سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
هارد انسان در بدو خالی است و منتظر اطلاعاتی است كه از طریق ورودیهای حواس ظاهری و باطنی دریافت می‌كند. 1 البته این هارد، خالی خالی هم نیست، در درایو «دل‌» برنامه راه اندازی وجود دارد كه انسان را به خوبیها می‌خواند و از بدیها می‌راند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ابر رایانه‌ ای به نام انسان

تفکر مثبت

هارد انسان در بدو خالی است و منتظر اطلاعاتی است كه از طریق ورودیهای حواس ظاهری و باطنی دریافت می‌كند. 1

البته این هارد، خالی خالی هم نیست، در درایو «دل‌» برنامه راه اندازی وجود دارد كه انسان را به خوبیها می‌خواند و از بدیها می‌راند. 2 این برنامه به صورت پیش فرض وجود دارد كه البته پذیرش آن اجباری نیست و انسان با استفاده از نرم افزار جانبی اختیار و اراده و سخت افزار بدن 3 می‌تواند این پیش فرض را تغییر دهد.

برخی از ساده اندیشان، به دلیل اسم نرم افزار و محسوس نبودنش، آن را انكار می‌كنند و فقط وجود سخت افزار را می‌پذیرند. اما بر خلاف تصور این افراد و بر خلاف اسم نرم افزار، نرم افزار نه تنها وجود دارد، بلكه اساس كار رایانه را تشكیل می‌دهد. برخی همین اشتباه را در مورد روان انسان كرده اند.

بعد از ارائه برنامه جدید، سخت افزار بدن نیز تابع همین برنامه خواهد شد. 4 در افرادی كه نرم افزار اختیار و اراده خوب كار نمی‌كند، نرم افزارهایی مانند وراثت و محیط به انسان برنامه می‌دهند.

با ورود انسان به شبكه ارتباطات اجتماعی، ویروسهایی وارد هارد انسان می‌شود كه ممكن است هر لحظه برنامه ذخیره شده و سیستم انسان را مختل كند. بعضیها به بهانه دنیای باز اطلاعات، انتظار دارند انسانها «بسته‌های غیر فرهنگی‌» آنها را بدون باز كردن و ویروس یابی، دربست بپذیرند.

آنتی ویروس «عبادت‌» محصول شركت «معرفت‌» برای مقابله با چنین ویروسهایی ساخته شده است. 5

برای به روز شدن برنامه «سعادت‌» و آنتی ویروس «عبادت»، انسان باید دائماً با شركت سازنده خود در ارتباط باشد. شماره شبكه، 24434 6 است كه شبانه روز فعّال است. 7 مواظب باشید، شماره را اشتباه نگیرید، چون به سایت دیگری متصل می‌شوید.

شكل روان انسان، دقیقاً شكل «علم و عمل‌» اوست. برای تغییر شكل آن، چشمها را باید شست، جور دیگر دید و به گونه‌ای دیگر رفتار كرد. جای تعجب است كه بعضی انسانها، ترجیح می‌دهند به روان خود شكل غیر انسانی دهند

چنانچه در لوح وجودتان با اشتباهی تایپی برخورد كردید، می‌توانید آن را با كلید «Toubeh‌» Delete كنید. 8

برای چك كردن خود، می‌توانید نسخه وجودتان را با نسخه اورژینال Quran (قرآن) مقایسه كنید و با انطباق این دو، از سلامت كامل نسخه در اختیار اطمینان حاصل كنید.

«هارد‌» انسان، «سخت‌» نیست و شكل آن تغییرپذیر است. به همین دلیل بهتر است نام آن را «روان‌» بگذاریم.

شكل روان انسان، دقیقاً شكل «علم و عمل‌» اوست. 9 برای تغییر شكل آن، چشمها را باید شست، جور دیگر دید و به گونه‌ای دیگر رفتار كرد. جای تعجب است كه بعضی انسانها، ترجیح می‌دهند به روان خود شكل غیر انسانی دهند.

برای پی بردن به داستان شكل گیری روان خود، می‌توانید از History (تاریخ) استفاده كنید؛ چرا كه همه رفتار شما، بدون آنكه خود خواسته یا متوجه شده باشید، در این قسمت یادداشت شده است. اگر از بخشی از این داستان ناراحت اید، روی آن كلیك و سپس Delete كنید.

به دلیل ثبت اطلاعات وجود ما بر روی «روان»، بعضیها نام روان را «كتاب‌» گذاشته اند. همین عده، از روی نسخه اصل كتاب ما، Copy تهیه می‌كنند و برای ما پرونده تشكیل می‌دهند. 10

بعضی از اطلاعات ما، به صورت Hidden در درایو «ضمیر ناخودآگاه‌» مخفی شده است. این درایو گاهی آنچنان مخفی است كه دست رسی به آن حتی برای خود ما هم بسیار مشكل است و فقط شركت سازنده به آن دست رسی دارد. 11

ظرفیت هارد ما محدود نیست. هر چه اطلاعات بیشتری روی آن ریخته شود، ظرفیت آن افزایش پیدا می‌كند 12 و اگر اطلاعاتی روی آن نریزیم، رفته رفته ظرفیت آن كاهش می‌یابد.

برای بهره برداری دائمی از اطلاعات ذخیره شده، باید دائماً كابل خود را به برق متصل داشته باشید.

برای پیشگیری از بروز هر گونه آسیب جدی و از بین رفتن اطلاعات وارد شده، در اثر قطع برق - به دلیل فرسودگی كابل ما - UPS «توسل‌» را دائماً روشن نگه دارید. 13 در غیر این صورت، ممكن است با فاجعه تخلیه كامل اطلاعات روبه رو شوید. 14

برای استفاده كامل و سریع و آسان از اطلاعات خود، با پارتیش بندی صحیح، اطلاعات خود را دسته بندی كنید.

بعضیها برای قیمتی شدن سیستم خود، سعی می‌كنند Case خود را با روكش طلا، صفحه كلید را با روكش نقره، 17 و شیشه مانیتور را با زمرّد تزیین كنند، غافل از اینكه ارزش هر سیستمی به قدرت پردازش CPU و اطلاعات موجود در هارد آن است. متأسفانه این عده پس از استهلاك سخت افزارشان، متوجه می‌شوند كه اطلاعات قابل توجهی روی هارد خود ذخیره نكرده اند و دیگر كاری هم از دستشان ساخته نیست

وجود فضاهای خالی در بین اطلاعات ذخیره شده شما، حجم اشغال شده حافظه را بی جهت افزایش می‌دهد و شما را در تعیین حجم واقعی اطلاعات، به اشتباه می‌اندازد. 15 به همین دلیل، هر چند وقت یك بار Defrag كردن درایوها ضروری است.

بعد از هر عمل اشتباهی، فوراً از كلید Undo استفاده كنید تا به حالت قبل باز گردید. در غیر این صورت، اشتباهات بعدی پشت سر هم رخ خواهد داد.

برخی از ساده اندیشان، به دلیل اسم نرم افزار و محسوس نبودنش، آن را انكار می‌كنند و فقط وجود سخت افزار را می‌پذیرند. اما بر خلاف تصور این افراد و بر خلاف اسم نرم افزار، نرم افزار نه تنها وجود دارد، بلكه اساس كار رایانه را تشكیل می‌دهد. برخی همین اشتباه را در مورد روان انسان كرده اند. 16

سخت افزار ما بر خلاف عنوانش، بسیار آسیب پذیر و از بین رفتنی است و نرم افزار ما بر عكس اسمش، بسیار سخت و ماندنی است.

در این دنیای شلوغ اطلاعات و رایانه بازی، هر وقت رایانه شما قفل كرد، با فشردن سه كلید «معرفت، معنویت و استقامت‌» مجدداً سیستم خود را راه اندازی كنید.

بعضیها برای قیمتی شدن سیستم خود، سعی می‌كنند Case خود را با روكش طلا، صفحه كلید را با روكش نقره، 17 و شیشه مانیتور را با زمرّد تزیین كنند، غافل از اینكه ارزش هر سیستمی به قدرت پردازش CPU و اطلاعات موجود در هارد آن است. متأسفانه این عده پس از استهلاك سخت افزارشان، متوجه می‌شوند كه اطلاعات قابل توجهی روی هارد خود ذخیره نكرده اند و دیگر كاری هم از دستشان ساخته نیست.

در اثر حادثه‌ای به نام مرگ، سخت افزار شما آهسته، آهسته، از بین رفته، به مواد و اشیاء دیگری تبدیل می‌شود. اما نگران نباشید! هارد شما سالم می‌ماند و كلیه اطلاعات شما دست نخورده باقی خواهد ماند.

لوح فشرده روان ما، با «صور اسرافیل‌» باز می‌شود 18 و تمام محتوای آن به صورت سخت افزاری نمایان می‌گردد. 19 خوش به حال كسانی كه تصاویری از رنگین كمان، گلهای رنگارنگ، آواز هزاره و عطر یاس و مریم به روی روان خود ذخیره كرده اند. 

 

پی نوشت ها :

1) نحل / 77: «وَ اللَّهُ أَخْرَجَكُمْ مِنْ بُطُونِ أُمَّهاتِكُمْ لا تَعْلَمُونَ شَیئاً وَ جَعَلَ لَكُمُ السَّمْعَ وَ الْأَبْصارَ وَ الْأَفْئِدَةَ لَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ.‌» (اشاره به مفاهیم ذهنی و علوم حصولی)

2) شمس / 7 و 8: «وَ نَفْسٍ وَ ما سَوَّاها فَأَلْهَمَها فُجُورَها وَ تَقْواهااشاره به گرایشات فطری)

3) اسراء / 36: «إِنَّ السَّمْعَ وَ الْبَصَرَ وَ الْفُؤادَ كُلُّ أُولئِكَ كانَ عَنْهُ مَسْؤُلاً.‌»

4) همان / 84: «قُلْ كُلٌّ یعْمَلُ عَلی شاكِلَتِهِ فَرَبُّكُمْ أَعْلَمُ بِمَنْ هُوَ أَهْدی سَبیلاً.‌»

5) اعراف / 201: «إِنَّ الَّذینَ اتَّقَوْا إِذا مَسَّهُمْ طائِفٌ مِنَ الشَّیطانِ تَذَكَّرُوا فَإِذا هُمْ مُبْصِرُون.‌»

6) اشاره به تعداد ركعات نماز در شبانه روز.

7) معارج / 23 و 34: «الَّذینَ هُمْ عَلی صَلاتِهِمْ دائِمُونَ... وَ الَّذینَ هُمْ عَلی صَلاتِهِمْ یحافِظُونَ.‌»

8) تحریم / 8: «یا أَیهَا الَّذینَ آمَنُوا تُوبُوا إِلَی اللَّهِ تَوْبَةً نَصُوحاً.‌»

9) اشاره به قاعده فلسفی «اتحاد عاقل به معقول‌» در حكمت صدرایی.

10) جاثیه / 29: «هذا كِتابُنا ینْطِقُ عَلَیكُمْ بِالْحَقِّ إِنَّا كُنَّا نَسْتَنْسِخُ ما كُنْتُمْ تَعْمَلُونَ.‌»

11) غافر / 19: «یعْلَمُ خائِنَةَ الْأَعْینِ وَ ما تُخْفِی الصُّدُورُ.‌»

12) علی علیه السلام «كُلُّ وِعَاءٍ یضِیقُ بِمَا جُعِلَ فِیهِ اِلَّا وِعَاءَ الْعِلْمِ فَاِنَّهُ یتَّسِعُ؛ هر ظرفی در اثر آنچه در آن می‌گذارند، تنگ می‌شود، مگر ظرف علم كه [هر چه به آن اضافه می‌كنند،] وسعتش زیادتر می‌گردد. ‌» (نهج البلاغه، حكمت 205)

13) مائده / 35: «یا أَیهَا الَّذینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَ ابْتَغُوا إِلَیهِ الْوَسیلَةَ وَ جاهِدُوا فی سَبیلِهِ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ.‌»

14) نحل / 70: «وَ مِنْكُمْ مَنْ یرَدُّ إِلی أَرْذَلِ الْعُمُرِ لِكَی لا یعْلَمَ بَعْدَ عِلْمٍ شَیئاً.‌»

15) غافر / 83: «فَلَمَّا جاءَتْهُمْ رُسُلُهُمْ بِالْبَیناتِ فَرِحُوا بِما عِنْدَهُمْ مِنَ الْعِلْمِ وَ حاقَ بِهِمْ ما كانُوا بِهِ یسْتَهْزِؤُن.»

16) جاثیه / 24: «وَ قالُوا ما هِی إِلاَّ حَیاتُنَا الدُّنْیا نَمُوتُ وَ نَحْیا وَ ما یهْلِكُنا إِلاَّ الدَّهْرُ وَ ما لَهُمْ بِذلِكَ مِنْ عِلْمٍ إِنْ هُمْ إِلاَّ یظُنُّونَ.‌»

17) زخرف / 33 و 35: «وَ لَوْ لا أَنْ یكُونَ النَّاسُ أُمَّةً واحِدَةً لَجَعَلْنا لِمَنْ یكْفُرُ بِالرَّحْمنِ لِبُیوتِهِمْ سُقُفاً مِنْ فِضَّةٍ وَ مَعارِجَ عَلَیها یظْهَرُونَ وَ لِبُیوتِهِمْ أَبْواباً وَ سُرُراً عَلَیها یتَّكِؤُن وَ زُخْرُفاً وَ إِنْ كُلُّ ذلِكَ لَمَّا مَتاعُ الْحَیاةِ الدُّنْیا وَ الآْخِرَةُ عِنْدَ رَبِّكَ لِلْمُتَّقینَ.‌»

18) اسراء/13: «وَ كُلُّ إِنسانٍ أَلْزَمْناهُ طائِرَهُ فی عُنُقِهِ وَ نُخْرِجُ لَهُ یوْمَ الْقِیامَةِ كِتاباً یلْقاهُ مَنْشُوراً.‌»

19) تجسم اعمال.

 

بخش قرآن تبیان


منبع: ماهنامه اطلاع رسانی، پژوهشی، آموزشی مبلغان شماره77.

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین