سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
همه‌ی آنچه لازم است در مورد ویروس کرونای جدید (COVID-19)، بدانید و بخوانید و بپرسید و ببینید
كودكان، نوجوانان، زنان باردار و شیرده بیشتر دچار كم‌خونی فقر آهن می‌شوند؛ چرا كه بدن این افراد به آهن بیشتری احتیاج دارد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مصرف خودسرانه قرص آهن، ممنوع!

 


كودكان، نوجوانان، زنان باردار و شیرده بیشتر دچار كم‌خونی فقر آهن می‌شوند؛ چرا كه بدن این افراد به آهن بیشتری احتیاج دارد.


 

آزیتا آذركیوان فوق‌تخصص خون: كم‌خونی فقر آهن شایع‌ترین كم‌خونی اكتسابی در ایران و جهان است. فقر آهن در بیشتر موارد یك كم‌ خونی اكتسابی است و افراد در حال رشد كه تغذیه مناسبی ندارند و بدن آنان نیاز به آهن با دوز بالا دارد، بیشتر به این نوع كم‌‌خونی مبتلا می‌شوند.

زنانی كه به عوارض خون‌ریزی‌دهنده مانند عادات ماهیانه طولانی دچار هستند و مبتلایان به برخی از بیماری‌های انگلی، به كم‌خونی فقر آهن دچار می‌شوند. چراكه برخی انگل‌ها برای رشد از آهن استفاده می‌كنند و اجازه جذب آهن در روده را نمی‌دهند.

كم‌‌خونی فقر آهن با فقر آهن تفاوت دارد. فقر آهن با ریزش مو، احساس خستگی، بی‌قراری یا كاهش آستانه تحمل همراه است. این علایم در كم‌‌خونی فقر آهن شدت می‌یابد و مبتلایان به این بیماری، دچار ضعف، بی‌حالی، تپش قلب، سردی اندام‌ها، رنگ‌پریدگی صورت، خستگی زود‌رس و افت تحصیلی می‌شوند؛ اما كج‌خلقی،‌ نخستین علامتی است كه با دریافت آهن كاهش می‌یابد و نوجوانانی كه تحت درمان با آهن قرار می‌گیرند، نمرات بهتری كسب می‌كنند.

افرادی كه دچار این علایم هستند، نباید خودسرانه قرص آهن مصرف كنند؛ چرا كه علایمی مانند بی‌حالی و رنگ‌پریدگی ممكن است ناشی از افت فشار خون باشد. بنابراین لازم است به پزشك مراجعه كنند و بر اساس نظر او و با انجام آزمایش‌های لازم به مصرف دارو بپردازند.

دوز آهن در مواد غذایی، نگه‌دارنده است؛ به گونه‌ای كه افراد مستعد ابتلا به این بیماری با مصرف این نوع مواد غذایی می‌توانند از ابتلای خود به كم‌‌خونی فقر آهن پیشگیری كنند؛ اما مصرف این مواد باعث درمان فقر آهن نمی‌شود.


باشگاه كاربران تبیان ـ‌ ارسالی از: moradyzade

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین