سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
جالب تر از همه این که آنها پاسپورت های ایرانی خود را در کنار بمب ها و نزد خودشان نگه داشته بودند و دقایقی بعد از دستگیری هم اعتراف کرده اند که بله ! ما آمده بودیم دیپلمات های اسرائیلی را بکشیم ولی نشد! احتمالاً فردا هم حکم مأموریت شان را از چمدانشان پیدا
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

انفجارهای هند و تایلند کار ایران بود؟


جالب تر از همه این که آنها پاسپورت های ایرانی خود را در کنار بمب ها و نزد خودشان نگه داشته بودند و دقایقی بعد از دستگیری هم اعتراف کرده اند که بله ! ما آمده بودیم دیپلمات های اسرائیلی را بکشیم ولی نشد! احتمالاً فردا هم حکم مأموریت شان را از چمدانشان پیدا می کنند که بر روی آن نوشته شده است: برادر فلانی! بدین وسیله به شما مأموریت داده می شود با سفر به کشور تایلند ، سفارت اسرائیل را منفجر کنید... و من الله التوفیق!


انفجار

"یک انفجار در دهلی ، سه انفجار در بانکوک و اعلام کشف یک خودروی بمب گذاری شده در نزدیکی سفارت اسرائیل در تفلیس" ؛ این پکیج خوبی است برای این که فوراٌ سیستم جهانی نشر خبر ، در بوق و کرنا کند که ایران می خواسته در سه کشور هند،تایلند و گرجستان دیپلمات های اسرائیلی را بکشد که البته نشد!

اتفاقات را مرور می کنیم:

1 - یک دستگاه خودروی ون ، حامل دیپلمات های اسرائیلی در محله ای که سفرای خارجی و مقامات ارشد دهلی در آن اقامت دارند ، منفجر می شود. خبرهای اولیه به نقل از شاهدان عینی حاکی از انفجار مخزن سوخت این خودرو بوده است اما بلافاصله خط خبری حادثه تغییر می یابد و اعلام می کنند که نه خیر! اصلاً هم این طور نبود و ماشین ما گازسوز نبوده است . به ما حمله تروریستی شد ولی خدا رحم کرد که کسی کشته نشد و فقط 5-4 نفری کمی زخم برداشتند! 

در این باره نکات زیر را منطقاً مورد تفکر قرار می دهیم:

الف - هیچ کسی در این انفجار دستگیر نشد. این در حالی است که حادثه در یک منطقه مهم و پر از نگهبان و نیروهای امنیتی و دوربین های حفاظتی بوده است. جالب است بدانیم که انفجار در چند متری خانه نخست وزیر دهلی رخ داده است.

در این باره حتی ضدایرانی ترین دیپلمات آمریکایی ، یعنی جان بولتون نیز در آخرین تحلیل خود ضمن تکرار لزوم حمله به ایران ، گفته که انفجار هند نمی تواند کار ایران باشد

علت حادثه هم که بعد از درز خبرهایی مبنی بر انفجار مخزن گاز خودرو ، فوراً تغییر جهت داد تا ماهیت ماجرا عوض شود.

ب - اگر ایران بخواهد اقدامی علیه منافع اسرائیل انجام دهد ، منطقاً این کار را در کشور هند انجام نمی دهد.

ایران در شرایط تحریم است و به تعامل با هند بسیار نیازمند . هند یکی از مشتریان بزرگ نفت ایران است و تهران به هر قیمت ممکن می خواهد از ورود هند به بازی تحریم جلوگیری کند. به همین علت است که پذیرفته بهای نفت صادراتی اش به هند با روپیه این کشور پرداخت شود.

اقدام علیه دیپلمات های اسرائیلی در پایتخت هند ، اقدام علیه امنیت هند هم هست. اگر مقامات هندی بدانند که ایران چنین رفتاری با آنها می کند ، مقاومت کنونی در برابر تحریم ها را کنار می گذارند و به همسویی با تحریم نفتی ایران ترغیب خواهند شد.

انفجار بمب

لذا هیچ منطقی این را بر نمی تابد که ایران در وضعیت بغرنج کنونی ، یکی از نقاط اتکای سیاست خارجی اش را در موضوع تحریم ها هدف بمبگذاری قرار دهد و جالب تر از همه این که این عملیات را در چند متری خانه نخست وزیر انجام دهد.

در این باره حتی ضدایرانی ترین دیپلمات آمریکایی ، یعنی جان بولتون نیز در آخرین تحلیل خود ضمن تکرار لزوم حمله به ایران ، گفته که انفجار هند نمی تواند کار ایران باشد.

2 - همزمان با انفجار در دهلی ، خبری منتشر می شود که یک خودروی بمب گذاری شده در نزدیکی سفارت اسرائیل در تفلیس - پایتخت گرجستان - کشف شد و بلافاصله این خط خبری در جهان پی گرفته می شود که ایران می خواسته دیپلمات های اسرائیل در هند و گرجستان را بکشد. 

در این باره نیز دو نکته را می توان مورد توجه قرار داد:

الف - اصل خبر غیرقابل استناد است و هردولتی می تواند در راستای اهدافش مدعی شود که در فلان خیابانش یک خودروی آکنده از بمب پیدا کرده است. 

ب - اعلام این خبر همزمان با انفجار هند برای دامنه دار و اکشن کردن موضوع بوده است. فراموش نکنیم که در سال های اخیر روابط تفلیس - تل آویو به طور جدی تعمیق یافته و در مقابل روابط تهران-تفلیس به حدی رو به افول تیرگی گذاشته که حتی گفته می شود خاک گرجستان یکی از نقاطی است که در حمله احتمالی به ایران مورد استفاده قرار می گیرد.

روزنامه بانكوك پست گزارشی همراه با عكس منتشر كرد كه نشان می دهد فرد یاد شده و دو تن از دوستانش، در مدت چند روز اقامت در بانكوك مشغول شرب خمر و هرزگی با روسپیان بوده اند

3 - اما انفجارهای بانکوک به معنای واقعی کلمه مضحک هستند. آن طور که رسانه ها نوشته اند ماجرا از وقوع یک انفجار غیرعمدی در یک منزل مسکونی در بانکوک شروع شد. پس از انفجار، مشاهده شد که سه نفر از ساکنان خانه در حال فرار هستند. در حین فرار یکی از آنها بمبی را به سمت یک تاکسی پرتاب کرد که آنها را سوار نکرده بود! در ادامه این تعقیب و گریز ، یکی از این افراد تلاش کرد بمب دیگری را به سمت پلیس پرتاب کند ولی انفجار زودهنگام بمب ، باعث قطع پاهایش شد و بدین ترتیب دستگیر شد و ... .

این واقعاً مسخره و مضحک است که یک کشور برای انجام ترور در هزاران کیلومتر دورتر از خاکش ، اتباع خود را اعزام کند. جالب اینجاست که این مأموران هم که قاعدتاً باید ورزیده ترین نیروها باشند ، آنقدر ناشی اند که یک بمب در خانه خودشان می ترکد و دیگری درمقابل پایشان و یکی هم به سمت یک تاکسی پرتاب می کنند که چرا نایستاده است؟ جالب تر از همه این که پاسپورت های ایرانی خود را در کنار بمب ها و نزد خودشان نگه داشته بودند و دقایقی بعد از دستگیری هم اعتراف کرده اند که بله ! ما آمده بودیم دیپلمات های اسرائیلی را بکشیم ولی نشد!

انفجار

احتمالاً فردا هم حکم مأموریت شان را از چمدانشان پیدا می کنند که بر روی آن نوشته شده است: برادر فلانی! بدین وسیله به شما مأموریت داده می شود با سفر به کشور تایلند ، سفارت اسرائیل را منفجر کنید... و من الله التوفیق!

این ماجرا به حدی خنده دار است که بگوییم برای فلان انفجار در تهران ، اسرائیل چند شهروند خود را به ایرن فرستاده بود و آنها هم در حالی که پاسپورت اسرائیلی در جیب شان بود و به زبان عبری سخن می گفتند و کلی هم بمب داشتند ،زیرپل سیدخندان دستگیر شدند و بلافاصله هم به روابط خود با موساد اعتراف کردند!

بی آن که بخواهیم تعصب به خرج دهیم باید بگوییم که منطقاً نمی توان حوادث اخیر را کار ایران دانست چه آن که در شرایطی که بحث تحریم ایران مطرح است ، این اتفاقات صرفاً می تواند جو ضدایرانی را تشدید و به تحریم ها کمک کند.

البته ناگفته نماند که اقدام تلافی جویانه علیه صهیونیست ها حق ایران است . آنها در یک سری اقدامات تروریستی ، تعدادی از متخصصان هسته ای ایران را به شهادت رسانده اند و طبیعتاً نباید انتظار داشته باشند که ایران نیز در برابر اقدامات خونین آنها ، صرفاً بیانیه محکوم سازی بدهد و به راهپیمایی ضداسرائیلی بسنده کند. با این حال شوی اخیر دهلی و بانکوک به دلایل منطقی فوق، نمی تواند کار ایران باشد و اسرائیل همچنان باید منتظر تلافی باشد. 

خبر نکمیلی کیهان: روسپی های بانکوک دست موساد را رو کردند 

روز چهارشنبه یك تبعه ایرانی بر اثر انفجار بمب در بانكوك مجروح شد و بلافاصله، صهیونیست ها با همكاری برخی محافل در تایلند ادعا كردند فرد یاد شده قصد عملیات تروریستی علیه صهیونیست ها را داشته اما خود مجروح شده است. ولی روزنامه بانكوك پست گزارشی همراه با عكس منتشر كرد كه نشان می دهد فرد یاد شده و دو تن از دوستانش، در مدت چند روز اقامت در بانكوك مشغول شرب خمر و هرزگی با روسپیان بوده اند. یكی از روسپیان مذكور كه از سوی پلیس احضار شده، به بانكوك پست می گوید: به همراه دوستانش از هشتم تا سیزدهم فوریه در خانه افراد دستگیر شده به سر برده است. آنها مدام مشروبات الكلی می نوشیدند و اسنوكر بازی می كردند.Top of Form

فرآوری :یوسف قاضی زاده

بخش سیاست تبیان


منابع: عصرایران؛ کیهان

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین