سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
همه‌ی آنچه لازم است در مورد ویروس کرونای جدید (COVID-19)، بدانید و بخوانید و بپرسید و ببینید
اگر می‌بینید كودكتان بیش از اندازه به مرتب بودن لباسش حساس است و دائم لباس عوض می‌كند یا مرتب دست‌هایش را می‌شوید و وقتی نوبت مسواك زدن می‌شود دست بر نمی‌دارد یا...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

وسواس‌هایی که زود می‌آیند


اگر می‌بینید كودكتان بیش از اندازه به مرتب بودن لباسش حساس است و دائم لباس عوض می‌كند یا مرتب دست‌هایش را می‌شوید و وقتی نوبت مسواك زدن می‌شود دست بر نمی‌دارد یا در مرور درس‌هایش افراطی عمل می‌كند و بیش از اندازه لازم درس می‌خواند و مشق می‌نویسد، بهتر است به این نكات توجه كنید.

علی رضایی مشاور خانواده این نوع رفتارها را ناشی از وسواس می‌داند و می‌گوید:

وسواس در کودکان

كودك وسواسى، خود را از درون تحت فشار مى‌بیند؛ فشار براى انجام دادن كارها، براى رسیدن به هدف، براى پیشرفت و موفقیت.

وقتی كودك وارد سنین نوجوانی می‌شود، همین مساله موجب طردشدگى، انزوا و تنهایى او می‌شود. زمانى كه كارهای روتین بر زندگى كودك تسلط مى‌یابد و در عملكرد معمول او اخلال ایجاد مى كند، جاى نگرانى دارد.

وراثت، روش‌هاى تربیتى والدین، ویژگى هاى خانوادگى، نابهنجارى كاركرد سیستم عصبى و آشفتگى‌هاى خلقى در بروز این اختلال در كودكان دخالت دارند.

رضایی اعتقاد دارد وسواس در كودكان بیشتر به شكل ترس از كثیفى، نیاز به همدردى، دلسوزى و رسیدگى، توجه بیش از اندازه به ظاهرخود، ترس شدید از داشتن بیمارى‌ها یا صدمه دیدن یكى از اعضاى خانواده و... بروز می‌كند.

وی تاكید می‌كند والدین باید میزان نوشتن مشق لازم و مصرف پاك كن و نحوه حاضر كردن درس را در كودك كنترل كنند، تعویض لباس، مراسم طولانی برای انجام كارهایی مثل استحمام یا خوابیدن كودك را كنترل كنند كه خارج از قاعده نباشد.

اگر فرزند شما دچار این اختلال است، برای درمان وی حتما از متخصصان روان‌شناسی برای كاربرد رفتار درمانی و درمان دارویی كمك بگیرید

وی می‌افزاید: وسواس معمولا با اختلالات اضطرابى، افسردگى، اختلالات مربوط به كمبود توجه، بیش فعالى، اختلالات مربوط به یادگیرى، اختلالات رفتارى مثل ناخن جویدن، تیك هاى عصبى، خارش پوست و... همراه است.

این مشاور توصیه می‌كند اگر فرزند شما دچار این اختلال است، برای درمان وی حتما از متخصصان روان‌شناسی برای كاربرد رفتار درمانی و درمان دارویی كمك بگیرید.

 

 

بخش خانواده ایرانی تبیان

منبع : چهاردیواری

 

مطالب مرتبط :

آموزش غوطه خوردن روی ابرها

کم رویی ارثی نیست

بیدار شدن از دنده ی چپ

دروغ هایی که باورش شده

جلوگیری از انحرافات جنسی فرزند

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین