تبیان، دستیار زندگی
خداوند حیوانات را با صفات مختلف و غرایز گوناگونی خلق کرده است از بین حیوانات سگ را بسیار با وفا و علاقمند و دلسوز نسبت به انسان آفرید
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سگ با وفا

باوفا مثل سگ

خداوند حیوانات را با صفات مختلف و غرایز گوناگونی خلق کرده است از بین حیوانات سگ را بسیار با وفا و علاقمند و دلسوز نسبت به انسان آفرید .

امام صادق درباره سگ می فرماید :«محبت سگ به صاحبش به حدی می رسد که حاضر است جانش را فدای جان و مال صاحبش کند و هر چه در راه خدمت به صاحبش رنج و درد و گرسنگی بکشد او را رها نمی کند... سپس می فرماید کی سگ را اینطوری آفریده به جز خدای بزرگ ؟ »(توحید مفضل)

در یک داستان واقعی نقل شده است

مردی می خواست در قسمتی از رودخانه شنا کند اما سگ او بی قرار بود و مانع او می شد . سگ فهمیده بود که شنا کردن در آن قسمت از رودخانه حکم خودکشی دارد اما ظاهرا صاحب  سگ از عمق آب و خطر آن اطلاعی نداشت .صاحب سگ لباسش را درآورد و آماده شیرجه زدن در آب شد .سگ جلوی او پارس می کرد و مانع می شد او از دست سگ عصبانی شد و او را با لگد زد .سگ وقتی مطمئن شد نمی تواند مانع صاحبش شود نهایتا خودش را جلوی چشم صاحبش در آب انداخت و غرق شد تا صاحبش را متوجه خطر کند. صاحب سگ با تعجب نگاه کرد که سگ با همه ی مهارتی که در شنا کردن داشت در رودخانه غرق شد و متوجه شد که جریان سریع آب و عمق زیاد رودخانه تا حدی است که به هیچ وجه نمی توان در آن شنا کرد .

او هر چند از مرگ حتمی نجات پیدا کرد اما اصلا خوشحال نبود .چون سگ با وفایش را از دست داده بود.

انسیه نوش آبادی

بخش کودک و نوجوان تبیان


مطالب مرتبط:

از دفترچه خاطرات محمد رضا پهلوی

معلّم و امیر

طمع گرسنه

داستان یك كتاب

خسته نشو، خمیازه نکش!

پسرکی که خیلی زود عصبانی می‌شد

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.