وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
تحقیقات پزشكی نشان داده، رفتار مرغ‌هایی كه لنز قرمز دارند، با بقیه فرق دارد. آنها كمتر می‌خورند، بیشتر تولید می‌كنند و زیاد با هم دعوا نمی‌كنند. شاید به این دلیل است كه همه چیز قرمز است و آنها بین چپر و تاج خروس و خون هیچ تفاوتی قائل نمی‌شوند ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تأثیر رنگ ها بر روی چشم 1

 

تأثیر رنگ بر روی چشم 1

 

زرد لیمویی روشن، خسته‌كننده‌ترین رنگ است. چرا؟

 

علم فیزیك و نورشناسی به این سئوال پاسخ داده و ثابت كرده كه این رنگ همانند سایر رنگ‌های روشن درصد بیش تری از نور را منعكس می‌كند و در نتیجه باعث تحریک زیاد چشم می‌شود.

تأثیر رنگ بر روی چشم 1

 

بچه‌ها در اتاق ‌های زرد بیش تر گریه می‌كنند، زن و شوهرها در خانه‌های زرد بیش تر دعوا می‌كنند. خوانندگان اپرا در تالارهای زرد، بیش تر عصبی می‌شوند، مراقب باشید چگونه آن را استفاده می‌كنید!

 

تأثیر رنگ بر روی چشم 1
در رنگ‌آمیزی دیوار محیط‌ هایی كه وظایف بحرانی در آن جا انجام می‌گیرد، از رنگ زرد استفاده نكنید. هم چنین از زیردستی و كاغذهای زرد استفاده نكنید؛ حتی با وجودی که این رنگ می‌تواند تكانی موقت به شما داده و مغزتان را موقتاً بیدار كند. زرد، رنگ چشم گیری نسبت به سایر رنگ‌هاست و اولین رنگی است كه به چشم انسان می‌آید.
زرد می‌تواند برای جلب توجه بیش تر مورد استفاده قرار گیرد، مثلاً یك نشانه زرد در پس زمینه مشكی به عنوان نشانه‌ای از تاكید و اخطار است.
از سویی زرد رنگی شگفت‌انگیز است و بشاش‌ترین و با روح‌ترین رنگ طیف نور به شمار می‌رود. این رنگ در برخی مذاهب نشانه‌ای از الوهیت است. وسعت محدوده‌ای كه هر رنگ اشغال می‌كند،  نیزدر بروز اثرات رنگ، نقش مؤثری ایفا می‌كند.

 

 قرمز را ببینید!

تأثیر رنگ بر روی چشم 1

آیا واقعاً رنگ قرمز را می‌بینیم؟
 این آزمون تا حدی جادویی است چرا كه شما چیزهای نامریی را می‌بینید. روی صفحه‌ای به اندازه نصف صفحه روزنامه دو مستطیل هم اندازه بكشید.
یكی از مستطیل‌ها قرمز و دیگری سفید باشد. وسط هر دو مستطیل (محل تقاطع قطرها) یك نقطه سیاه بكشید. از فاصله ٣٠ سانتی‌متری به مستطیل قرمز نگاه كنید.
ابتدا ٣٠ ثانیه روی نقطه سیاه تمركز كنید، والا آزمون جواب نمی‌دهد.
تأثیر رنگ بر روی چشم 1
 
بعد از ٣٠ ثانیه، نقطه تمركز خود را به نقطه سیاه مستطیل سفید منتقل كنید. این كار را باید درست انجام دهید تا به نتیجه برسید.
آیا رنگ قرمز را دیدید؟
چه چیزی دیدید؟
شما دچار توهم نشده‌اید.
شما یك «بعد از تصویر» دیده‌اید و توضیحی كاملاً علمی برای آن وجود دارد. چشم شما شامل ٢٥٠٠٠٠ مخروط رنگی است.  ٨٣٠٠٠ مخروطی كه برای تشخیص قرمز استفاده می‌شوند، خسته می‌شوند و وقتی روی مستطیل قرمز تمركز می‌كنید. به شدت خسته می‌شوند. در نتیجه، مخروط‌های تحریك شده به مخالفت می‌پردازند. بنابراین شما وقتی به مستطیل سفید نگاه می‌كنید، ممكن است آبی یا سبز مایل به آبی یا نور آبی شفاف ببینید.

 

شركتی كه لنزهای قرمز برای مرغ‌ها فروخت!!!!

تأثیر رنگ بر روی چشم 1

تحقیقات پزشكی نشان داده، رفتار مرغ‌هایی كه لنز قرمز دارند، با بقیه فرق دارد. آن ها كم تر می‌خورند، بیش تر تولید می‌كنند و زیاد با هم دعوا نمی‌كنند.

شاید به این دلیل است كه همه چیز قرمز است و آن ها بین چپر و تاج خروس و خون هیچ تفاوتی قائل نمی‌شوند.

این باعث می‌شود تمایلات تهاجمی آن ها كاهش یافته و كم تر به هم نوك بزنند. برخی تحقیقات نشان داده كه این لنزها می‌توانند تولید تخم‌مرغ را تا ٦٠٠ میلیون دلار افزایش دهند.

 

 حال به آزمون دیگری می‌پردازیم. این بار در صفحه‌ای به اندازه قبل. دو مربع بكشید. یك مربع سیاه رنگ كه منطقه‌ای ستاره‌ای شكل و سفید درون آن قرار دارد و وسط آن یك نقطه سیاه است.

مربع دیگر سفید است و نقطه سیاهی وسط آن قرار دارد. به این تصویر از فاصلة ٣٠-٢٠ سانتی متری نگاه كنید. با ٣٠ ثانیه نگاه به نقطه سیاه وسط ستاره سفید شروع كنید. روی نقطه سیاه تمركز كنید تا آزمون جواب دهد. بعد از ٣٠ ثانیه، نقطه تمركز خود را به نقطه سیاه وسط مربع سفید منتقل كنید. بایستی دقیق عمل كنید. چه چیزی دیدید؟

 

تأثیر رنگ بر روی چشم 1

این بار رنگ تخفیف یافته‌ای می‌بینید. تفاوت بین سیاه و سفید باعث فعالیت بیش از حد ماهیچه چشم می‌شود و چشم خسته می‌شود. شما باید یك ستاره خاكستری روی مربع سفید ببینید. اگر ندیدید دوباره دستورالعمل را بخوانید و آزمون را تكرار كنید.
 
توضیح علمی این پدیده این است:
سطوح سفید ٨٠ درصد نور را منعكس می‌كنند و سطوح سیاه ٥ درصد.
ما این دو درصد را دریافت می کنیم. با تقسیم ٨٠ به ٥ نسبت نور منعكس شده‌ای كه دریافت می کنیم،  ١٦ تقسیم بر یك است. در حالی كه نسبت پیشنهاد شده توسط مؤسسات تحقیقات برای محیط‌های مجاور هم سه تقسیم بر یك است.
 
ادامه دارد...
برگرفته از انجمن زیست شناسان ایران

تنظیم مطلب و فراوری: خدیجه آلچالانلو

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین