وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
یکی از بارزترین عناصری که توجه گردشگران و تازه واردان به شهرهای بزرگ کشورمان را به خود جلب می کند، پل های عابر پیاده و شمار زیاد آن‌هاست
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

جایگاهی امن برای زورگیران!


یکی از بارزترین عناصری که توجه گردشگران و تازه واردان به شهرهای بزرگ کشورمان را به خود جلب می کند، پل های عابر پیاده و شمار زیاد آن‌هاست .

پل عابر پیاده

سازه هایی فلزی که با اشکال مختلف و عمدتا بدمنظر (که تازه در سالیان اخیر اندکی به جنبه های زیبایی شناختی آنها پرداخته شده است) در جای جای این شهرها به چشم می خورند. در این میان، شاید تهران شهری است که از بیشترین تعداد پل های عابر پیاده در مقایسه با دیگر شهرهای دنیا برخوردار است.

پل های عابر پیاده امروزه نقش ویژه ای در روان سازی ترافیک و مهم تر از آن امنیت عابران و جلوگیری از حوادث ناگوار ایفا می کنند. پل های عابر پیاده حداقل استانداردهایی دارند و معمولا در معابر پرتردد با عرض زیاد و پرخطر استفاده می شوند. اغلب این پل ها در آزادراه ها , بزرگراه ها و یا در بلوارهای عریض بکار می روند.

تهران، با قیمت سرسام آور دلار، با کودکان کارش ، با کارتن خوابها و  موش های جوی هایش ، با آدم های ریز و درشتی که برای یک روز بیشتر زنده ماندن در راه پله های مراکز درمانیش ریز ریز جان می دهند ، بوی بی امنیتی می دهد.

بی امنیتی ای که خود را در پل های عابر پیاده كه در قالب عنوان كلی گذرگاه های عرضی غیر همسطح روگذر طبقه بندی می شوند و می بایست نمونه ای از امكانات مناسب شهری برای تسهیل عبور و مرور پیاده همراه با افزایش ایمنی تردد و جلوگیری از حوادث ناگوار و نیز كاهش مشكلات ترافیكی معابر باشند، نشان می دهد. زیرا این پل های عابر پیاده تبدیل به جایگاه هایی برای اخاذی، جیب بری و خفت گیری شده اند.

در واقع یکی از علل کاهش امنیت پل های عابر پیاده نصب بیلبوردهای تبلیغاتی در دو طرف پل هاست که شهرداری تهران در چند سال گذشته با هدف درآمدزایی بیش‌تر، مجوز نصب بیلبورد در دو طرف پل‌های عابر پیاده را به کانون‌های تبلیغاتی واگذار کرده که این عمل باعث کور شدن زاویه دید مسیر داخل پل‌ها از پایین و در نتیجه کاهش ضریب امنیت آن شده است

در واقع یکی از علل کاهش امنیت پل های عابر پیاده نصب بیلبوردهای تبلیغاتی در دو طرف پل هاست که شهرداری تهران در چند سال گذشته با هدف درآمدزایی بیش‌تر، مجوز نصب بیلبورد در دو طرف پل‌های عابر پیاده را به کانون‌های تبلیغاتی واگذار کرده که این عمل باعث کور شدن زاویه دید مسیر داخل پل‌ها از پایین و در نتیجه کاهش ضریب امنیت آن شده است.

در نتیجه هم اکنون پل های عابر پیاده در ساعات پایانی شب جزو جاهای خطرناک است. و با وجود آن که با صرف هزینه‌های بالا نصب می‌شوند، به علت نداشتن امنیت کمتر مورد استفاده شهروندان قرار می‌گیرند.

به همین علت از آنجا که بیش‌تر زورگیرها در کوچه‌های تاریک و کم‌تردد به کمین قربانیان خود می‌نشینند، شهروندان ترجیح می‌دهند شب‌ها که خیابان‌ها خلوت است از پل‌های عابر پیاده دارای بیلبورد که به راهروهای تنگ و تاریک تبدیل می‌شوند، استفاده نکنند. آن‌ها احتمال می‌دهند اگر کسی روی پل برایشان مشکلی ایجاد کند، از دید سایرین پنهان خواهد بود و روزگیران بدون هیچ ترسی اقدام به سرقت اموال‌شان می‌کنند.

پل عابر پیاده

بررسی های مختلف انجام گرفته در شهرهای کشورمان بیانگر آن است که این پل ها از کارایی لازم برخوردار نیستند. ازجمله، براساس تحقیقی که در سال 1386درخصوص اثربخشی پل های عابر پیاده تهران انجام گرفت: از میان 200 نفر از شهروندان پرسش شونده، 120 نفر اعلام کردند که تاکنون از این پل ها عبور نکرده اند. به عبارت دیگر، میزان بهره گیری و کارکرد پل های عابر پیاده درحدود %40 بوده است. همچنین، این مطالعه نشان داد که عمده ترین دلایل استفاده عابران از آنها تاثیر ابعاد هندسی- کالبدی (طراحی هندسی مناسب پل، انتخاب نوع بالا برنده، وجود حصار،..) و فرهنگی (وجود امنیت،..) بوده است.

در حال حاضر از آن جایی که یکی از ملاک‌های اصلی ساخت بسیاری از پل های عابر پیاده به ویژه در شهرهای بزرگ کشور، تنها ایجاد فضاهایی جهت تبلیغات شهری بوده و مطالعات علمی، مدون و همه جانبه نگری در زمینه مکان‌یابی آنها وجود ندارد، این امر نتیجه ای جز ایجاد فضاهای بی دفاع شهری که امنیت اجتماعی و حقوق شهروندی را به مخاطره می اندازند، ندارد .

بی امنیتی ای که خود را در پل های عابر پیاده كه در قالب عنوان كلی گذرگاه های عرضی غیر همسطح روگذر طبقه بندی می شوند و می بایست نمونه ای از امكانات مناسب شهری برای تسهیل عبور و مرور پیاده همراه با افزایش ایمنی تردد و جلوگیری از حوادث ناگوار و نیز كاهش مشكلات ترافیكی معابر باشند، نشان می دهد. زیرا این پل های عابر پیاده تبدیل به جایگاه هایی برای اخاذی، جیب بری و خفت گیری شده اند

بنابراین، به منظور استفاده بهینه از فضاهای پل های عابر پیاده، انجام مطالعات چندبعدی و همه جانبه نگر اجتماعی، اقتصادی و طراحی شهری جهت مکان‌یابی و هم چنین بالا بردن میزان امنیت پل ها ضروری می نماید. زیرا با توجه به ضرورت استفاده شهروندان از پل‌های عابر پیاده و نقش آن در کاهش ترافیک و تصادفات رانندگی و همچنین صرف هزینه‌های بالا برای ساخت و نصب پل و پله‌برقی ، نصب بیلبورد روی پل‌ها و ناامن کردن آن، نتیجه‌ای جز عدم استقبال مردم، افزایش حجم ترافیک، افزایش تصادفات و ... در پی ندارد، و بسیار عجیب و غیر منطقی به نظر می‌رسد.

فرآوری: فاطمه برادران

بخش اجتماعی تبیان

 


منابع: پایگاه خبری شهر الکترونیک/ میراث آریا

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین