سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
همه‌ی آنچه لازم است در مورد ویروس کرونای جدید (COVID-19)، بدانید و بخوانید و بپرسید و ببینید
نمی توان گفت انسان سالم و فهیم کسی است که اصلا به ملاک زیبایی توجه نکند از طرف دیگر فقط به زیبایی ظاهری توجه کردن نیز عاقلانه نیست
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ظاهر زیبا چقدر در انتخاب همسر مهم است؟


نمی توان گفت انسان سالم و فهیم کسی است که اصلا به ملاک زیبایی توجه نکند از طرف دیگر فقط به زیبایی ظاهری توجه کردن نیز عاقلانه نیست. خوب است ما با تعیین اولویت هایمان، ابتدا مطمئن شویم که آیا فرد مورد نظر معیارهای اصلی ما را دارد یا خیر، و در صورت مثبت بودن جواب، یا وی آشنا شده و وضعیت ظاهری اش را هم بررسی کنیم.

ظاهر زیبا چقدر در انتخاب همسر مهم است؟

این نکات در بررسی ظاهر فرد مقابل به شما کمک می کند .

 - به یاد داشته باشید زیبایی امری نسبی است.

با وجود این عقیده  که ملاک های زیبایی جهانی هستند، انتخاب های متفاوت افراد نشان می  دهد که در این مورد اختلاف نظر هم وجود دارد. بنابراین خود شما باید تشخیص دهید که آیا فرد مورد نظر ویژگی های ظاهری دلخواه شما را دارد یا خیر. ممکن است فردی که به نظر دیگران خیلی زیبا می آید برای شما جذاب نباشد و یا فردی که از نظر دیگران ظاهری معمولی یا پایین تر از حد متوسط دارد به دلتان بنشیند بنابراین در این مورد تنها دیدن بزرگ ترها و پسند آن ها (کاری که در قدیم مرسوم بود) توصیه نمی شود و یا اکتفا به تعریف های معرّف کافی نیست.

 

اینکه ظاهر کسی به هر دلیلی به دل ما ننشسته، به این معنا نیست که ما سطحی نگریم و یا از فهم و درایت برخوردار نیستیم

- اگر ظاهر کسی به دلتان ننشست احساس گناه نکنید.

اینکه ظاهر کسی به هر دلیلی به دل ما ننشسته، به این معنا نیست که ما سطحی نگریم و یا از فهم و درایت برخوردار نیستیم. از آنجایی که یکی از اهداف ازدواج، افزایش خویشتن داری و ارضای نیازهای جنسی در حریم خانواده است، لذت بردن از همنشینی و ظاهر شریک زندگی، حق همه ی انسان هاست. به هر حال، هیچ کدام از ما نمی توانیم ادعا کنیم که ظاهر انسان ها هیچ اهمیتی برای ما ندارد، و نادیده گرفتن کلی این ملاک به هیچ وجه توصیه نمی شود. اگر شما احساس می کنید که ظاهر نامزدتان به هیچ وجه برایش جذاب نیست، نباید در این مورد احساس گناه کنید و جا دارد که به احساسات خود توجه کنید.

 

- زیبایی ظاهری با گذشت زمان عادی می شود.

بیشتر ما انسان ها زود به داشته هایمان عادت می کنیم. برای مثال، سوار شدن بر ماشینی که سه سال درآمدمان را به منظور خریدش پس انداز کرده ایم، احتمالا در روزهای اول موجب خوشحالی زیادی می شود، اما متاسفانه با گذشت زمان از میزان این خوشحالی کم می شود، تا جایی که شاید ما فراموش کنیم به دست آوردن این ماشین روزی چقدر برایمان مهم بوده است. تنها استثنا در این مورد انسان هایی هستند که ویژگی ای به نام خود شکوفایی دارند. این افراد در برخورد با هر تجربه ای چنان دچار بهت و شگفت زدگی می شوند که گویی اولین بار است آن را تجربه می کنند، آن ها از تماشای طلوع آفتاب یا موسیقی مورد علاقه شان همیشه لذت می برند.

 

داشتن تناسب نسبی در همه ابعاد مهم زندگی از جمله بعد فرهنگی، سنی، تحصیلاتی، طبقاتی و... یکی از مولفه های اصلی پیش بینی کننده موفقیت زندگی زناشویی است. ملاک زیبایی ظاهری نیز از این جهت استثنا نیست

- تنها به این ملاک اکتفا نکنید.

همان طور که بیشتر هم اشاره کردیم، توجه انحصاری به ملاک زیبایی عاقلانه نیست. عادی شدن زیبایی یکی از دلایل این امر است. فرض کنید شما با فردی که تمام ویژگی های ظاهری مورد نظرتان را دارد ازدواج کرده اید، اما این شخص به قدری بدخلق و پرخاشگر است که نمی توانید با او یک کلمه صحبت کنید. آیا باز هم از زیبایی وی لذت می برید؟ آیا چنین شخصی استحقاق دارد والد فرزندان شما بوده و آن ها را تربیت کند؟ یا تصور کنید که همسر شما به هر دلیلی (مثلاً بیماری یا حوادثی مانند آتش سوزی و...) ظاهر زیبایش را از دست بدهد، اگر شما تنها به خاطر زیبایی وی او را انتخاب کرده باشید، در صورت بروز چنین پیشامدهایی دیگر دلیلی برای ادامه زندگی با وی وجود ندارد. اما آیا ترک همسر به این علت منطقی است؟ اگر همسرتان با شما چنین رفتاری داشته باشد، درباره او چه فکری می کنید؟

 

- هم کفو بودن را فراموش نکنید.

داشتن تناسب نسبی در همه ابعاد مهم زندگی از جمله بعد فرهنگی، سنی، تحصیلاتی، طبقاتی و... یکی از مولفه های اصلی پیش بینی کننده موفقیت زندگی زناشویی است. ملاک زیبایی ظاهری نیز از این جهت استثنا نیست.

ظاهر زیبا چقدر در انتخاب همسر مهم است؟

شبیه بودن زوجین از لحاظ ظاهری، سلامت روانی آن ها را تضمین می کند. خوشبختانه نتایج پژوهش های متعدد نشان داده است که بیشتر افراد در انتخاب همسر به این مطلب توجه کرده و شخصی را به همسری بر می گزینند که از لحاظ جذابیت ظاهری به آنان شبیه باشد. ممکن است اظهارنظرهای اطرافیان در درازمدت به دنبال ازدواج دختری که مانند یکتا ظاهری زیبایی دارد یا فردی که ظاهری جذابی ندارد، باعث کاهش علاقه وی به همسرش یا تردید در مورد درستی انتخابش شود. از طرف دیگر، زوجی که جذابیت کمتری نسبت به همسر خود دارد نیز ممکن است نسبت به همسرش حساس و بدبین شود، یا عزت نفسش کاهش پیدا کند. همه این مسائل می توانند باعث بروز مشکلاتی در زندگی زناشویی شوند.

 

- به یاد داشته باشید ویژگی های ظاهری تا حدی تغییر پذیرند.

البته منظور ما این نیست که از طرف مقابل بخواهید که به خاطرتان کارهای خارق العاده انجام داده یا دست به جراحی های پر خطر چند میلیونی بزند بلکه منظور ما این است که اگر از طرز لباس پوشیدن او خوشتان نمی آید، می توانید به صورت غیرمستقیم به وی بگویید که دوست دارید همسر آینده تان چگونه لباس بپوشد، یا آرایش مویش چطور باشد. ممکن است همین تغییرات جزیی نظر شما را در مورد ظاهر همسرتان تغییر دهد. نکته ای که در اینجا باید به آن توجه شود، این است که نباید در این مورد اصرار و پافشاری کنید. مطرح کردن موضوع به طور غیرمستقیم موجب می شود که هم به همسرتان بی احترامی نشود، هم او در صورت تمایل خواسته شما را برآورده سازد.

شما باید با توجه به نکات مطرح شده، باز هم احساساتتان را بررسی کنید و به روشی غیرمستقیم از طرف مقابل تان بخواهید کمی ظاهرش را تغییر دهد. در این مورد، یاری جستن از روان شناسان متبحر می تواند کمک کننده باشد. در صورتی که به این نتیجه برسید که با وجود تغییرات ایجاد شده باز هم از لحاظ ظاهری هیچ کششی نسبت به او ندارید، بهتر است هر چه زودتر نظرتان را اعلام کرده و به این رابطه خاتمه دهید.

 

 

بخش کلوب ازدواج تبیان


برگرفته از سپیده دانایی

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین