سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
تعداد نویسندگان مجموعه خنده‌بازار در سری سوم بیشتر شده تا موضوعات جدیدتری تصویری شود
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خنداندن كار هر كسی نیست


تعداد نویسندگان مجموعه خنده‌بازار در سری سوم بیشتر شده تا موضوعات جدیدتری تصویری شود


خنده بازار

«خنده بازار»، مجموعه طنزی است كه توانسته مخاطبان زیادی را به خود جذب كند. این برنامه كه در قالب آیتم (بخش)‌ تولید و پخش می‌شود از بخش‌های متنوعی برخوردار است. سری جدید خنده بازار به مناسبت دهه فجر به روی آنتن رفته. و قرار است این برنامه در نوروز نیز پخش شود

فرید شب‌خیز، تهیه‌كننده مجموعه خنده‌بازار در ابتدا و در پاسخ به این سوال كه چرا نقد فیلم جایگزین بخش هشت شده است، گفت: بخش نقد فیلم با هشت خیلی فرق دارد، ما كه تیم هشت را حذف كرده‌ایم و قصد نداریم آن را ادامه دهیم. آدم‌های بخش نقد فیلم مابه‌ازای خارجی ندارند. یعنی ا‌ز آقای فراستی و جیرانی خبر نیست و منتقدان هم فرد خاصی را در ذهن مردم زنده نمی‌كنند.

در بخش نقد فیلم یك اثر نمایشی پخش می‌شود و 2 منتقد درباره‌اش صحبت می‌كنند. این بخش شبیه همان مسابقه سریالی ماست كه قبلا اجرا می‌شد و فقط یك مقدار با دكور برنامه‌های تلویزیونی شوخی كرده‌ایم. چون الان دكورها و بخصوص میزها همه سرسره‌ای شده‌اند.

وی می‌گوید: بخش مترو هم از بخش‌های جدید ما است. طراحان صحنه برنامه، یك مترو ساخته‌اند كه بازیگران داخلش می‌شوند و اتفاقات جالبی در آن می‌افتد. در این بخش به مشكلات داخل مترو مثل دستفروشان هم پرداخته‌ایم.

این تهیه‌كننده درباره بخش دلالان كه جدیدا به خنده‌‌بازار اضافه شده است، می‌گوید: در این بخش یك عده دلال از پله‌ها پایین می‌آیند و خبرنگار ما می‌رود تا با‌ آنها صحبت كند و هر بار سراغ دلالان یك بخش می‌رویم؛ مثل دلال ارز، دلار، میوه، دارو و...

شب‌خیز به بخش یك كلاغ، چهل‌ كلاغ اشاره می‌كند و می‌گوید: می‌خواهیم در این بخش نشان دهیم كه چطور عده‌ای از كاه كوه می‌سازند و شایعه‌سازی می‌كنند.

تهیه‌كننده خنده‌بازار در ارتباط با همكاری جدید با نویسندگان متعدد در این برنامه می‌گوید: بعد از طنز‌های غیرسریالی مثل ساعت‌خوش، قطار ابدی، 77 و جدی نگیریم و... مدت‌ها بود كه ساخت این‌گونه برنامه‌ها به دست فراموشی سپرده شده بود و خنده‌‌بازار دوباره ساخت این‌گونه آثار را برای مخاطبان تلویزیون زنده كرده است و برای همین ما تعداد نویسندگان‌مان را افزایش دادیم تا به نتایج بهتری دست پیدا كنیم.

شب‌خیز در پاسخ به این كه آیا پخش نود را همچنان رامتین حامی‌فرد اجرا خواهد كرد یا خیر، می‌گوید: مردم این بازیگر را در نقش عادل فردوسی‌پور قبول كرده‌اند. ما بیشتر بازیگران سری قبلی‌مان را حفظ كرده‌ایم. گروه خنده‌بازار با هیچ بازیگری مشكل ندارد و هر كسی هم كه از ما جدا شده به خواست و میل خودش بوده است.

بخش مترو هم از بخش‌های جدید خنده بازار است. طراحان صحنه برنامه، یك مترو ساخته‌اند كه بازیگران داخلش می‌شوند و اتفاقات جالبی در آن می‌افتد. در این بخش به مشكلات داخل مترو مثل دستفروشان هم پرداخته میشود.

هدف، ایجاد سرگرمی و شادی است

شهاب عباسی علاوه بر بازی در خنده‌بازار، كارگردانی آن را نیز به عهده دارد و بر این باور است كه در این برنامه توانسته‌اند خط قرمزها را بشكنند و حرف‌هایی را بگویند كه تا به حال هیچ گروهی نتوانسته آنها را بیان كند.

عباسی در پاسخ به این سوال كه چگونه هدایت این برنامه را به دست گرفته است، می‌گوید: از طریق هومن حاج‌عبداللهی به آقای شب‌خیز معرفی شدم و پس از صحبت‌های اولیه با یكدیگر به توافق رسیدیم و كارمان را شروع كردیم.

مفیدی: ساخت برنامه‌های طنز دشواری‌های خاص خودش را دارد، چون خنداندن كار هر كسی نیست. بویژه مخاطبان ایرانی كه خودشان طناز هستند و انتظارشان از افرادی كه كار طنز می‌كنند خیلی بالاست

وی درباره این سوال كه هدفش از ساخت این مجموعه چه بوده است، می‌گوید: در وهله اول هدف از ساخت این برنامه ایجاد سرگرمی و شادی برای مخاطبان است و بعد این كه می‌خواستیم به گونه‌ای روحیه انتقادپذیری را در مردم جامعه بالا ببریم. این آرزوی همه ماست كه ظرفیت و روحیه انتقادپذیری در اجتماع بالا برود چون با این اتفاق خیلی از مشكلاتمان حل و فصل خواهد شد و این امر به یك فرهنگسازی اساسی نیاز دارد و مطمئنا برنامه ما به تنهایی نمی‌تواند این بستر را فراهم كند.

عباسی در پاسخ به این سوال كه آیا كارگردانی و بازیگری به شكل همزمان برایش سخت نیست، می‌گوید: چرا كارم دشوارتر است و برای همین در بخش‌‌های كمتری حضور دارم. مثلا بخش چهارپایه داغ را انتخاب كردم چون هم گفت‌وگومحور بود و هم تمركز بالایی را می‌طلبید و اگر بخش‌های بیشتری را بازی می‌كردم قطعا كیفیت كارم پایین می‌آمد.

خنده بازار

وی در مورد انتخاب بازیگران خنده‌بازار می‌گوید: تمام هنرمندانی كه در خنده‌‌بازار ایفای نقش می‌كنند از دوستانم هستند و تمام بازیگران این مجموعه به من اعتماد كردند و در این كار با من همراه شدند و در مجموع از تیم بازیگران این مجموعه بسیار راضی هستم و خیلی خوب حرف همدیگر را می‌فهمیم.

مثلا وقتی متن‌ها نوشته می‌شد از قبل یك دورخوانی‌ باهم داریم و اگر كسی ایده‌‌‌‌ای داشته باشد آن را به راحتی مطرح می‌كند و برای همین فضای دوستانه‌ای به كل كار حاكم است و خوشبختانه خنده بازار یكی از بی‌حاشیه‌ترین گروه‌ها را دارد.

وی در پاسخ به این سوال كه آیا فكر می‌كردند خنده بازار تا این حد موفق شود، می‌گوید: خیر. برای همین ابتدا كمی غافلگیر شدیم، چون حدس نمی‌زدیم كه این برنامه تا این حد بتواند بازتاب مثبتی از جانب مخاطبان پیدا كند، ولی به لطف خدا و حمایت مدیران شبكه 3 این اتفاق خوشایند برای ما حاصل شد.

خنداندن ایرانی‌ها سخت‌تر است

سیاوش مفیدی یكی از بازیگران خنده‌بازار است كه حسابی هم گل كرده است. بخصوص در بخش‌‌های پلیس نامحسوس و سرآشپز. وی در ابتدا در پاسخ به این كه ساخت كارهای طنز چقدر در شرایط فعلی آسان یا حتی سخت است، می‌گوید: ساخت آثار طنز در همه جای دنیا یك كار دشوار و البته فاخر است و تولید چنین برنامه‌هایی برای مخاطبان یك امر ضروری است، چون مردم اساسا از كارهای كمدی استقبال می‌كنند.

مفیدی در مورد دشواری‌های كار طنز نظرش را این‌طور بیان می‌كند: ساخت برنامه‌های طنز دشواری‌های خاص خودش را دارد، چون خنداندن كار هر كسی نیست. بویژه مخاطبان ایرانی كه خودشان طناز هستند و انتظارشان از افرادی كه كار طنز می‌كنند خیلی بالاست. برای همین هم در خنده بازار ما سعی كردیم كه از لودگی حذر كنیم تا مخاطبان برنامه از دست‌مان دلخور نشوند.

مفیدی درباره استفاده از بداهه در كار طنز می‌گوید: بداهه جزو لاینفك كار طنز است، برای همین نظرمان را می‌گوییم كه گاهی قبول و گاهی رد می‌شود، اما بداهه معمولا در كارهای طنز وجود دارد. این بازیگر درباره تفاوت كارهای طنز با كارهای جدی می‌گوید: برای بسیاری از بازیگران این دسته‌بندی وجود دارد، اما به نظر من كار طنز و كار جدی در خروجی با یكدیگر متفاوت هستند وگرنه بازیگر در هر دو گونه با جدیت كار خود را انجام می‌دهد، اما یقینا بازی‌كردن در مجموعه طنز دشوارتر است به خصوص طنز آیتمی، چراكه بازیگر مجبور است در مدت زمان اندك در بیشتر بخش‌ها بازی كند.

 

 کلیپ هایی از خنده بازار

بخش سینما و تلویزیون تبیان


منبع جام جم آنلاین

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین