تبیان، دستیار زندگی
رییس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) قم، گفت: متاسفانه واژه فرهنگ به قدری در کشور دچار ابهام شده است که وقتی اسم آن برده می شود، تعابیری همچون هنر، موسیقی، رقص و نقاشی به ذهن متبادر می شود، در حالی که طبق فرمایشات مقام معظم رهبری مقصود از فرهنگ، باور
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

فرهنگ اسلامی یک فرهنگ لیبرالی نیست

آیت الله مصباح یزدی

رییس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) قم، گفت: متاسفانه واژه فرهنگ به قدری در کشور دچار ابهام شده است که وقتی اسم آن برده می شود، تعابیری همچون هنر، موسیقی، رقص و نقاشی به ذهن متبادر می شود، در حالی که طبق فرمایشات مقام معظم رهبری مقصود از فرهنگ، باورهای دینی، اعتقادات و ارزش های اسلامی است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، آیت الله محمد تقی مصباح یزدی رییس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) قم و عضو مجلس خبرگان رهبری، روز جمعه در دیدار با اعضای شورای عالی استان‌ها، با اشاره به فعالیت شوراهای اسلامی در کشور اظهار داشت: طرح انتخاب شوراها در مقایسه با انتخابات مجلس، با مبانی ارزشی دین اسلام، سازگارتر است، در این انتخابات مردم با آشنایی بیشتری افراد را انتخاب می کنند در حالی که در انتخابات مجلس شورای اسلامی چنین شرایطی حاکم نیست.

استاد برجسته حوزه علمیه قم، افزایش نیازمندی های معنوی و ارزشی را وجه تمایز انقلاب با دیگر نظام ها دانست و با تاکید بر ضرورت پر رنگ شدن این مفاهیم در جامعه، تصریح کرد: در شرایط کنونی ضروری است ما به این موضوعات بهای بیشتری بدهیم.

آیت الله مصباح یزدی بیان داشت: متاسفانه در طول سی سال اخیر به نحو شایسته ای به این موضوع توجه و پرداخته نشده است و گاهی برخی از افراد می خواستند اقدامات و فعالیت هایی در این راستا انجام دهند، اما باید توجه داشت انسان به تنهایی راه به جایی نمی برد و نمی تواند کاری را انجام دهد.

عضو مجلس خبرگان رهبری در بخش دیگری از سخنانش بر ضرورت ترویج فرهنگ اسلامی در جامعه تاکید و تصریح کرد: متاسفانه واژه فرهنگ به قدری در کشور دچار ابهام شده است که وقتی اسم آن برده می شود تعابیری همچون هنر، موسیقی، رقص و نقاشی به ذهن متبادر می شود، در حالی که طبق فرمایشات مقام معظم رهبری مقصود از فرهنگ، باورهای دینی، اعتقادات و ارزش های اسلامی است.

استاد حوزه علمیه قم خواستار تبیین و تعریف دقیق واژه فرهنگ برای مسئولان و قانون گذاران شد و گفت: مسئولان باید ارزش های اسلامی و نیازهای مردم را در نظر داشته باشند و در این راستا تلاش کنند.

آیت الله مصباح یزدی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به معانی فرهنگ اسلامی اظهار داشت: فرهنگ اسلامی یک فرهنگ لیبرالی نیست، بلکه مبتنی بر عقاید و باورهای دینی است و در صورت تقویت این مهم، همه تصمیم گیری ها به نتیجه منجر خواهد شد.

استاد حوزه علمیه قم ابراز داشت: باید برای ارتقا فرهنگ عمومی و اسلامی در جامعه تلاش های بیشتری انجام شود و برای تحقق این مهم باید برنامه ریزی لازم صورت گیرد.

گفتنی است در ابتدای این دیدار نیز مهندس مهدی چمران رییس شورای شهر تهران و رییس شورای عالی استان های کشور نیز گزارشی از فعالیت ها و اقدامات این شوراها ارائه کرد.