تبیان، دستیار زندگی
وقتی روز نوروز رسید شما غسل کن و بپوش پاکیزه‌ترین لباست را و خود را خوشبو کن به بهترین عطرها
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : امین ادریسی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بهترین مکان‌ها برای لحظه سال تحویل


آنان که هر گاه نیکـی کنند خـوشحال شوند، و هرگاه بدی کنند آمرزش خـواهند، و هر گاه عطا شـوند شکر گزارند و هر گاه بلا بینند صبر کنند، و هر گاه خشم کنند در گذرند.( عیون اخبار الرضا ، جلد 2 ،ص52)


عید

چند روزی قبل از اینکه سال تحویل شود و افراد سال جدید را آغاز کنند یک سؤال ذهن هر خانواده ای را حسابی به خود مشغول می‌کند و آن سؤال این است که  دوست دارید لحظه سال تحویل کجا باشید؟

افراد، با سلیقه‌ها و فرهنگ‌های مختلفی که دارا هستند جواب‌های مختلفی به این سؤال می‌دهند بعضی‌ها دوست دارند لحظه تحویل سال در کنار دریا باشند و در ساحل قدم بزنند. بعضی دیگر دوست دارند در جنگل و صحرا باشند و بعضی دیگر دوست دارند در کنار پدر و مادر خویش باشند و بعضی دیگر اماکن مذهبی را برای لحظات به یاد ماندنی تحویل سال انتخاب می‌کنند.

افراد برای اینکه در آن لحظه خود را به مکانی که از روزها قبل پیش بینی کرده بودند برسانند همه سعی و تلاش خود را به کار می‌گیرند تا برنامه ریزی‌هایشان درست از کار دربیایید و مشکلی در جلوی راهشان سبز نشود .

اما در کنار همه انتخاب‌های مختلفی که برای لحظه‌های سال تحویل وجود دارد نوروز امسال یعنی نوروز

(1391) تصمیم گرفتیم تا مکانی متفاوت را برای سال تحویل انتخاب کنیم. مکانی که سراسر نور و مهر و محبت و عشق است مکانی که خداوند متعال در قرآن کریم در وصف آن می‌فرماید :

(فی بُیُوتٍ أَذِنَ اللَّهُ أَنْ تُرْفَعَ وَ یُذْکَرَ فیهَا اسْمُهُ یُسَبِّحُ لَهُ فیها بِالْغُدُوِّ وَ الْآصال: در خانه‌هایی که خدا رخصت داده که [قدر و منزلت] آن‌ها رفعت یابد و نامش در آن‌ها یاد شود. در آن[خانه]ها هر بامداد و شامگاه او را نیایش می‌کنند)(النور: 36)

و این تصمیم و انتخاب بزرگ برای لحظه سال تحویل بسیار مهم و ارزشمند است چرا که یکی از آرزوهای مهم برای هر کسی در این لحظه رسیدن به عزت و موفقیت و آرامش و خوشبختی در سال جدید است و این در حالی است که  تنها راه رسیدن به قدر و منزلت و موفقیت رفت و آمد به خانه‌هایی است که معدن و منبع موفقیت و عزت هستند و به همین جهت تصمیم گرفتیم  سال جدید به همراه شما دوستان سفری مجازی داشته باشیم به خانه های نور و سال جدید را در زیباترین و نورانی‌ترین خانه های عالم هستی آغاز کنیم.

حقّی که شکم بر تو دارد این است که آن را ظرف چیزهای حرام - چه کم و چه زیاد - قرار ندهی و (نیز) در چیزهای حلال میانه‌روی کنی

پس با ما همراه باشید تا سفری متفاوت را به همراه شما تجربه کنیم تا با توصیه‌ها و نکته‌هایی که از صاحبان این خانه های نورانی دریافت می‌کنیم سالی متفاوت و سرشار از موفقیت را آغاز کنیم .

خانه پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) اگر می‌خواهی خداوند پشتیبان تو باشد باید:

مردی به محضر رسول خدا(صلی الله علیه و آله) آمد و گفت یا رسول الله(صلی الله علیه و آله) اقوامی دارم که نسبت به آنان صله رحم دارم ولی آنان مرا آزار می‌دهند قصد کرده‌ام به زیارتشان نروم و آنان را ترک کنم. حضرت فرمودند این هنگام خدا همه شما را ترک خواهد کرد. گفت یا رسول الله(صلی الله علیه و آله) چه کنم؟ حضرت فرمود به کسی که تو را محروم کرده عطا کن و با کسی که از تو بریده صله رحم کن و از کسی که به تو ستم ورزیده درگذر چون اگر این‌گونه رفتار کردی خدای عزوجل پشتیبان تو و بر ضد آنان است.( بحارالانوار ، ج 71)

امام علی

خانه امیرالمؤمنین علی(علیه‌السلام) هر روز به دیدار همدیگر بروید:

برای حضرت علی علیه‌السلام اهدائی آوردند (فالوذج)، حضرت سؤال کردند این‌ها برای چیست؟ عرض کردند اهدائی روز نوروز است فرمودند: هر روز را اگر می‌توانید نوروز قرار دهید یعنی هر روز اهدا کنید به یکدیگر و صله بنمایید در راه خدا.( دعائم الاسلام، جلد 2)

خانه امام حسن(علیه‌السلام) با هر کسی معاشرت نکنید:

(ای پسرم! با احدی برادری مکن تا بدانی کجاها می‌رود و کجاها می‌آید، و چون از حالش خوب آگاه شدی و معاشرتش را پسندیدی با او برادری کن به شرط این که معاشرت، بر اساس چشم پوشی از لغزش و همراهی در سختی باشد.(تحف العقول, ص 234)

وقتی روز نوروز رسید شما غسل کن و بپوش پاکیزه‌ترین لباست را و خود را خوشبو کن به بهترین عطرها

خانه امام حسین (علیه‌السلام)تقوا، تندرستی و دوری از گناه سه رمز موفقیت:

(شما را به تقوا  الهی سفارش می‌کنم و از (گناه کردن) در ایّامش بر حذر می‌دارم... در مدّت عمر به سلامت و تندرستی  جسم پیشی  گیرید... و از کسانی  مباشید که بر گناه بندگان بیم دارند و خود از عقوبت گناه خویش آسوده خاطرند.)(تحف العقول، ص 239,)

خانه امام سجاد(علیه‌السلام) هر چیزی نخورید:

(حقّی که شکم بر تو دارد این است که آن را ظرف چیزهای حرام - چه کم و چه زیاد - قرار ندهی و (نیز) در چیزهای حلال میانه‌روی کنی.)‌( بحارالانوار: ج 71)

امام محمد باقر

خانه امام محمد باقر(علیه‌السلام) اگر می‌خواهی ثروتمند شوی:

(تو را به تقوای الهی در خود نگهداری توصیه می‌کنم و از شوخی بپرهیز، زیرا شوخی هیبت مرد و آبروی او را می‌برد و بر تو باد به دعا کردن برای برادرانت (از اهل ایمان) در غیاب آن‌ها، زیرا که این کار روزی را سرازیر می‌کند، حضرت این جمله را سه بار فرمود.) (میزان الحکمه ج 14، ص 6820)

خانه امام صادق(علیه‌السلام) آداب نوروز :

(وقتی روز نوروز رسید شما غسل کن و بپوش پاکیزه‌ترین لباست را و خود را خوشبو کن به بهترین عطرها.)( مصباح المتهجد :591)

خانه امام کاظم(علیه‌السلام) اگر می‌خواهی هفتاد هزار فرشته همراهیت کنند:

(هر کس ـ فقط برای خدا نه چیز دیگر ـ به دیدن برادر مؤمنش رود تا به پاداش و وعده‌های الهی برسد، خداوند متعال، از وقت خروجش از منزل تا برگشتن او، هفتاد هزار فرشته بر او گمارد که همه ندایش کنند: هان! پاک و خوش باش و بهشت برایت پاکیزه باد که در آن جای گرفتی(المستدرک : ج 1)

برای حضرت علی علیه‌السلام اهدائی آوردند (فالوذج)، حضرت سؤال کردند این‌ها برای چیست؟ عرض کردند اهدائی روز نوروز است فرمودند: هر روز را اگر می‌توانید نوروز قرار دهید یعنی هر روز اهدا کنید به یکدیگر و صله بنمایید در راه خدا

خانه امام علی بن موسی‌الرضا(علیه‌السلام) بهترین بندگان خدا باشید:

آنان که هر گاه نیکـی کنند خـوشحال شوند، و هرگاه بدی کنند آمرزش خـواهند، و هر گاه عطا شـوند شکر گزارند و هر گاه بلا بینند صبر کنند، و هر گاه خشم کنند در گذرند.( عیون اخبار الرضا، جلد 2 ،ص52)

خانه امام هادی(علیه‌السلام) خوش گمانی و بدگمانی:

(هرگاه در جامعه، رعایت عدالت بیشتر از جور و ستم باشد؛ بدگمانی به مردم حرام است، مگر آن که از راه یقین محرز باشد؛ و امّا اگر در برهه ای از زمان، ظلم و جور بر عدالت غلبه پیدا کند، خوش گمانی به همگان شایسته نیست جز آنجا که آدمی به نیک بودن شخصی علم و یقین دارد.) (مستدرک الوسائل، ج9 ص 146)

خانه امام عسگری(علیه‌السلام) در مهمانی‌ها در چه جایی بنشینیم :

هـر که به پـاییـن نشستـن در مجلـس خشنـود بـاشـد پیـوسته خــــــــــدا و فرشته‌ها بر او رحمت فرستند تا برخیزد. (تحف العقول,ص 486)

امام زمان(علیه‌السلام) زیارت آل یاسین وسیله ای برای تقرب به امام زمان(عج):

امام زمان(علیه‌السلام) در توقیع شریفی می‌فرماید: «هرگاه خواستید به وسیله‌ی ما به خداوند بلند مرتبه توجه کنید و به سوی ما روی آورید، همان‌گونه که خداوند متعال فرموده است بگویید: ... سلامٌ علی آل یاسین.... .»(نجم الثاقب، ص411)

به امید اینکه با تجربه ای که از این سفر مجازی در نوروز 1391 به خانه های نور کسب کردیم بتوانیم سالی توأم با موفقیت و آرامش و پیروزی و سربلندی را برای خود و جامعه خود رقم بزنیم .

امین ادریسی

بخش اخلاق و عرفان اسلامی تبیان

 

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.