سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
جدایی همیشه غم انگیز و دردنـاك اسـت به خصوص اگر در دوران نامزدی اتفاق بیفتد. دورانی که همه از آن به عنوان دورانی زیبا و به یاد ماندنی كه غرق شادی و خنده و لذت است یاد می كنند اما برای برخی با كابوس تلخی چون جدایی عجین می شود
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

جدایی در دوران نامزدی


جدایی همیشه غم انگیز و دردنـاك اسـت به خصوص اگر در دوران نامزدی اتفاق بیفتد. دورانی که همه از آن به عنوان دورانی زیبا و به یاد ماندنی كه غرق شادی و خنده و لذت است یاد می كنند اما برای برخی با كابوس تلخی چون جدایی عجین می شود.

جدایی در دوران نامزدی

معمولا علت اصلی طلاق در این دوران اشتباهات بزرگی است كه افراد در مراحل مختلف ازدواجشان از آشنایی گرفته تا عقد و حتی در دوران عقد مرتكب می شوند. امـا متاسفانه این اشتباه تازه اولین اشتباه اغلب افراد محسوب شده و پس از جدایی روز به روز بر تعداد این اشتباهاتشان افزوده می شود. اشتباهاتی نظیر

- ملامت های بیش از حد: اغلب افراد پس از جدایی مدام خود، فرد مقابل و اطرافیان را به خاطر ایجاد این بحران ملامت و سرزنش می كند.

- افسردگی: افراد به خصوص خانم ها پس از بحران هایی چنینی دچار افسردگی ها حاد می شوند.

-نفرت از جنس مخالف: برخی چون فرد مقابل را عامل اصلی طلاقشان می دانند برای همیشه از جنس مخالف متنفر شده و هرگز نمی توانند به آنها اعتماد نمایند.

-عصبی شدن

-فرار از ازدواج مجدد

- فرار از جامعه به دلیل سرزنش

- اقدام به برخی رفتارهای جنون آمیز چون خودكشی

- و...

فرد باید بپذیرد كه از سویی یكی از مقصرین این اتفاق بوده است و از سوی دیگر جدایی میان او و نامزد سابقش اتفاق افتاده و حقیقت دارد. پذیرش این حقایق باعث می شود كه فرد نه تنها از واقعیت فرار نكند بلكه تمام تلاش خود را برای بهبود شرایط موجود انجام دهد

باید توجه داشت تنها كسی كه می تواند به فرد در راستای رهایی از این مشكلات یاری رساند «خود» اوست. اگر كسی نخواهد، حتی بهترین و برترین روانشناسان و متخصصین هم نمی توانند او را از این غار تاریك و وحشتناك خارج كنند. در ذیل به برخی از راههای فرار از این غار اشاره می شود.

1. پذیرش حقیقت

این مرحله یكی از سخترین و در عین حال موثرترین مراحل است. فرد باید بپذیرد كه از سویی یكی از مقصرین این اتفاق بوده است و از سوی دیگر جدایی میان او و نامزد سابقش اتفاق افتاده و حقیقت دارد. پذیرش این حقایق باعث می شود كه فرد نه تنها از واقعیت فرار نكند بلكه تمام تلاش خود را برای بهبود شرایط موجود انجام دهد.

 

یكی از بدترین افكاری كه پس از این بحران به دلیل رفتارهای اشتباه برخی از اطرافیان به سراغ افراد می رود فكر بی ارزش شدن است. بدانید که نه طلاق و نه رفتار اشتباه دیگران هیچ کدام از ارزش های وجودی شما کم نمی کنند

2.تغییر افكار نادرست

برخی از افراد پس از جدایی دچار افكار نادرست و ناپخته ای چون تنفر از جنس مخالف،‌ فرار از ازدواج، بی ارزش شدن و...  می شوند. رهایی از این افكار نیز در رسیدن به آرامش لازم و ضروری است. اگر فرد قادر نباشد افكار نادرست خود را تغییر دهد یقیناً دچار افسردگی حاد شده،‌ از زندگی دست می شوید و هرگز نمی تواند به فرد دیگری اعتماد كرده و دوباره ازدواج نماید.

نكته: یكی از بدترین افكاری كه پس از این بحران به دلیل رفتارهای اشتباه برخی از اطرافیان به سراغ افراد می رود فكر بی ارزش شدن است. بدانید که نه طلاق و نه رفتار اشتباه دیگران هیچ کدام از ارزش های وجودی شما کم نمی کنند.

جدایی در دوران نامزدی

 

3.فراموش كردن فرد مقابل

فرد مقابل باید برای همیشه از ذهن شما پاك شود به همین دلیل تمام عكس ها، نامه ها،‌ هدیه ها و چیزهایی كه شما را به یاد او می اندازد از خود دور كنید. حتی تا مدت ها از رفتن به مكان هایی كه مدام با هم به آنجا می رفتید چون پاركی خاص، سینما و ... خودداری كنید.  

 

4.عبرت از اشتباهات

بعد از اینكه فرد توانست از دست افكار و احساسات منفی خود رهایی یابد،‌زمان آن فرا می رسد كه به رابطه گذشته خود به عنوان یك تجربه آموزنده بنگرید و بیاندیشد. در مورد علت انتخاب همسر، معیارهایی كه در نظر داشت،‌ علت جدایی و ناسازگاریشان و...

این مرحله به فرد كمك می كند از اشتباهات گذشته خود درس گرفته و دیگر آنها را تكرار ننماید.

توجه: مرور گذشته تنها و تنها برای عبرت گرفتن است نه برای آزار دادن خود.

 

5.ازدواج به موقع

برخی پس از جدایی از جنس مخالف و ازدواج بیزار می شوند ولی بالعكس برخی دیگر تنها راه فراموشی این شکست را رو آوردن به یک ازدواج مجدد و سریع می دانند. هر دو گروه بالا در اشتباه بوده و تصمیم شان نادرست است.

فرد باید پس از جدایی مدتی به خود زمان بدهد تا به آرامش برسد. وقتی ذهنتان درگیر نامزدی بهم خورده تان است، ازدواج نکنید اما این به معنای آن نیست که هر قدر بخواهید می توانید غصه بخورید و عزادار زندگی پا نگرفته تان باشید. خیلی زود خود را جمع و جور کنید و به زندگی تان ادامه دهید.

 

 

اكرم اشرفی نژاد

بخش کلوب ازدواج تبیان


مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین