تبیان، دستیار زندگی
یا مضر؟ " دانشمندان می گویند یکی از راه های کاهش خطر حمله قلبی را یافته اند و آن چیزی نیست به جز تماشای یک مسابقه هیجان انگیز فوتبال. البته، این شیوه با خطراتی همراه است، چون تنها در حالتی تاثیر مثبت دارد که تیم مورد علا...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

" هیجان فوتبال، مفید یا مضر؟ "

دانشمندان می گویند یکی از راه های کاهش خطر حمله قلبی را یافته اند و آن چیزی نیست به جز تماشای یک مسابقه هیجان انگیز فوتبال.

البته، این شیوه با خطراتی همراه است، چون تنها در حالتی تاثیر مثبت دارد که تیم مورد علاقه شما مسابقه را ببرد.

این در حالی است که پژوهش های قبلی نشان می داد هیجان و فشارعصبی یک مسابقه مهم فوتبال می تواند قلب انسان را عملاً از حرکت باز دارد.

در واقع، محققان پیشتر دریافته بودند که شمار حملات قلبی به هنگام تماشای یک مسابقه جام جهانی سال 1998 که تیم ملی انگلستان آن را در ضربات پنالتی به آرژانتین واگذار کرد 25 درصد افزایش پیدا کرد.

اما یک مطالعه تازه حاکی است که تماشای پیروزی تیم محبوب در یک مسابقه سرنوشت ساز ، می تواند تاثیر مثبت بر بینندگان داشته باشد.

محققان میزان مرگ و میر ناشی از حملات قلبی در فرانسه در محدوده زمانی بازی فینال جام جهانی 1998 را که در آن فرانسه سه بر صفر در برابر برزیل پیروز شد بررسی کردند.

آنها پی بردند که میزان مرگ و میر ناشی از حملات قلبی در روز مسابقه فینال ناگهان افت کرد.

مرگ ناشی ازحمله قلبی در میان مردان در پنج روز پیش از مسابقه فینال جام جهانی به طور متوسط روزانه 33 نفر بود، در حالیکه در روز فینال به 23 نفررسید.

روند مشابهی نیز برای زنان وجود داشت. در روزهای قبل و پس از مسابقه نهایی، میزان تلفات ناشی از حمله قلبی 28 نفر بود، اما این آمار در روز مسابقه به 18 نفر کاهش یافت.

عوامل محتمل

پژوهشگران معتقدند این پدیده احتمالاً می تواند ناشی از کاهش سطح فعالیت افراد در روز مسابقه و همزمان با آن شور ناشی از پیروزی ملی که به کاهش سطح فشار عصبی کمک می کند باشد.

دکتر "فردریک برتیه"، محقق اصلی این مطالعات به "بی بی سی" گفت: " علل کاهش میزان مرگ و میر( درروز مسابقه) همچنان نامعلوم است."

" اما ما فکر می کنیم ممکن است ناشی از ترکیبی از عوامل، یعنی تاثیر وجد پیروزی و عدم فعالیت در روز یکشنبه که مسابقه نهایی در آن انجام شد،  باشد."

تحقیقات قبلی نشان داده بود شمار بیماران اورژانسی در روز مسابقه نهایی جام ملت های اروپا در بریتانیا کاهش یافته بود.

یک مطالعه دیگر نیز نشان داد که شمار بیماران اورژانسی بخش های روانی دراسکاتلند در جریان مراحل پایانی رقابت های اخیر جام جهانی کاهش یافت.

با این حال ، "بلیندا لیندن" ، از " بنیاد قلب بریتانیا" اخطار داد که نباید به سرعت به داوری نشست.

او گفت:" هر چند من مطمئنم که خیلی از مردم خوشحال می شوند بشنوند پیروزی ملی برای انگستان می تواند خطر حمله قلبی را کاهش دهد، ولی موضوع به این سادگی نیست."

" رسوب های چربی در داخل سرخرگ های قلب که به بیماری قلب و عروق منجر می شود، معمولاً در طول سالیان متمادی جمع می شود و غالباً ناشی از چند عامل مربوط به سبک زندگی افراد از جمله تغذیه ناسالم، کشیدن سیگار و کمبود فعالیت جسمانی است. حمله قلبی هر لحظه ممکن است اتفاق بیفتد."

او همچنین گفت:" محققان اظهار داشتند شاید کاهش سطح فعالیت است که از فشارعصبی می کاهد و این امر به کاهش شمار حملات قلبی درروز مسابقه فینال در فرانسه منجر شده است. با این حال، در حدود 70 درصد موارد، حمله قلبی به هنگام استراحت آغاز می شود."

نتایج این مطالعه در نشریه "هارت"( Heart) چاپ شده است.