تبیان، دستیار زندگی
امور تربیتی نهادی است كه در وزارت آموزش و پرورش با مهندسی شهیدان رجایی و باهنر تاسیس گردید و تاكنون ثمرات بسیار ارزشمندی برای انقلاب داشته است از جمله هدایت و رهبری نسل جوان در دوران 8سال دفاع مقدس...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

حقایقی از درخت سبز امور تربیتی

درخت قبله

امور تربیتی نهادی است كه در وزارت آموزش و پرورش با مهندسی شهیدان رجایی و باهنر تاسیس گردید و تاكنون ثمرات بسیار ارزشمندی برای انقلاب داشته است از جمله هدایت و رهبری نسل جوان در دوران 8 سال دفاع مقدس، فضاسازی فرهنگی برای دفاع از ارزش های انقلاب در مدارس، ترویج فرهنگ انسان سازی برای تصدی مدیریت های آینده كشور، تحكیم سازه های معنوی خانواده هایی كه در آینده دانش آموزان با آن روبه رو هستند، مقابله با توطئه های فرهنگی استكبار و به طور خلاصه پرورش استعدادهای آینده سازان میهن اسلامی.

    مربی تربیتی چه وظایفی را به عهده دارد؟

مربی تربیتی برای رسیدن به اهداف بلند و با ارزش خود وظایف زیر را به عهده دارد:

حقایقی از درخت سبز امور تربیتیبرنامه ریزی و اجرای مراسم در ایام الله و مناسبت ها، مثلا ماه رمضان، دهه فجر، اوقات فراغت پایگاه های تابستانی و...

حقایقی از درخت سبز امور تربیتیبرگزاری مسابقات فرهنگی و هنری برای رسیدن به اهداف تربیتی كه این مسابقات قریب به 40مسابقه می باشد. برخی از این مسابقات عبارتند از: مسابقات قرآنی (حفظ، قرائت، مفاهیم) احكام، نهج البلاغه، اذان، تواشیح، انشای نماز) هنری شامل (خطاطی و نقاشی با گرایش های مختلف، تذهیب، كاریكاتور، مینیاتور، نمایش نامه، سرود و...) ادبی شامل (كتابخوانی، مطالعه تحقیق، داستان نویسی، شعر و...)

حقایقی از درخت سبز امور تربیتی

حقایقی از درخت سبز امور تربیتیبرگزاری اردو و بازدیدها

حقایقی از درخت سبز امور تربیتیبرگزاری مراسم آغازین

حقایقی از درخت سبز امور تربیتی تدریس در كلاس های پرورشی

حقایقی از درخت سبز امور تربیتیشركت در جلسات اداره و انجمن اولیاء و...

حقایقی از درخت سبز امور تربیتیراه اندازی و نظارت بر كتابخانه، نوارخانه، تهیه سرود برای مناسبت ها

حقایقی از درخت سبز امور تربیتیمدیریت تشكل های دانش آموزی ( بسیج، انجمن اسلامی، شورای دانش آموزی، پیشتازان، فرزانگان، هیئت های مذهبی و... )

حقایقی از درخت سبز امور تربیتی

در دنیای كنونی كه همه چیز به صورت تخصصی و فوق تخصصی انجام می پذیرد چطور ممكن است مقوله تربیت كه از پیچیدگی خاصی هم برخوردار است توسط همه انجام شود؟

آیا این به معنای بی توجهی به ظرافت های امور تربیتی نیست؟

آیا در این چند سال حذف امور تربیتی كدام مدرسه توانست از تمام همكاران در جهت اجرای برنامه های تربیتی اش استفاده نماید.

        چند پیشنهاد برای بهبود اوضاع امور تربیتی

حقایقی از درخت سبز امور تربیتیانتخاب منابع مناسب برای ارتقای علمی مربیان با استفاده از نیازسنجی و نظرسنجی از خود مربیان برای كیفیت بخشی به برنامه های تربیتی.
حقایقی از درخت سبز امور تربیتیطراحی برنامه های تربیتی برای نسل امروز و نسلی كه در آینده می خواهد زندگی كند.
حقایقی از درخت سبز امور تربیتیاستفاده از ذخیره های تربیتی ( مربیان توانمندی كه سال ها در بخش تربیتی استخوان خرد كرده اند. ) با تشكیل گروه های تخصصی.
تدوین برنامه های كوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت برای رسیدن به اهداف تربیتی با استفاده از امكانات روز مثل فن آوری اطلاعات و...
حقایقی از درخت سبز امور تربیتیتقویت بنیه مالی بخش امور تربیتی از طریق جذب درآمدهای مختلف و همچنین جذب قسمتی از 5 درصدی كه سازمان ها مواظف هستند دراختیار آموزش و پرورش قرار دهند و همچنین قرار دادن ردیف بودجه ای از سوی دولت برای این امر مهم.
حقایقی از درخت سبز امور تربیتیبازسازی تشكیلات امور تربیتی و توسعه كمی و كیفی این بخش.
حقایقی از درخت سبز امور تربیتی تغییر نگرش مسئولین مربوطه در تامین منابع مالی و انسانی با استفاده از برگزاری همایش ها و نشست های علمی.
حقایقی از درخت سبز امور تربیتیاختصاص شبكه تربیتی در صدا و سیمای جمهوری اسلامی با استفاده از توانمندترین نیروهای هنری برای تحقق اهداف تربیتی در كشور و یا حداقل اختصاص برنامه هایی از تولیدات صدا و سیما برای این مجموعه.
حقایقی از درخت سبز امور تربیتی به روز كردن اطلاعات مربیان و معاونان پرورشی و همسو نمودن دیگر نهادهای فرهنگی با امور تربیتی.

امید است با تغییر نگرش ها نسبت به معاونت باارزش تربیتی در آموزش و پرورش تحولات چشمگیری كه در شان جمهوری اسلامی می باشد را شاهد باشیم.


برگرفته از بانک اطلاعات نشریات کشور

تنظیم: یگانه داودی