سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
همه‌ی آنچه لازم است در مورد ویروس کرونای جدید (COVID-19)، بدانید و بخوانید و بپرسید و ببینید
بی‌خوابی می‌تواند مشکلی جدی به شمار آید و اگر بر این باورید که عدم توانایی در خوابیدن، تاثیری منفی بر سلامتی شما خواهد داشت، حتماً به پزشک مراجعه نمایید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

هنگام بی‌خوابی چه باید کرد؟


بی‌خوابی می‌تواند مشکلی جدی به شمار آید و اگر بر این باورید که عدم توانایی در خوابیدن، تاثیری منفی بر سلامتی شما خواهد داشت، حتماً به پزشک مراجعه نمایید.


بی خوابی

هنگامی که تصمیم به خوابیدن گرفتید و هنگامی که در رخت‌خواب دراز کشیدید، صدای "تیک تیک" یک ساعت را در ذهن خود تصور کنید؛ تیک اول برای دم و تیک دوم برای بازدم. به خاطر بسپارید که این کار نباید استرسی به شما وارد آورد و نباید آن را به مثابه یک رقابت بدانید. اگر ذهن شما به سادگی منحرف می‌شود، باز از اول شروع کنید. این کار نیاز به تمرین دارد.

داروهایی (اعم از سنتی و جایگزین) نیز وجود دارد که مردم با مصرف آنها می‌توانند به خوب خوابیدن خود امیدوار شوند. ملاتونین دارویی است که بسیار توصیه می‌شود، چون کاملا طبیعی و غیر اعتیادآور است. در حالی که داروهای سنتی در بدن، از طریق مواد شیمیایی کار خود را انجام می‌دهند، داروهای جایگزین مشخصی وجود دارند که سعی دارند تا به طور مستقیم با ذهن به تعامل بپردازند.

مصرف کافئین خود را کاهش دهید

شکلات، مواد خوراکی شیرین و همچنین نوشیدنی‌های شیرین را تا حد امکان مصرف نکنید. مواد شیرین، شما را بیدار نگاه می‌دارند. در عوض، نان و شیر مصرف کنید. مصرف مواد شیرین، به خصوص در مورد کودکان، می‌تواند موجب کابوس‌های شبانه شود. مصرف بیش از اندازه مواد شیرینی می‌تواند احساس بیماری را در شما ایجاد نماید.

اگر در پاک‌سازی افکار ذهن خود دچار مشکل هستید، فقط تصور کنید که آنها را درون فاضلاب انداخته‌اید، پاره پاره کرده‌اید و یا در خاک مدفون ساخته‌اید. برخی افراد با انجام این کار، خواب آرامی را تجربه می‌کنند.

روش دیگری نیز وجود دارد: تمامی افکار مزاحم خود را در یک جعبه قرار دهید، سپس این جعبه را از پنجره به بیرون پرتاب کنید؛ اگر برخی از این افکار باز به ذهن شما باز گشتند، فقط جعبه را به یاد آورید.

هشدارها

بی‌خوابی می‌تواند مشکلی جدی به شمار آید و اگر بر این باورید که عدم توانایی در خوابیدن، تاثیری منفی بر سلامتی شما خواهد داشت، حتماً به پزشک مراجعه نمایید.

اگر با مشکلات خواب به طور مداوم سر و کار دارید و از آن رنج می‌برید، باید با پزشک خود مشورت نمایید، زیرا ممکن است بیماری جدّی‌ای داشته باشید.

به ذهن خود اجازه سرگردانی ندهید. نکته اصلی در تلاش برای خوابیدن با داشتن تصوری عجیب و غریب این است:

بر یک موضوع خاص تمرکز کنید. اگر به ذهن خود اجازه سرگردانی دهید، ممکن است در پایان متوجه شوید در حال فکر کردن به موضوعی هستید که از آن فرار می‌کردید.

درد مزمن می‌تواند چرخه خواب را بر هم زده و شما را دچار بی‌خوابی نماید. اگر از دردی مزمن رنج می‌برید، فراموش نکنید که قبل از خواب داروی خود را مصرف نمایید. اگر نیمه شب باید داروی خود را مصرف کنید، بدون آن‌که از جای خود بلند شوید یا بخواهید لامپی را روشن کنید، دارو را بخورید.

چیزهایی که برای خوب خوابیدن به آنها نیاز دارید:

یک رخت‌خواب راحت

یک نوشیدنی آرامش‌بخش (به عنوان مثال، یک لیوان شیر)

یک بالش با اندازه مناسب


باشگاه كاربران تبیان ـ ارسالی از: hamidreza1404

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین