سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
همه‌ی آنچه لازم است در مورد ویروس کرونای جدید (COVID-19)، بدانید و بخوانید و بپرسید و ببینید
درانواع سیم كشی‌های روكار و توكار برای انشعاب مدارهای الكتریكی فرعی از مدار اصلی برای فضاهای مختلف ساختمان از وسایلی به عنوان محل انشعاب یا ترمینال استفاده می شود كه به آنها جعبه تقسیم گفته می شود. این وسایل در دونوع روكار و توكار و ...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

معرفی وسایل مورد نیاز سیم کشی

معرفی وسایل مورد نیاز سیم کشی

جعبه تقسیم :

درانواع سیم كشی‌های روكار و توكار برای انشعاب مدارهای الكتریكی  فرعی از مدار اصلی برای فضاهای مختلف ساختمان از وسایلی به عنوان محل انشعاب یا ترمینال استفاده می شود كه به آن ها جعبه تقسیم گفته می شود.

این وسایل در دونوع روكار و توكار ودر شكل ها و با جنس های مختلف ساخته شده وبه كار می روند. جعبه تقسیم ها محل اصلی ارتباط اجزای الكتریكی یك مدار بوده و ابتدا جریان برق وارد این وسایل می شود.

 

سیم های ورودی به جعبه تقسیم دریك مدار تكفاز عبارتند از: فاز، نول و ارت

 

معرفی وسایل مورد نیاز سیم کشی

فنر سیم کشی :
برای عبور دادن سیم ازداخل لوله های توكار ازفنر مخصوص سیم كشی استفاده می شود. این فنر از یك نوار نازك فولادی درست شده كه به یك سر آن یك گوی فلزی و به انتهای دیگر آن یك قالب فلزی متصل است.
 

هنگام سیم كشی ، فنر را از طرف گوی وارد لوله نموده ، پس از عبور دادن آن ازلوله وخارج كردن گوی ازداخل قوطی (جعبه تقسیم، كلید، پریز و...)، تعداد سیم های را كه باید از داخل لوله عبور كند به قلاب طرف دیگر وصل می كنند سپس با كشیدن گوی سیم ها را از داخل لوله عبور می دهند.

 

لوله های سیم كشی توكار (خرطوم) :

در سیم كشی های توكار به منظور تعیین مسیر عبور سیم ها و محافظت از سیم هایی كه در داخل دیوار عبور داده شده اند ، از لوله های پلاستیكی (خرطومی  یا صاف)، استفاده می شود.

معمولاً دوسر لوله ها به قوطی های انشعاب یا اجزای مدار از قبیل كلید، پریزو... ختم می شود تا پس از پوشیده شدن سطح روی دیوار، به وسیله فنر سیم كشی بتوان ارتباط بین این قطعات را با عبور دادن سیم ها از داخل لوله های بین آنها به هم برقرار نمود.

معرفی وسایل مورد نیاز سیم کشی

ترمینال ها :

 مورد مصرف : برای اتصال سیم ها به هم به وسیله پیچ می باشد وعموماً درتابلوهای توزیع مورد استفاده قرار می گیرد و وظیفه آن اتصال برق به تابلو وخروج برق به مصرف کننده ها است.

 

ساختمان ترمینال : ازدو قسمت هادی وعایق تشکیل شده است. قسمت هادی آن مانند یک بوش بوده که دوطرف آن، دوسوراخ قلاویز شده دارد که به وسیله پیچ می توان سیم را درداخل آن محکم کرد، قسمت عایق آن که روی قسمت هادی راکاملاً می پوشاند وجنس عایق آن از کائوچو، پلاستیک و یا چینی است.

ترمینال ها عموماً به صورت شاخه های دوازده خانه ای ویا به صورت تکی بوده که درداخل ریل ترمینال کنار یکدیگر قرار گرفته واز طرفین محکم می شوند.

 

جنس عایق، به رنگ های سیاه، سفید، خاکستری، یا زرد می باشد.

ترمینال ها ازنظر اندازه وآمپر مجاز برابر استاندارد سیم ها انتخاب می شوند.

معرفی وسایل مورد نیاز سیم کشی

فیش ها و سر سیم ها :

 مورد مصرف : دربعضی از اتصالات دستگاه های الکتریکی به جای پیچ از فیش استفاده می شود. فیش ها به سیم ها پرس و یا لحیم  می شوند، تا عمل اتصال راحت تر انجام شود. دراین گونه موارد مقاومت محل اتصال به کمترین مقدار تقلیل پیدا می کند.

جنس فیش و سرسیم : جنس فیش ها از هادی آلومینیوم ، برنج  و یامس انتخاب می شوند.

فیش و یا سر سیم : با توجه به استاندارد سیم ها انتخاب می شوند.

 

نوار چسپ (لنت برق):

مورد مصرف : جهت عایق بندی اتصالات سیم ها به کارمی رود. وقتی دو یا چند سیم را به هم اتصال می دهند قسمت هادی بدون روپوش ان را به وسیله نوار چسپ عایق بندی می کنند.

جنس وساختمان نوار چسپ : ازنوار نازک پلاستیک به پهنای 4/3 اینچ یا 19 میلی مترساخته شده که ازیک طرف به مواد چسبنده آغشته بوده تا هنگام عایق بندی روی هم چسبیده شده وباز نشود.

رنگ نوارچسپ، سیاه، سفید، زرد، قرمز، آبی ، سبز می باشد.

معرفی وسایل مورد نیاز سیم کشی

 بست دوپایه : 
برای نصب سیم ها در سیم كشی توكار روی دیوار و... استفاده می شود.
 

بخش پژوهش های دانش آموزی تبیان

تهیه: نسیم گنجی منش

تنظیم: اعظم اژدری

 

مطالب مرتبط:

خازن قطعه ای الکترونیکی پرکاربرد

پل دیود

آی سی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین