تبیان، دستیار زندگی
با قطعی شدن راه‌اندازی شبكه ملی اطلاعات این شائبه به وجود آمد كه قرار است دسترسی به شبكه اینترنت جهانی محدود شود اما مسوولان مربوط این موضوع را به هیچ عنوان قبول ندارند و این دو شبكه را موازی هم قلمداد می‌كنند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

شبكه ملی اطلاعات و اینترنت برادرند!


با قطعی شدن راه‌اندازی شبكه ملی اطلاعات این شائبه به وجود آمد كه قرار است دسترسی به شبكه اینترنت جهانی محدود شود اما مسوولان مربوط این موضوع را به هیچ عنوان قبول ندارند و این دو شبكه را موازی هم قلمداد می‌كنند.


شبكه ملی اطلاعات

شبكه ملی اطلاعات و اینترنتی داخلی كه به واسطه آن برای كشور محقق خواهد ‌شد به قدری برای مسوولان حوزه ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات مهم است كه عزم آن‌ها را برای پیاده‌سازی هرچه سریع‌تر و البته جامع جزم كرده است.

توانی از ایران و ایرانی كه در این شبكه قرار است به منصه ظهور برسد و بیگانگان را در برابر این لایه امنیتی مبتنی بر اصول شبكه جهانی ناامید كند، دارای زیرساختی متمركز و دسترسی فراگیر برای تمامی كاربران موجود در سطح كشور است به نحوی كه تمامی مردم می‌توانند با هزینه‌كردی اندك از پهنای باند بالایی برای ارتباطات روی شبكه استفاده كنند.

بعد از بروز سوانح سایبری همچون استاكس‌نت، دوكو و مخاطراتی از این قبیل به گفته كارشناسان راه‌اندازی چنین شبكه‌ای به نفع عموم است چراكه دریچه تهدیدات به حد مطلوبی بسته می‌شود و این خود می‌تواند به ایمنی با كیفیتی منجر شود و هرگونه تهدیدی را در نطفه خفه كند.

اما چالشی كه می‌تواند روند اجرای چنین پروژه‌هایی را محدود كند این است كه به نیازهای مردم بر روی این شبكه پاسخی مناسب داده نشده و در نتیجه موجب نارضایتی آن‌ها شود.

شبكه جهانی اینترنت با وضعیت كنونی دارای حجم وسیعی از اطلاعات است كه قابلیت پاسخگویی به هر نوع نیازی را دارد؛ هرچند كه برروی آن اطلاعات زائد و نامناسب بسیاری نیز وجود دارد كه از آن‌ها به عنوان ناپاكی یاد می‌شود اما شبكه ملی اطلاعات برای مبارزه با این ناپاكی‌ها آستین‌ها را بالا زده و درصدد است تا اینترنت پاك را نه تنها به ارمغان آورد بلكه به جهانیان عرضه كند.

حال این ناپاكی‌ها با چه صافی پاك می‌شوند و چند درصد از اطلاعات اینترنت كنونی مفید واقع خواهد شد، هنوز مشخص نیست اما كارشناسان تاكید دارند كه شبكه‌ای كه از آن به عنوان ملی یاد می‌شود باید دارای محتوای ملی و داخلی باشد

حال این ناپاكی‌ها با چه صافی پاك می‌شوند و چند درصد از اطلاعات اینترنت كنونی مفید واقع خواهد شد، هنوز مشخص نیست اما كارشناسان تاكید دارند كه شبكه‌ای كه از آن به عنوان ملی یاد می‌شود باید دارای محتوای ملی و داخلی باشد چراكه اگر از سایر منابع موجود بر روی پایگاه‌های مجازی خارج از كشور استفاده شود، دیگر ملی نخواهد بود.

حال با فرض چنین موضوعی این سوال وجود دارد كه به راستی چگونه می‌توان این حجم عظیم از اطلاعات را با محتوای داخلی جبران كرد؟

دغدغه عمده‌ای كه این روزها با قطعی شدن راه‌اندازی شبكه ملی اطلاعات، قطع و وصلی‌های ارتباطات اینترنتی و همچنین بسته شدن VPNها در میان كاربران اینترنتی ایران شكل گرفت، این بود كه چرا قرار است اینترنت را از ما بگیرند و اگر اینترنت محدود شود چگونه می‌توان ارتباطات و تعاملات بین‌المللی حال حاضر را انجام داد؟ اوضاع تجارت الكترونیكی چه می‌شود؟ امنیت شبكه ملی اطلاعات در برابر غول‌های اینترنتی و امنیتی چگونه حفظ خواهد ‌شد؟

البته با توضیحات مسوولان می‌توان دریافت منظور از شبكه اطلاعات شبكه‌ای است كه محتوای آن به صورت مرحله‌ای و توزیع شده با اتصال چندین شبكه متفاوت همچون شباب و گمرك و مالیات محقق می‌شود و تمام بنیه علمی كشور نیز بر روی بستر آن پیاده‌سازی می‌شود.

اما چالشی كه می‌تواند روند اجرای چنین پروژه‌هایی را محدود كند این است كه به نیازهای مردم بر روی این شبكه پاسخی مناسب داده نشده و در نتیجه موجب نارضایتی آن‌ها شود

درباره دغدغه اصلی كاربران نیز كه از جدایی اینترنت از شبكه ملی اطلاعات ناشی می‌شود، حكیم جوادی - رییس سازمان فناوری اطلاعات - در گفت‌وگو با ایسنا اذعان كرد: به هیچ عنوان دسترسی برای كاربران كشور به اینترنت محدود نمی‌شود و اینترنت به موازات شبكه ملی اطلاعات مشغول به كار خواهد بود چرا كه هر كدام Providerهای مجزایی دارند كه مجزا از یكدیگرند.

وزیر ارتباطات نیز در مصاحبه اخیر خود با یكی از رسانه‌ها با تأیید این موضوع عنوان كرد كه هیچ محدودیتی برای دسترسی به اینترنت لحاظ نخواهد شد.

بخش ارتباطات تبیان

منبع : ایسنا