سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
پژوهش‌گران روسی گیاهی که بیش از 30 هزار سال از عمر آن می‌گذرد را احیا کرده‌اند. دانه این گیاه در اعماق یخ‌های منطقه سیبری پیدا شده است.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : محسن مرادی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

گیاه 30000 ساله احیا شد

تازه هایی از دنیایی دانش و فناوری(25)


پژوهش‌گران روسی گیاهی که بیش از 30 هزار سال از عمر آن می‌گذرد را احیا کرده‌اند. دانه این گیاه در اعماق یخ‌های منطقه سیبری پیدا شده است.

اخبار: گیاه 30000 ساله را احیا شد

آخرین قسمت

گیاه Silene Stenophylla قدیمی‌ترین گیاهی است که توسط دانشمندان آکادمی علوم روسیه دوباره کشت و احیا می‌شود. دانه این گیاه در اعماق یخ‌های سیبری و در تونل‌های خواب زمستانی و انبار آذوغه سنجاب‌های سیبریایی در نزدیکی رود کولیما پیدا شد.

این دانه در عمق 20 تا 40 متری از زمین در لایه‌های پرمافراست کشف شده است. پرمافراست به لایه‌ای از آب زیرزمینی اطلاق می‌شود که فضاهای خالی خاک و سنگ را پر می‌کند و همیشه یخ زده است. هوای سرد منطقه مانع از تخریب این دانه شده است.

رکود پیشین احیای قدیمی‌ترین گیاه مربوط به احیای دانه 2000 ساله درخت خرمایی در ماسادا بود.

این واقعیت که دانشمندان موفق به حیات بخشیدن به گیاهی شده‌اند که بیش از 30 هزار سال پیش می‌زیسته نشان می‌دهد که یخ‌های لایه‌های پرمافراست از زمان حیات این گیاه تا کنون ذوب نشده است.

دانشمندان روسی که در نخستین آزمایش‌ها موفق به کشت دانه این گیاه نشدند در مراحل بعدی با تمرکز بر بافت جنینی این گیاه توانستند به هدف خود دست یافته و از کشت یک دانه واحد به نهال مورد نظر خود دست یابند.

گیاه عهد باستان سرانجام گل داد

پس از اینکه گیاه مورد نظر گل داد تفاوت‌های آشکاری بین گلبرگ‌های آن با گیاهان فعلی مشاهده شد. گلبرگ‌های کنونی این نوع از گیاه پهن‌تر و ضخیم‌تر از گیاه باستانی هستند.

آکادمی علوم روسیه می‌گوید، این دستاورد نشان‌دهنده آن است که احتمال احیای گونه‌های مختلف گیاهان دیرینه که در اعماق یخ‌ها مدفون شده‌اند وجود دارد.زیست‌شناسان پس از این دستاورد به کشت دیگر گیاهان انقراض‌یافته امیدوار شده‌اند.

 

چراغ های راهنمایی هوشمند فقط به خاطر روی گل شما سبز می شوند!

اگر شما در یک شهر منظم و بی نظیر زندگی نمی کنید، پس حتما با پدیده چراغ راهنمایی های احمقانه که انگار طوری تنظیم شده اند تا وقتی شما به آن می رسید، در حالی که در سوی دیگر هیچ اتومبیلی وجود ندارد، قرمز شوند، برخورد داشته اید. این موضوع نه تنها آزار دهنده است بلکه برای محیط زیست نیست مضر است. چراغ راهنمایی های هوشمند می توانند کلید حل این مشکل باشند و تغییرات اساسی ایجاد نمایند.

اخبار: گیاه 30000 ساله را احیا شد

پیتر استون، استاد علوم کامپیوتر ، معتقد است اگر چراغ های راهنمایی به اندازه ای هوشمند باشند که فریاد شما برای سبز ماندن یا سبز شدن را بشنوند! بسیار مفید تر خواهند بود. ایده او این گونه است که تعدادی "سیستم رزرو" نصب شود تا ماشین شما بتواند از پیش از رسیدن به چراغ با آن ارتباط برقرار کند. چراغ هم در هر لحظه با چند اتومبیل به طور همزمان در ارتباط باشد تا هر کدام را با یک زمان بندی پویا راهنمایی کند و از این طریق بهینه ترین جریان ترافیکی را ایجاد کند.

جریان ترافیکی بهینه، برای هر کسی که زیاد رانندگی می کند، اساسا خبر خوبی است. اما همان طور که همه ما می دانیم تمام رانندگان غیر از شما رانندگی بلد نیستند و البته صد در صد کار و مقصد آنها از اهمیتی فوق العاده کمتر از کار شما برخوردار است!

 

در واقع چراغ راهنمای هوشمند قرار است تعداد خودروهای هر مسیر را محاسبه نموده و براساس آن زمان توقف و چراغ قرمز و سبز هر کدام از مسیرها را تنظیم کند.

دلیل اصلی آن که به چراغ های هوشمند علاقمند می شویم این است که دوست داریم برایمان تضمین شود که هیچگاه نیازی نباشد سرعتمان را کم کنیم یا پشت چراغ قرمز بایستیم. یا اینکه حداقل این چراغ ها به اتومبیل شما می گویند که چگونه سرعت خود را تنظیم کند تا نیازی به توقف در تقاطع ها نباشد، اتفاقی که نه تنها باعث اتلاف وقت شده و حوصله مان را سر می برد بلکه مقدار خیلی زیادی از سوخت اتومبیل ها نیز این گونه تلف می شود.

در یک جهان خیالی و فانتزی که پر است از اتومبیل های مجهز به انواع سنسور و چراغ های راهنمایی هوشمند (این دنیا دیگر زیاد هم خیالی به نظر نمی رسد)،  که امکان عبور بدون توقف از یک تقاطع بسیار پر رفت و آمد نیز فراهم باشد، فقط کافی است اجازه دهید اتومبیل تان و چراغ راهنمایی کنترل مسائل را به عهده گیرند.

 

 

 

فرآوری:محسن مرادی

بخش دانش و زندگی تبیان


منابع:زومیت،دویچوله

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین