وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
ضربان قلب در تصور عام نشانه ای از حیات است. این درحالی است که به نظر می رسد تپش قلب یک نشانه لازم و حتمی برای حیات به شمار نمی رود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مردی که بدون ضربان قلب زندگی می کند

تازه هایی از دنیای دانش و فناوری(23)


ضربان قلب در تصور عام نشانه ای از حیات است. این درحالی است که به نظر می رسد تپش قلب یک نشانه لازم و حتمی برای حیات به شمار نمی رود.

آخرین قسمت

دو پزشک قلبی مصنوعی را به یک مرد 55 ساله پیوند زدند که به وی اجازه می دهد بدون اینکه ضربان قلب داشته باشد زندگی کند. ضربان قلب در تصور عام نشانه ای از حیات است. این درحالی است که به نظر می رسد تپش قلب یک نشانه لازم و حتمی برای حیات به شمار نمی رود. به طوریکه دو پزشک موسسه قلب تکزاس نشان دادند “قلبی که نمی تپد”‌ و “بیمار بدون نبض”‌، حقیقت و آینده جراحی قلب هستند.

مردی که بدون ضربان قلب زندگی می کند

کرگ لویس توانست به مدت یکماه با این قلب مصنوعی بدون ضربان قلب زندگی کند. پزشکان پس از خارج کردن کامل قلب، این قلب مصنوعی را پیوند زدند.این قلب مصنوعی از دو پمپ سانتریفوژ تشکیل شده است که حرکت خون را بدون توقف تضمین می کند.

این پزشکان که “بیلی کوهن”‌ و “باد فرازیر”‌ نام دارند در مارس سال گذشته، پس از اینکه قلب “کرگ لویس”‌، 55 ساله را خارج کردند این فرصت را به وی دادند که به مدت یکماه با دستگاهی زندگی کند که به طور مداوم کار می کرد و در واقع یک قلب مصنوعی بدون ضربان بود.“کرگ لویس”‌ از شکل وخیم آمیلوئیدوز قلبی رنج می برد و پزشکان از این واهمه داشتند که بدون تلاشهای لازم، زندگی این مرد 55 ساله ظرف مدت 12 ساعت به پایان برسد.

 قلب مصنوعی در واقع یک دستگاه کوچک 8 سانتیمتری با وزن حدود 100 گرم است که “دستگاه همراه بطنی”‌‌ نام دارد و از یک پمپ برخوردار است که در ابتدای بطن چپ قرار می گیرد و به قلب بیمار کمک می کند که خون را به روشی طبیعی پمپاژ کند

این قلب که نمونه آزمایشی 8 سال تحقیقات بود و پیش از این روی حدود 50 گوساله آزمایش شده بود، از دو پمپ سانتریفوژ تشکیل شده است که حرکت خون را بدون توقف تضمین می کنند. اما اگر دستگاه استسکوپ (گوشی پزشکی) روی سینه فرد گذاشته شود هیچ تپشی احساس نمی شود. باوجود این به دلیل اینکه از مکانیزم بسیار ساده ای برخوردار است می تواند در مدت زمان طولانی و با کمترین مشکلات کار کند.

مردی که بدون ضربان قلب زندگی می کند

آنها در مرحله آزمایش، قلب حیوانات را خارج کردند و این دستگاه را به جای آن قرار دادند. از فردای آن روز، گوساله ها فعالیتهای عادی خود از قبیل راه رفتن، غذاخوردن و راه رفتن را از سر گرفتند. اولین عمل پیوند قلب مصنوعی را دکتر “دنتون کولی”‌ در سال 1962 با موفقیت پیوند زد.

چند ماه قبل نیز پزشکان موسسه کلینیکی “هیومنیتاس”‌ در میلان نسل جدیدی از قلب مصنوعی را به یک بیمار 65 ساله مرد پیوند زدند. این قلب مصنوعی قادر است اطلاعات را مستقیماً و از راه اینترنت به پزشکان انتقال دهد.

این قلب مصنوعی در واقع یک دستگاه کوچک 8 سانتیمتری با وزن حدود 100 گرم است که “دستگاه همراه بطنی”‌ نام دارد و از یک پمپ برخوردار است که در ابتدای بطن چپ قرار می گیرد و به قلب بیمار کمک می کند که خون را به روشی طبیعی پمپاژ کند.

مردی که بدون ضربان قلب زندگی می کند

 

*******************

با جوراب صخره نوردی کنید

احتمالا انواع مختلفی از جوراب های انگشتی را تا کنون دیده اید. شاید این بوت 5 انگشتی Vibram هم جایی به چشم تان خورده باشد. شما نظرتان درباره این پاپوش ها چیست؟ با آنها احساس می کنید پاهای تان عریان هستند؟ یا اینکه ترجیح می دهید برای راحتی بیشتر حتما از آنها استفاده کنید. جدای از این مسایل، ممکن است پیش آمده باشد که هنگام صخره نوردی یا آب بازی کنار رودخانه و دریا، برای احساس آرامش و راحتی بیشتر کفش های تان را در آورده و دچار بریدگی های دردناکی با سنگ ها و زباله ها شده اید.

با جوراب صخره نوردی کنید

حالا شرکت Swiss Barefoot دست به ابتکار و تولید محصولی جدید برای حل این مشکل زده است: جوراب انگشتی با کفی سخت و بادوام. با پوشیدن این جوراب، دیگر هنگام راه رفتن در ساحل رودخانه و یا درون آب، نگران سنگ های برنده و زباله های خطرناک نیستید. و البته می توانید جریان آب و تک تک سنگ ریزه ها را هم با پاهای تان حس کرده و لذت ببرید.

در ساخت این جوراب ها از 8 درصد اسپندکس ، 10 درصد کتان، 32 درصد پلی استر و مهمتر از همه 50 درصد Kevlar استفاده شده است. کف این جوراب ها هم با لایه ای از پی وی سی تقویت شده تا در برابر بریدگی و پارگی مقاوم تر شود. با چنین موادی، در عین حال که پاهای تان تقریبا حسی شبیه به عریان بودن را در آب تجربه می کنند، میزان مناسبی از حفاظت را هم در اختیار دارید. و نکته پایانی اینکه هر جفت از این جوراب های مقاوم 78 دلار برای تان آب می خورند.

 

 

فرآوری:محسن مرادی

بخش دانش و زندگی تبیان


منابع:مهر،نارنجی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین