تبیان، دستیار زندگی
شاید فكر كنید حالا وقت این گزارش نیست و هنوز زمان زیادی تا نوروز باقی مانده است پس چرا اهالی تبیان به این زودی یاد عید افتاده‌اند و اصرار دارند خانه‌تكانی و خرید لباس و آجیل و عیدی را از حالا انجام بدهیم؟
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

4‌عمل ‌اصلی ‌قبل از ‌عید


شاید فكر كنید حالا وقت این گزارش نیست و هنوز زمان زیادی تا نوروز باقی مانده است پس چرا اهالی تبیان به این زودی یاد عید افتاده‌اند و اصرار دارند خانه‌تكانی و خرید لباس و آجیل و عیدی را از حالا انجام بدهیم؟

خانه تکانی

اما ما اشتباه نكرده‌ایم. این چهار عمل وقت‌گیرترین كارهایی هستند كه پیش از سال نو دارید. این مسوولیت‌ها چندان تابع زمان نیستند و به همین دلیل هرچه سریع‌تر تمام شان كنید، سال را با آرامش بیشتری آغاز می‌كنید، از دلنگرانی‌ها و آشفتگی‌های شب سال نو مصون می‌مانید و سرانجام این كه اجازه نمی‌دهید فروشندگان سودجو از شتابزدگی و نیازتان استفاده كنند و اجناس را با قیمت غیرواقعی به شما بفروشند.

از همین لحظه كه خواندن گزارش را شروع می‌كنید فهرست برنامه‌های این هفته و هفته آینده را با خودتان مرور كنید: «خانه‌تكانی، خرید لباس، خرید آجیل و خرید عیدی مناسب» اما پیش از شروع كار، چند دقیقه‌ای دست نگه دارید و توصیه‌های ما را درباره فوت و فن انجام این كارها بخوانید.

خانه را تكان بدهید

هرچه بیشتر برای خانه‌تكانی دست دست كنید، بیشتر ضرر خواهید كرد. به قول قدیمی‌ها عجله كار شیطان است و هرچه دیرتر خانه‌تكانی كنید بیشتر عجله خواهید داشت و آن وقت حتما خرابكاری می‌كنید.

خرابكاری این نیست كه اشیایی را در حین مرتب كردن خانه، در محل نامناسب قرار ندهید یا آنها را بشكنید یا دست آخر به همه كارها نرسید همه اینها فدای سرتان؛ خرابكاری یعنی این كه اضطراب ناشی از فراوانی كارها و كمی‌ وقت باعث شود تندخو و بد اخلاق شوید و با همسرتان جر و بحث كنید و خاطره‌ای بد را در پایان سال رقم بزنید یا حرص بخورید و احساس‌ نا‌رضایتی كنید و شتابزدگی و تقلای‌تان برای انجام سریع‌تر مسوولیت‌ها باعث شود كار دست خودتان بدهید و به سلامت‌تان لطمه بزنید، باورتان نمی‌شود هر سال حوالی نوروز چقدر بخش‌های اورژانس بیمارستان‌ها شلوغ می‌شوند! یكی، چشم‌هایش در اثر استفاده از شوینده‌های قوی آسیب‌دیده است، آن دیگری ریه اش و چند نفری هم كاملا مسموم شده‌اند؛ آمبولانس‌ها در سطح شهر می‌گردند و مردمی ‌را به بیمارستان‌ها می‌رسانند كه در اثر سقوط از روی نردبان و چهارپایه دچار آسیب‌دیدگی ستون فقرات یا شكستگی استخوان‌های بدن شده‌اند یا سوخته‌اند یا دچار بریدگی اعضای بدن شده‌اند یا... .

به همین دلیل است كه ما اصرار داریم دقیقا از همان وقت كه این مطلب را مطالعه می‌كنید خانه‌تكانی را شروع كنید،اما یادتان باشد خانه‌تكانی این نیست كه دائما این طرف و آن طرف بدوید و هر كاری كه دست‌تان رسید انجام دهید. اولین گام برای یك خانه‌تكانی موفق داشتن یك برنامه كامل و دقیق برای انجام كارهاست كه تا حد زیادی از دوباره‌كاری جلوگیری می‌كند.

در خانه‌تكانی تنها مساله مهم این نیست كه به بهترین وجه اشیا را تمیز كنید‌ بلكه باید مراقب باشید خانه تكانی به جسم شما آسیب جدی وارد نكند

می‌دانید دوباره كاری ناشی از نداشتن برنامه‌ریزی چه معنایی دارد؟ بگذارید این موضوع را با مثالی برایتان توضیح بدهیم. ممكن است شما برای آغاز خانه‌تكانی، در وهله اول به فكر شستن پرده‌های خانه بیفتید. بنابر این به سختی از نردبان یا چهارپایه‌ای بلند بالا می‌روید تا پرده‌ها را از میله جدا كنید و پایین بیاوریدشان یا شاید هم میله پرده را باز كنید و آن را همراه پرده پایین بیاورید.

خلاصه این كه شما پرده‌ها را سرانجام به ماشین رختشویی می‌سپرید و بعد با خیال راحت دوباره پس از صاف كردن، به میله پرده وصل‌شان می‌كنید غافل از این‌كه اگر برنامه‌ریزی داشتید هرگز این كار را نمی‌كردید. چون پرده‌های تمیز به پنجره‌هایی چسبیده‌اند كه یك وجب خاك رویشان نشسته است و در اثر سرمای بیرون از خانه، گرما و رطوبت داخل آن، عرق می‌كنند و خیس می‌شوند و پرده‌ها را آلوده می‌كنند.

از طرفی هنوز كتابخانه و بقیه بخش‌ها را خاك‌گیری نكرده‌اید و وقتی مشغول گردگیری شان شوید هر چقدر هم مراقب باشید به هر حال مقداری گرد و غبار بر می‌خیزد و روی پــــرده‌ها می‌نشیند و شستن‌شان را بی‌فایده می‌كند.

همان‌طور كه پیشتر هم درباره شیوه درست برنامه‌ریزی برایتان توضیح داده‌ایم برای یك برنامه‌ریزی حرفه‌ای باید ابتدا همه كارهایی را كه قرار است انجام بدهید روی كاغذ بنویسید. نگویید كه دقیقا می‌دانید می‌خواهید چه كار كنید و بنابراین نوشتن لزومی‌ ندارد. هر چه بیشتر و دقیق‌تر بنویسید، كمتر گیج می‌شوید، كمتر دوباره كاری می‌كنید، سریع‌تر به خط پایان می‌رسید.

خانه تکانی

در خانه‌تكانی تنها مساله مهم این نیست كه به بهترین وجه اشیا را تمیز كنید‌ بلكه باید مراقب باشید خانه تكانی به جسم شما آسیب جدی وارد نكند

پس از نوشتن كارها، فقط چند دقیقه وقت بگذارید و اولویت‌بندی كنید و بر اساس آن كنار هر مسوولیتی شماره‌ای بگذارید. از كلی‌نویسی هم پرهیز كنید. برای مثال كافی نیست كه فقط بنویسید شستن حمام! باید دقیقا توضیح بدهید كه شستن حمام شامل بخش‌های همچون، پاك كردن دیوارها، ضدعفونی كردن وان، عوض كردن ظرف‌های شامپو و صابون، شستن لیف‌ها، تمیز كردن هواكش، شستن حباب لامپ و... می‌شود یا برای مرتب‌كردن كتابخانه اتاق خواب باید بنویسید: گردگیری طبقات، منظم كردن موضوعی كتاب‌هایی كه از جای اصلی خودشان خارج شده‌اند، صحافی مجدد كتاب‌هایی كه ورق ورق شده‌اند، اهدای برخی كتاب‌ها به كتابخانه‌های عمومی ‌و... .

ریزه‌كاری‌هایی نیز وجود دارد كه باید آنها را در طول خانه‌تكانی در نظر داشته باشید برای مثال در فهرست‌تان بنویسید تا فراموش‌تان نشود كه همیشه پیش از آن كه مشغول پاك‌كردن و خاك‌گیری دیوارها شوید باید روی اشیای دیگر اتاق را با ملافه بپوشانید تا خاك روی آنها ننشیند و در ضمن هرگز گردگیری را شروع نكنید مگر آن كه پیش از آغاز كار، به اندازه كافی دستمال‌های مخصوص گردگیری، قلم‌مویی برای پاك كردن درزهای اشیای ظریف و مقداری اسفنج برای آغشته كردنش به آب ولرم و مایع سفیدكننده مهیا كرده باشید.

اما در خانه‌تكانی تنها مساله مهم این نیست كه به بهترین وجه اشیا را تمیز كنید، بلكه باید مراقب سلامت خود‌تان هم باشید برای مثال یكی از اصلی‌ترین آسیب‌دیدگی‌های شب عید، سقوط از ارتفاع است، پس در انتخاب چهارپایه، صندلی یا نردبانی كه از آن بالا می‌روید دقت كنید.

از دیگر آسیب‌دیدگی‌های جدی جسمی‌در این روزها، صدمه به ستون فقرات و ابتلا به دیسك كمر است دلیلش هم این است كه برخی افراد ترجیح می‌دهند به جای استفاده از كارگرهایی كه می‌توانند در این مواقع مفید واقع شوند یا حتی كمك گرفتن از اعضای خانواده، خودشان به تنهایی اشیای سنگین را بلند كنند. در حالی كه ممكن است آسیب‌های وارد شده به ستون فقرات‌شان جبران‌ناپذیر باشند و به این ترتیب تا پایان عمر، گرفتار با یك بیماری مزمن شوند.

اگر نمی‌خواهید چندنفری اجسام سنگین را بلند كنید دست‌كم این توصیه پزشكان را در نظر داشته باشید كه برای جابه‌جایی اجسام از كمر خم نشوید، بلكه اول زانوها را خم كنید و بنشینید و جای دست‌هایتان را زیر شیئی محكم كنید بعد در حالی كه كمرتان را صاف نگه داشته‌اید با كمك پاها بلند شوید.

حساسیت به پلاستیك دستكش دلیل قابل قبولی برای كنار گذاشتن آن نیست اگر به پلاستیك حساسیت دارید می‌توانید از دستكش‌های دولایه كه لایه‌ای نخی داخلشان دارند استفاده كنید

همچنین پزشكان توصیه می‌كنند كه اگر در هنگام كار كردن ناچار شدید بین نشستن و ایستادن یكی را انتخاب كنید، ایستاده بمانید چون به این ترتیب به كمر كمتر آسیب می‌رسد. از سوی دیگر بنابر همان هشدارهای پزشكی، درست‌تر آن است كه پیش از آغاز خانه‌تكانی، كمی ‌نرمش كنید و به قول ورزشكارها با «بدن خشك» اقدام به خانه‌تكانی نكنید!

یادتان باشد كه استفاده از سفیدكننده‌ها و موادشوینده قوی و محرك ممكن است به پوست دست‌هایتان آسیب بزند و به همین دلیل حتما باید از دستكش استفاده كنید. حساسیت به پلاستیك دستكش دلیل قابل قبولی برای كنار گذاشتن آن نیست اگر به پلاستیك حساسیت دارید می‌توانید از دستكش‌های دولایه كه لایه‌ای نخی داخلشان دارند استفاده كنید.

باید مراقب باشید كه به هیچ وجه با دست‌های آلوده، چشم‌ها یا صورت‌تان را لمس نكنید و اگر لمس كردید آنها را با آب سرد بشویید. از سوی دیگر حتی اگر چشم‌ها را لمس نكنید بخارهایی كه شوینده‌های قوی از خود تولید می‌كنند ممكن است به چشم‌های‌تان آسیب برساند.

امكان دارد گرد و خاكی كه هنگام گردگیری بلند می‌شود نیز چشم‌های شما را سرخ كند یا باعث سوزش و خارش آنها شود در این مواقع نیز بهترین راه شستن چشم‌هاست. در طول خانه‌تكانی گاهی پیش می‌آید كه پوسته‌هایی در محل اتصال ناخن و پوست مشاهده می‌كنید این پوسته‌ها نشان می‌دهند پوست دست شما به شدت خشك‌شده است و برای كاهش آسیب‌دیدگی باید هرچه سریع‌تر از كرم‌های چرب برای پوست دست‌تان استفاده كنید.

در مقاله ی بعد به فوت و فن خرید لباس ، عیدی و آجیل خواهیم پرداخت تا شما بتوانید با کمترین هزینه بهترین ها را انتخاب کنید.

بخش خانواده ایرانی تبیان

منبع :چهاردیواری

مطالب مرتبط :

مهارت‌های استثنایی مخصوص کدبانو

استفاده ی صحیح از آبمیوه گیری

فرش های براق ،هدیه ما به شما

انجام کارها به روش اصولی

چطور ظروف استیل را تمیز کنیم؟

خداحافظ خانه ی بهم ریخته

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.