وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
یک نکته جالب! آیا می دانید اگر ناهار شما، یک غذایی حاوی مقدار زیادی کربوهیدرات تصفیه شده زیاد باشد هنگام عصر احساس خستگی بیشتری خواهید کرد...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

كرختی بعدازظهر

خستگی

یک نکته جالب! آیا می دانید اگر ناهار شما ، یک غذایی حاوی مقدار زیادی کربوهیدرات تصفیه شده زیاد باشد هنگام عصر، احساس خستگی بیشتری خواهید کرد.

غذاهایی که حاوی کربوهیدرات تصفیه شده زیاد باشند، 2 ساعت پس از مصرف، باعث بروز احساس خواب آلودگی، کاهش توان برای یادگیری و استدلال می شوند که این حالت با مصرف غذاهای پروتئینی بروز نمی کند.

پیامهای عصبی در بدن ما توسط واسطه های شمیایی به نام نور و ترانسمیتر جابجا می شوند که از جمله این مواد سروتنین است افزایش این ماده در بدن موجب احساس خواب آلودگی در فرد می شود.

 مغز انسان سروتنین را از پیش سازی بنام تریپتوفان می سازد. زمانی که شما یک غذای پرکربوهیدرات میل کنید خصوصاً غذایی که حاوی شکر است، میزان قند خونتان افزایش می یابد لذا انسولین بیشتری از پانکراس ترشح می شود که موجب ورود تریپتوفان بیشتر به مغز و تولید سروتنین بیشتر می شود و شما در اثر افزایش تولید سروتنین احساس خستگی و کسالت بیشتری می کند.

مصرف ماکارونی و نان های تهیه شده از آرد سفید و شیرینی و بیسکویت به جای نهار، همچنین میوه های شیرین، سیب زمینی و غذاهایی که شکر دارند موجب بروز این حالت خواهند شد.

بهترین راه برطرف کردن خستگی حاصل از این غذاها، یک چرت کوتاه عصرانه است.

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین