وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
حدود یک سال و دو ماه از آغاز هدفمندی یارانه ها می گذرد. سوال این است که آیا دولت همچنان بر رضایت خود از اجرای طرح مصمم است؟
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

هدفمندی یارانه‌ها در بودجه 91


حدود یک سال و دو ماه از آغاز هدفمندی یارانه ها می گذرد. سوال این است که آیا دولت همچنان بر رضایت خود از اجرای طرح مصمم است؟

بودجه-هدفمندی یارانه

با ارائه لایحه بودجه سال 1391، نخستین پرسشی که مطرح شد رقم هدفمندی یارانه‌ها در این لایحه بود. سال گذشته بودجه هدفمندی یارانه‌ها مبلغ 54 هزار میلیارد تومان شامل 50 هزار میلیارد تومان در بودجه شرکتها و 4 هزار میلیارد تومان در بودجه عمومی دولت بود، اما در لایحه بودجه 91 دولت مبلغ 3 هزار و 100 میلیارد تومان برای یارانه نقدی و مبلغ 100 میلیارد تومان بودجه سازمان هدفمندی یارانه‌ها در قالب بودجه شرکت‌های دولتی برای خرید ساختمان و سایر ملزومات اداری در نظر گرفته است.

 بر اساس این گزارش، بر خلاف انتظار، تورق‌ لایحه بودجه از سوی نمایندگان مجلس به نتیجه عجیبی رسید: دولت رقم بسیار ناچیزی برای پرداخت یارانه نقدی در بودجه سال 91 در نظر گرفته است .

به گفته توکلی، "دولت ملزم شده در چهار ردیف ارقام هدفمندی یارانه‌ها را بیاورد از جمله ارقام مربوط به درآمدهای حاصله از افزایش قیمت حامل های انرژی که دولت باید برنامه خود را در این رابطه آشکارا ارائه دهد تا گرفتاری امسال در سال آینده تکرار نشود و در سه ردیف نیز باید هزینه هایی را که در بحث هدفمند کردن یارانه ها داشته بیاورد. یکی مبلغی که بین خانوارها توزیع کرده ، دیگری سهم تولید و سوم مبلغ جبران هزینه های دولت که اینها را نیز نیاورده و قانون را نادیده گرفته است."

بر اساس طرح تصویبی مجلس دولت موظف می شود 50 درصد از درآمد حاصل از یارانه‌ها را به اموری همچون بیمه بیکاری، تامین هزینه خدمات درمانی، تامین بیمه تامین اجتماعی برای نیازمندان و .... اختصاص دهد

بدین ترتیب این سوال مترتب می‌شود که هدف دولت از عدم درج هدفمندی شفاف یارانه‌ها در لایحه بودجه سال آینده چیست؟

متاسفانه به نظر می‌رسد نارضایتی دولت از تصمیمات اخیر مجلس در اصلاح قانون هدفمندی یارانه‌ها، موجب تصمیم‌گیری پرخطری از جانب قوه مجریه شده است:

مجلس

 

  عدم اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها در اعتراض به تصمیمات مجلس

با مشخص شدن نیات واقعی دولت از اجرای هدفمندی یارانه‌ها که همانا تمرکز بر پرداخت یارانه نقدی است، نمایندگان مجلس طی هفته گذشته یک اصلاحیه مهم را بر سر راه ادامه اجرای هدفمندی یارانه‌ها مطرح کرده‌اند: ممنوعیت افزایش رقم یارانه نقدی.

درصورت تصویب نهایی این طرح که در روزهای گذشته فوریت آن به تصویب مجلس رسید، دولت موظف می‌شود در مرحله دوم و مراحل بعدی اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها با اصلاح مجدد قیمت حامل‌های انرژی و سایر کالاها و خدمات یارانه‌ای، بدون افزایش مبلغ یارانه نقدی، 50 درصد از درآمد حاصل از یارانه‌ها را به اموری همچون بیمه بیکاری، تامین هزینه خدمات درمانی، تامین بیمه تامین اجتماعی برای نیازمندان، تامین هزینه مسکن نیازمندان فاقد مسکن،تامین هزینه تحصیل فرزندان خانواده‌های نیازمند و .... اختصاص دهد. همچنین دولت مکلف می‌شود 50 درصد از درآمد حاصل از اصلاح قیمت‌ها در مرحله دوم به بعد را به طور قطعی صرف بخش تولید کند.

در صورت تصویب قطعی این طرح، عملاً دست دولت از افزایش رقم یارانه نقدی بسته می‌شود و از آنجا که این طرح به صورت یک فوریتی تصویب شده و سرنوشت آن در هفته‌های آتی مشخص خواهد شد، به نظر می‌رسد دولت با هدف تحت فشار قرار دادن مجلس برای عدم تصویب آن، ارقام هدفمندی یارانه‌ها از لایحه بودجه سال 91 رامحدود کرده تا بدین ترتیب به طور غیرمستقیم مخالفتش را با تصمیمات مجلس اعلام کند.

بخش اقتصاد تبیان


منبع :مشرق نیوز

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین