سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
همه‌ی آنچه لازم است در مورد ویروس کرونای جدید (COVID-19)، بدانید و بخوانید و بپرسید و ببینید
اولین جلسه دادگاه متهمان فساد اقتصادی اخیر، شنبه آینده، 29 بهمن‌ماه به صورت علنی در شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی تهران برگزار می‌شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

محاكمه علنی متهمان فساد بانكی


اولین جلسه دادگاه متهمان فساد اقتصادی اخیر، شنبه آینده، 29 بهمن‌ماه به صورت علنی در شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی تهران برگزار می‌شود.

محسنی اژه ای

این خبر را دوشنبه ، سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری كه طبق معمول هر دو هفته یك بار برگزار می‌كند اعلام كرد و البته یك قید هم به آن افزود:«اگر تا روز برگزاری دادگاه، اتفاق مهم پیش‌بینی نشده‌ای، رخ ندهد».

غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، این جلسه را مربوط به 32 متهمی دانست كه در خصوص پرونده فساد اقتصادی اخیر برای آنها كیفرخواست صادر شده است و با تاكید بر این‌كه همه متهمان می‌توانند وكیل داشته باشند، گفت: تعدادی از متهمان تا الان وكیل گرفته‌اند و برخی از افرادی هم كه با قرار وثیقه آزاد بودند، می‌توانند وكیل بگیرند و با وكیل خود به دادگاه بیایند.محسنی‌اژه‌ای درباره قاضی رسیدگی‌كننده به این پرونده هم گفت: با توجه به ابعاد گسترده پرونده، قرار شد یك قاضی باسابقه برای این پرونده در نظر گرفته شود و بعد از جمع‌بندی‌ها، قاضی سراج برای رسیدگی به این پرونده انتخاب شد و ابلاغ گرفت.

سخنگوی قوه قضاییه افزود: برخی از متهمانی كه اكنون برای آنها كیفرخواست صادر شده است، هنوز پرونده‌شان در بعضی قسمت‌ها مفتوح است و برای آنها كیفرخواست تكمیلی صادر خواهد شد و برای برخی متهمان نیز هنوز كیفرخواست صادر نشده است كه به محض تكمیل پرونده، كیفرخواست آنها نیز صادر و به دادگاه فرستاده می‌شود.

غلامحسین محسنی‌اژه‌ای در پاسخ به سؤال یكی از خبرنگاران مبنی بر این‌كه عنوان شده برخی از نمایندگان مجلس به دلیل دست داشتن در پرونده فساد مالی اخیر از سوی مراجع ذیصلاح رد صلاحیت شده‌اند، گفت: تشخیص احراز صلاحیت یا عدم آن به عهده هیات‌های اجرایی و شورای نگهبان است.

وی در پاسخ به سؤال یكی از خبرنگاران مبنی بر این‌كه شنیده شده چندین نفر درباره ایجاد التهاب در بازار ارز و سكه دستگیر شده‌اند كه تعدادی از آنها بهایی بوده‌اند، گفت: در كشور ما هیچ فردی به دلیل داشتن یك تفكر و یا یك دین بازداشت نخواهد شد. اگر این افراد هم دستگیر شده‌اند به طور قطع به دلیل بهایی بودن آنها نبوده است

وی با بیان این‌كه اگر كسی متهم باشد الزاما این اتهام موجب رد صلاحیت وی نخواهد شد، گفت: حتی محكومیت افراد هم در برخی از موارد موجب رد صلاحیت نمی‌شود.

محسنی‌اژه‌ای افزود: اگر كسی رد صلاحیت شود این به معنای آن نیست كه او محكومیت داشته یا در پرونده‌ای دخیل بوده بلكه می‌تواند دلایل دیگری داشته باشد كه باید از خود هیات‌های اجرایی و شورای نگهبان سوال كرد.

غلامحسین محسنی‌اژه‌ای درباره سرنوشت خاوری مدیرعامل سابق بانك ملی و اخبار جدید درباره وی نیز گفت: اگر منظورتان این است كه خاوری به كشور بازگردانده شده یا خیر باید بگویم هنوز این اتفاق نیفتاده است اما ما از اینترپل و سایر دستگاه‌های بین‌المللی موضوع را پیگیری می‌كنیم.

دستگیری عده‌ای از عوامل التهاب بازار

سخنگوی قوه قضاییه در ادامه از دستگیری تعدادی از عوامل التهاب در بازار سكه و ارز خبر داد.

اختلاس

وی در پاسخ به سؤال یكی از خبرنگاران مبنی بر این‌كه شنیده شده چندین نفر درباره ایجاد التهاب در بازار ارز و سكه دستگیر شده‌اند كه تعدادی از آنها بهایی بوده‌اند، گفت: در كشور ما هیچ فردی به دلیل داشتن یك تفكر و یا یك دین بازداشت نخواهد شد. اگر این افراد هم دستگیر شده‌اند به طور قطع به دلیل بهایی بودن آنها نبوده است.

محسنی‌اژه‌ای گفت: درباره دستگیری افرادی كه در التهاب بازار سكه و ارز نقش داشتند موضوع دستگیری صحت دارد اما از آنجا كه پرونده در مرحله تحقیقات مقدماتی است و هنوز قرار مجرمیت یا كیفرخواستی صادر نشده نمی‌توان درباره آن اظهارنظری كرد.

وی تصریح كرد: باید تحقیقات انجام شود و به مرحله قابل قبولی برسد سپس مشخص شود كه این افراد هركدام چه نقشی داشته‌‌اند.

برخورد قاطع با اخلال‌كنندگان در امنیت

محسنی‌اژه‌ای در بخش دیگری از این نشست خبری با بیان این‌كه مدت كمی تا روز برگزاری انتخابات مجلس باقی مانده است، گفت: به همه كسانی كه دل در گرو انقلاب اسلامی دارند توصیه می‌كنم مراقب باشند كاری انجام ندهند كه دشمنان شاد شوند و طوری رفتار كنند كه فضای جامعه و انتخابات فضایی توام با آرامش و شادابی باشد و مردم به راحتی پای صندوق رای حاضر شوند.

سخنگوی قوه قضاییه تصریح كرد: اگر عده‌ای بخواهند از طریق فضای مجازی یا واقعی اقدامی علیه منافع مردم انجام دهند بدیهی است كه با آنها برخورد می‌شود

سخنگوی قوه قضاییه افزود: اگر كسانی باشند كه بخواهند با بداخلاقی و شایع‌سازی، فضای جامعه را مسموم كنند قطعا دستگاه‌های مختلف از جمله قوه قضاییه بدون اغماض با آنها برخورد می‌كند.

محسنی‌اژه‌ای خاطرنشان كرد: كسانی هم كه بخواهند امنیت را خدشه‌دار كنند قطعا با برخورد قاطع نیروهای امنیتی، انتظامی و قضایی روبه‌رو خواهند شد.

وی همچنین به ستاد‌های ویژه‌ای كه در انتخابات این دوره، برای پیشگیری از جرایم انتخاباتی ایجاد شده است اشاره كرد و گفت: این ستادها كارهای خود را بسیار خوب و مفید انجام داده‌اند و ستاد مركزی بعد از برگزاری جلسات با دستگاه‌های مسوول از جمله وزارت كشور و شورای نگهبان راهنمایی‌های خود را به ستاد‌های استانی ارائه‌ كرده‌اند.

محسنی اژه ای

محسنی اژه‌ای در پاسخ به سؤال خبرنگاری درباره این‌كه عده‌ای از شكست‌خوردگان جریان فتنه سال 88 روزهای اخیر به وسیله سایت‌های خود قصد تشویش اذهان عمومی را داشته و از مردم دعوت كردند تا طی روزهای آتی به خیابان‌ها بیایند، گفت: پر واضح است كه هر فردی بخواهد اقدامی علیه امنیت كشور انجام دهد قانون جلوی او را می‌گیرد.

وی ادامه داد: این حرف‌ها برای مردم دیگر رنگی ندارد و مردم كشورمان فریب این گونه حرف‌ها را نخواهند خورد.

سخنگوی قوه قضاییه تصریح كرد: اگر عده‌ای بخواهند از طریق فضای مجازی یا واقعی اقدامی علیه منافع مردم انجام دهند بدیهی است كه با آنها برخورد می‌شود.

وی افزود: نیروهای امنیتی و دادستان‌های ذیربط علی‌الخصوص دادستان تهران در این رابطه حواسشان جمع است و مطمئناً پیش‌بینی چنین فضاهایی را خواهند كرد.

6 ماه حبس برای مدیرمسوول روزنامه ایران

سخنگوی دستگاه قضایی همچنین در خصوص پرونده مدیرمسوول روزنامه ایران گفت: مدیر مسوول روزنامه ایران تنها یك پرونده نداشت و پرونده‌های توامانی داشت.

وی ادامه داد: برای یكی از این پرونده‌ها 6 ماه حبس صادر شده بود كه این حكم در مرحله تجدیدنظر نیز تایید شد.وی گفت: رسیدگی به سایر پرونده‌های این موضوع نیز ادامه دارد.

بخش حقوق تبیان

منبع :جام جم

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین