تبیان، دستیار زندگی
ازدواج مساله بسیار مهمی است كه بسیاری از جنبه‌های مختلف زندگی فردی و اجتماعی انسان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. امروزه شمار روز افزون مواد طلاق موجب شده است تا صاحبنظران به فكر پیدا كردن راه حلهایی باشند كه یك ازدواج موفق و سالم را فراهم شاخته و...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اصول مشاوره پیش از ازدواج

اصول مشاوره پیش از ازدواج

ازدواج مساله بسیار مهمی است كه بسیاری از جنبه‌های مختلف زندگی فردی و اجتماعی انسان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. امروزه شمار روز افزون مواد طلاق موجب شده است تا صاحبنظران به فكر پیدا كردن راه حلهایی که یك ازدواج موفق و سالم را فراهم شناخته ، مانع از شیوع و افزایش آمار طلاق كه یقینا عواقب بعدی آن بسیار دشوارتر و سخت تر شود ،باشند.

مشاوره قبل از ازدواج ابتدا در زمینه مسائل پزشكی ، مساله گروههای فوتی و ژنتیكی آغاز گردید و امروزه كم كم در زمینه مسائل شخصیتی و روانی و روابط نیز در حال شكل گیری و كاربرد است.

مشاوره قبل ازدواج در الویت اول به روشن ساختن ملاكهایی می‌پردازند كه برای داشتن یك انتخاب مناسب در ازدواج ضروری هستند. عدم توجه به تعیین چنین ملاكهایی و ارزش گذاری و اولویت بندی نامناسب آنها اغلب موجب ناكامیهای بعدی می‌شوند.

ازدواج مساله بسیار مهمی است كه بسیاری از جنبه‌های مختلف زندگی فردی و اجتماعی انسان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. امروزه شمار روز افزون مواد طلاق موجب شده است تا صاحبنظران به فكر پیدا كردن راه حلهایی که یك ازدواج موفق و سالم را فراهم شاخته ، مانع از شیوع و افزایش آمار طلاق كه یقینا عواقب بعدی آن بسیار دشوارتر و سخت تر شود ،باشند.

با توجه به اینکه آمار ازدواج در حال کاهش است و دختران و پسران از ترس تعهد و طلاق ، ازدواج را به تعویق می اندازند و عده ای همچنان از بروز اختلاف در روابط نگران هستند که ترجیح می دهند ازدواج نکنند . خانواده درمانگرها و زناشویی درمانگرها روز به روز بیشتر می فهمند که پیش برد این مشکلات با مراجعانی که دنبال فنونی هستند که آنان را مطمئن کنند می توانند از عهده تعهدات شان برآیند ،چقدر سخت است.تحقیقاتی به عمل آمده در مورد کمک به درمانگران و مراجعان شان این بینش را می دهدکه تبدیل این تحقیقات به فنون علمی و مفید ،در گرو بهره مندی از دانش روش شناسی و تجربیات بالینی فراوان است .

دکتر سِرِن نویسنده کتاب اصول مشاوره پیش از ازدواج با استفاده از یک رشته آزمونک ها و پرسشنامه های مخصوص افراد و زوج ها ، روشی در اختیار مردم می گذارد تا در مورد شخصیت شان و جور بودنشان با یکدیگر بینش پیدا کنند.

همچنین در این کتاب ، حکایت ها و راه حل هایی برای رایج ترین ناکامی ها و مشکلات زوج ها وجود دارد. نکته ارزنده این کتاب که دکتر سرن از آن به «هنرمصالحه بزرگوارانه»یاد می کند است که در واقع همان آداب کنار آمدن با یکدیگر در رابطه می باشد.

کتاب حاضر دارای 10 فصل است که در فصل اول ،به سازمان جلسات انفرادی ،‌تحمل ناکامی ،جلسات مشترک ،در فصل دوم ،برنامه مشاوره پیش از ازدواج در 10 جلسه،فصل سوم ،آزمونک های شخصیت،فصل چهارم ،بحث در مورد آزمونک های شخصیت،فصل پنجم ،آزمونک رابطه ،دستورالعمل ویژه زوج ها،فصل ششم،ارتباط و حل اختلاف ،‌فصل هفتم ،نقش بازی کردن ،فصل هشتم ،حل اختلاف های پیشنهادی،فصل نهم ، مورد پژوهی های اختلال شخصیت(روابط بی حاصل،قهرمان و هنرمند شیاد،شخصیت مرزی ،اختلال شخصیت هذیانی ،شخصیت بسیار حساس ) و در نهایت در فصل آخر به منابع پیشنهادی و پرسشنامه محرمانه جامع می پردازد .

مشخصات کتاب

اصول مشاوره پیش از ازدواج

نویسنده :ساندرا ال سرن

مترجم :مهرداد فیروزبخت

تنظیم :مرکز مشاوره