سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
همه‌ی آنچه لازم است در مورد ویروس کرونای جدید (COVID-19)، بدانید و بخوانید و بپرسید و ببینید
سرما كه از راه می‌رسد بیرون‌ماندن از خانه سخت می‌شود، چه برسد به این كه كسی بخواهد برنامه سفر هم برای خود بریزد، اما در همین فصلی كه بیشتر افراد از آب و هوای سرد و كوتاهی روزها گله دارند مناطق جنوبی ایران، بهترین مكان برای گردش و تفریح است
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

جنوب گردی در 3روز
جنوب گردی در 3روز

 

 


سرما كه از راه می‌رسد بیرون‌ماندن از خانه سخت می‌شود، چه برسد به این كه كسی بخواهد برنامه سفر هم برای خود بریزد، اما در همین فصلی كه بیشتر افراد از آب و هوای سرد و كوتاهی روزها گله دارند و در مورد این كه نمی‌توانند جایی بروند شكایت می‌كنند، مناطق جنوبی ایران، بهترین مكان برای گردش و تفریح است.

 

 

پیشنهاد ما یك مسافرت چندروزه به یكی از شهرهای استان بوشهر است. «دشتستان» همان‌طور كه از نامش پیداست، دشتی است كه در مناطق جنوبی قرار گرفته و در این فصل سال، آنقدر آب و هوای مطبوعی دارد كه 529 سال قبل از میلاد، كوروش را به هوس انداخت تا در این شهر كاخی زمستانی بنا كند، اما حیف كه عمرش به دنیا نبود تا از این كاخ زمستانی بهره ببرد.

دشتستان از قدیمی‌ترین شهرستان‌های ایران است كه نزدیك به 7 هزار سال قدمت دارد. جایی که در آن می توانید هوای گرم و مرطوب جنوب را نفس بکشید، «قلیه‌ماهی» و «میگوی بندری» بخورید و آفتاب داغ زمستان را تجربه کنید!

جنوب گردی در 3روز

 

کجا برویم؟

دشتستان در شرق استان بوشهر قرار دارد و از جنوب به شهرستان تنگستان، از مغرب به شهرستان بوشهر از شمال به شهرستان گناوه و در مشرق به استان فارس منتهی می شود. برای دیدن جاذبه‌های گردشگری شهرستان دشتستان 3 روز می‌تواند كافی باشد.

روز اول: از قلعه مشیر‌الملك یا به اصطلاح محلی‌ها، دژ برازجان دیدن كنید كه در شرق میدان امام قرار گرفته و تا مهمانپذیر توحید (اگر محل اقامت‌تان باشد) 100 متر بیشتر فاصله ندارد. طبق آنچه در تاریخ آورده شده قلعه مشیرالملك، كاروانسرایی بوده كه در دوره قاجاریه به فرمان مشیرالملك شیرازی ساخته شد و به دلیل ویژگی‌های منحصر به فردش به عنوان یك اثر ملی هم به ثبت رسید.

جنوب گردی در 3روز

در جنوب غربی شهر برازجان و در 500 متری ابتدای جاده‌ برازجان ـ بوشهر كاخ كوروش یا چرخاب قرار دارد. كاخ چرخاب یكی از كاخ‌های زمستانی كوروش هخامنشی در شهرستان دشتستان بود كه سال 529 قبل از میلاد مسیح به دستور كوروش ساخته شد ولی با مرگ كوروش ناتمام ماند و فقط ته‌ستون‌های آن بنا شد. حالا هم بعد از 38 سال از كشف این اثر، به دلیل قرارگرفتن زیر آفتاب، باد و باران‌های جنوب كشور و همجواری با زمین‌های كشاورزی در معرض آسیب‌دیدگی است.

بعد از آن در جاده گناوه حركت كنید تا به روستای درودگاه برسید. در مسیر ورودی روستا، رودخانه حله را می‌بینید كه آب شوری دارد، ولی زیبایی خاصی به روستا داده است. در شمال روستا، بین نخلستان‌ها، كاخ بردك سیاه قرار‌گرفته است. این كاخ مربوط به عصر هخامنشی است و بعد از كاخ كوروش بنا شده است.

در مسیر بازگشت، ابتدای شهر برازجان، بازاری قرار دارد كه ساعات پایانی روز می‌توانید از آن خرید كنید. خرما، رطب، خارك، حصیر، ظروف سفالی، قالی، قالیچه، گبه، گلیم، نمد، گیوه، عبا، ملحفه، قبا، ارده، انواع حلوا، رنگینك، گرده و مشتك و انواع نان محلی، چیزهایی هستند كه می‌توانید سوغاتی ببرید.

 

پل مشیر یكی از پل‌های قدیمی و زیبای شهر است كه در شمال شهر دالكی قرار دارد. در شمال غرب این شهر، آبگرم دالكی قرار دارد كه برای درمان بسیاری از بیماری‌ها مفید است. به شرطی كه كمتر از 2 ساعت در آب نمانید

روز دوم: از شهر برازجان به سمت شیراز راه بیفتید تا بعد از 18 كیلومتر به شهر دالكی برسید. پل مشیر یكی از پل‌های قدیمی و زیبای شهر است كه در شمال شهر دالكی قرار دارد. در شمال غرب این شهر، آبگرم دالكی قرار دارد كه برای درمان بسیاری از بیماری‌ها مفید است. به شرطی كه كمتر از 2 ساعت در آب نمانید. شهر دالكی از شهرهای دشتستان است كه منابع آبی منحصر به فردی دارد.

علاوه بر آبگرم دالكی، یك چشمه گوگردی و یك رود با 215 كیلومتر طول، از این شهر می‌گذرد و باعث شده‌اند نخلستان‌های این شهر حسابی ‌آباد باشند. در شهر دالكی یك حمام قدیمی و بقعه شاهزاده احمد قرار دارد كه بهتر است دیدن آنها را از قلم نیندازید. 20 كیلومتر بعد از شهر دالكی، یك مسیر فرعی در سمت راست جاده قرار دارد. وارد این مسیر كه شوید 15 كیلومتر بعد، به روستای رودفاریاب می‌رسید.

جنوب گردی در 3روز

در غرب روستای رودفاریاب، آبشار رودفاریاب قرار دارد كه زبانزد خاص و عام است. فقط حواستان باشد در روستای رودفاریاب خبری از رستوران نیست. بساط ناهارتان را بردارید تا ضمن آن كه تنی به آب می‌زنید و از طبیعت استفاده می‌كنید ناهار هم نوش‌جان كنید.

15 كیلومتر بعد از روستای رودفاریاب «بخش تنگه ارم» قرار دارد. از این تنگه 50 كیلومتر به سمت شمال بروید تا به روستای «پشت پر» برسید. در غرب روستای پشت پر «گور دختر» قرار دارد. گور‌دختر برای مادر یا دختر كوروش هخامنشی است. این اثر تاریخی تقریبا به زیبایی آرامگاه كوروش در استان فارس است. در فاصله 600 ـ 500 متری گور‌دختر، كوشك اردشیر و زندان سلیمان هم قرار دارد كه بد نیست به آنها هم سری بزنید.

جنوب گردی در 3روز

 

روز سوم: پس از صرف صبحانه به سمت شهر سعدآباد كه در 25 كیلومتری برازجان قرار دارد، حركت كنید. كمتر از یك ساعت به سعدآباد می‌رسید كه نخلستان‌های زیبایی دارد و از حاشیه آن رودخانه‌ای به اسم شاپور به طول 230 كیلومتر می‌گذرد. در شمال شهر سعدآباد، رشته‌كوهی است كه مشرف به رودخانه شاپور است.

در ارتفاعات این كوه تعدادی اتاق شبیه به غارهای صخره‌ای و حجاری‌شده دیده می‌شود كه به این مجموعه بسیار زیبا «غار چهل‌خانه» می‌گویند. غار چهل‌خانه مهم‌ترین اثر باستانی دشتستان است.‌ یكی دو كیلومتر بعد از سعدآباد، سمت چپ جاده، روستای زیراه قرار گرفته است. در غرب روستای زیراه، آبشار زیراه خودنمایی می‌كند. در همان جاده یك كیلومتر بعد از روستای زیراه، روستای شول قرار گرفته كه در غرب آن یك آبشار به اسم آبشار شول وجود دارد.

می توانید از مسیر جاده گناوه به سمت شهر شبانكاره بروید، در مركز شبانكاره، قلعه خشتی ملك منصورخان شبانكاره‌ای قرار دارد كه از آثار دوره قاجاریه است. در 10 كیلومتری شرق شهر شبانكاره، سد شهید رئیسعلی قرار دارد كه خوردن یك لیوان چای بعدازظهر در مجاورت آن خستگی یك روز شلوغ و پربازدید را از تن‌تان بیرون می‌كند. در مسیر برگشتن می‌توانید از كمربندی شهر آبپخش عبور كنید و از نخلستان‌های همان‌جا، سوغاتی‌‌هایی مثل خرما، ارده، شیر،خرما و... تهیه كنید.

 

 

فراوری: الهام مرادی

بخش گردشگری تبیان


برگرفته از جام جم، پورتال دشتستان

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین