مهربانی و وضوح در مورد آن با همسرتان صحبت كنید. با هدایای كوچك و تصادفی یكدیگر را شاد كنید حتی اگر تهیه یك ناهار خوشمزه از بیرون و معاف كردن همسر خسته‌تان از ناهار پختن باشد، اما این كارها را از ته دل و برای خوشحالی و خوشبختی خودتان انجام دهید كه فردا منتش را سر همسرتان نگذارید. خوبی، همیشه اثربخش است.

قدرت قدردانی

توصیه بعدی این است كه از دیگران قدردانی كنید. بله البته شما گاه به خانواده و دوستانتان می‌گویید كه در موردشان چه فكری می‌كنید، اما در مورد همكارانتان چطور؟ آرایشگرتان، معلم فرزندتان، همسایه‌ای كه وقتی به مسافرت می‌روید از خانه‌تان مراقبت می‌كند. بیشتر ما بیشتر به سر و صداهای اطراف اهمیت می‌دهیم تا آدم‌هایی كه دوروبرمان زندگی‌مان را راحت‌تر می‌كنند.

تا حالا كسی كه راه‌پله‌هایتان را تمیز می‌كند یا رفتگر محل را برای عید مباركی در آغوش گرفته‌اید؟ همسایه‌تان را چطور؟ با این كار خودتان بیش از او احساس وجد و شعف خواهید كرد و با هر بار دیدن اطرافیانتان انگار خوشبختی‌تان تكثیر می‌شود. مطالعه‌ای كه توسط استاد روان‌شناسی دانشگاه كالیفرنیا انجام شد نشان می‌دهد كه افراد سپاسگزار 25 درصد شادتر از افراد ناسپاس هستند.

شادی تنها چیزی است كه بخشش آن، شما را ثروتمندتر می‌كند. كمك كردن به یك خانواده نیازمند، نذر غذای گرم برای بیماران یا نیازمندان یا حتی رهگذارانی كه هنگام غروب از مقابل منزل شما گذر می‌كنند، كمك در امور خیریه و بخشش از موهبت‌های خدادادی كه دارید، شما را خوشبخت‌تر می‌كند

بخشایش و گشایش

اگر هیچ وقت نمی‌توانستید مسائل گذشته را نادیده بگیرید الان وقت آن است. این دو سه هفته فرصت دارید خوب فكر كنید و ببینید چه كسانی در فهرست غضب شما قرار دارند. هرچه بیشتر بتوانید ستم‌ها و تبعیض‌هایی كه در حق‌تان روا شده را ببخشید، بیشتر احساس خوشبختی می‌كنید. اگر اجازه دهید درد، رنج، نفرت و غضب در شما لانه كند هرگز احساس خوشبختی نخواهید كرد.

تحقیقات دانشمندان نشان می‌دهد این افكار سمی علاوه بر استرس، باعث ایجاد انواع بیماری‌ها می‌شود. اگر كسی كه از او ناراحتی دارید دیگر در دنیا نباشد هم به صورت نمادین می‌توانید نامه‌ای به او بنویسید و در كنار مزارش خاك كنید یا به نیت او به آب بسپارید یا بدون آدرس پست كنید یا هر چیز دیگری كه به ذهنتان می‌رسد، خواهید دید كه بسیار سبك و راحت می‌شوید.

عبادت

شادی تنها چیزی است كه بخشش آن، شما را ثروتمندتر می‌كند. كمك كردن به یك خانواده نیازمند، نذر غذای گرم برای بیماران یا نیازمندان یا حتی رهگذارانی كه هنگام غروب از مقابل منزل شما گذر می‌كنند، كمك در امور خیریه و بخشش از موهبت‌های خدادادی كه دارید، شما را خوشبخت‌تر می‌كند.

تا ملاقات خدا

شما در هر سن و سالی كه باشید هر چقدر كه خود را به خدا نزدیك‌تر كنید و بارتان را از گناه سبك‌تر كنید خوشحال‌تر می‌شوید. اگر نماز یا روزه قضا ‌شده دارید برای جبران آن برنامه‌ریزی كنید. در سال جدید دعایی را بر آنچه می‌دانستید اضافه كنید یا عبادات خود را بهبود بخشید مثلا نمازهایتان را سر وقت به جا آورید و هرگاه ناامیدی به شما روی آورد نعمت‌های خدا را بشمارید و بابت آنها سپاسگزار باشید.

به قرآن مراجعه كنید و ببینید خداوند از مومنان چه خواسته است. سعی كنید هر ماه از سال آینده را برای انجام یكی از اعمال در نظر بگیرید؛ مثل دوری از دروغ، انجام انفاق و... . اتصال با قدرت برتر به شما آرامش و خوشبختی می‌دهد.

شما مجبور نیستید برای رسیدن به خوشبختی همه این میانبر‌ها را سال 91 تجربه كنید، اما برداشتن هر یك از این گام‌ها می‌تواند شما را به خوشبختی نزدیك‌تر كند.

بخش خانواده ایرانی تبیان


منبع : جام جم

مطالب مرتبط :

نگاه به زندگی با کدام عینک ؟

شما برنده اید!

آموختن رموز خوش بینی

احساس رضایت،گمشده ای ناشناخته اش