تبیان، دستیار زندگی
شهید 17 ساله انقلاب «طیبه مهرنامی» شجاعانه عکس شاه را از دفتر مدرسه پایین آورد و وسط حیات مدرسه به زمین کوبید؛ او نخستین کسی بود که شعار کوبنده «الله‌اکبر» را در فضای تهرانپارس فریاد زد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

عکس شاه وسط حیاط مدرسه!


شهید 17 ساله انقلاب «طیبه مهرنامی» شجاعانه عکس شاه را از دفتر مدرسه پایین آورد و وسط حیات مدرسه به زمین کوبید؛ او نخستین کسی بود که شعار کوبنده «الله‌اکبر» را در فضای تهرانپارس فریاد زد.


عکس شاه وسط حیاط مدرسه!

شهیده «طیبه مهرنامی» 22 مهرماه سال 1340 زمانی که خانواده‌اش در راه مهاجرت از تبریز به تهران بودند، در نیمه راه متولد شد. او فرزند پنجم خانواده بود و از ویژگی‌های بارزش در دوران کودکی این بود که معمولاً کاملتر از سنش رفتار می‌کرد.

این شهید انقلاب بسیار مؤدب و محجوب و در دوران تحصیل دانش‌آموزی ممتاز و مورد توجه همه بود. زمانی که هم سن و سال‌هایش مشغول بازی و پیروی از مد‌های گوناگون بودند، در محیط باز زنان طاغوت با انتخاب آگاهانه حجاب اسلامی را برگزید و در راه اعتقاد و دینش قدم برداشت.

شهید مهرنامی از سال 1356 با اوج‌گیری حرکت‌های مردمی به صورت نیروی پیشتاز در دبیرستان عمل می‌کرد و اعلامیه‌های امام خمینی (ره) را که مخفیانه به دستش می‌رسید، در مدرسه منتشر می‌کرد؛ او آغازگر تظاهرات در دبیرستانش بود و عکس شاه را نیز او به همراه دوستانش از دفتر مدرسه پایین آوردند و وسط حیاط مدرسه به زمین کوبید؛ مدیر از ترس ساواک چند روزی مدرسه را تعطیل کرد اما طیبه دست بردار نبود.

روز قبل از شهادتش در صف نفت از تجمع مردم استفاده کرد و علیه شاه شعار سر داد که در همانجا توسط ساواک منطقه شناسایی شد و روز بعد که وضو گرفته و آماده نماز ظهر و عصر بود، مقابل منزلش توسط افراد ساواک شناسایی و با رگبار مسلسل از یک پیکان سفید به طرفش تیراندازی شد

بسیار شجاعانه برای الله‌اکبر به پشت‌بام، و اعلامیه های دست‌نویس را به دیوارهای مدرسه می‌چسباند و نخستین کسی بود که ندای الله‌اکبر را در فضای تهرانپارس طنین انداخت. روز قبل از شهادتش در صف نفت از تجمع مردم استفاده کرد و علیه شاه شعار سر داد که در همانجا توسط ساواک منطقه شناسایی شد و روز بعد که وضو گرفته و آماده نماز ظهر و عصر بود، مقابل منزلش توسط افراد ساواک شناسایی و با رگبار مسلسل از یک پیکان سفید به طرفش تیراندازی شد.

این شهید 17 ساله انقلاب روز 9 دی‌ماه 1357 به فیض شهادت نائل شده و خواهرش نیز جانباز شد. پیکر شهید «طیبه مهرنامی» در میان رعب و وحشتی که رژیم به وجود آورده بود، به صورت مخفیانه در آرامگاه ابدیش در قطعه 21 گلزار شهدای بهشت زهرا(س) تهران به خاک سپرده شد.

بخش فرهنگ پایداری تبیان


منبع : خبرگزاری فارس