تبیان، دستیار زندگی
رییس كانون وكلای دادگستری مركز در پاسخ به برخی شائبه‌ها درباره‌ی چگونگی جذب وكلا در سال جاری و احتمال لغو آزمون علمی كانون مركز تاكید كرد كه كانون وكلای مركز شخصیت قانونی و مستقلی دارد و هیچ كس نمی‌تواند دخالت ماهوی در این كانون داشته باشد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چگونگی جذب وكلا در سال جاری


رییس كانون وكلای دادگستری مركز در پاسخ به برخی شائبه‌ها درباره‌ی چگونگی جذب وكلا در سال جاری و احتمال لغو آزمون علمی كانون مركز تاكید كرد كه كانون وكلای مركز شخصیت قانونی و مستقلی دارد و هیچ كس نمی‌تواند دخالت ماهوی در این كانون داشته باشد.

سیدمحمد جندقی كرمانی‌پور در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) با بیان این كه هیات مدیره كانون وكلای دادگستری مركز بنا به دلایلی تصمیم گرفت كه آزمون ورودی وكالت را دو مرحله‌ برگزار كند، اظهاركرد: یكی از دلایل این بود كه همانطور كه در قانون كیفیت اخذ پروانه وكالت آمده كه فارغ التحصیلان رشته حقوق و بالاتر می‌توانند آن را دریافت كنند، كلمه «بالاتر» از نظر كانون وكلای مركز این گونه تفسیر شد كه فارغ التحصیلان رشته حقوق در دوره كارشناسی یا بالاتر می‌توانند در این آزمون شركت كنند.

جذب وكیل دومرحله‌ای شد تا بهترین‌ها جذب شوند

جندقی

وی ادامه داد: در وهله اول گروهی كه دارای مهندسی راه و ساختمان، مامایی، پرستاری، رادیولوژی، تاریخ، جغرافیا و ... بودند، در رشته های حقوق خصوصی یا حقوق جزا برای كارشناسی ارشد ثبت نام كرده و 28 واحد حقوق را می‌گذراندند و فارغ التحصیل می‌شدند و این فارغ التحصیلان بنا به دلایلی كه قانون گفته بود فارغ التحصیل كارشناسی حقوق یا بالاتر بودند كه معتقد بودند باید پروانه وكالت اخذ كنند. هیات مدیره كانون وكلای مركز این ادعا را رد كرد و این فارغ التحصیلان نسبت به این تصمیم اعتراض كرده و به دادگاه عالی انتظامی قضات رجوع كردند و دادگاه این طور استنباط كرد كه این فارغ التحصیلان می توانند در آزمون ورودی وكالت شركت كنند.

رییس كانون وكلای دادگستری مركز ادامه داد: بنا بر اعتقاد ما، تنها دانشجویان دانشكده‌های حقوق بعد از گذراندن دوره آموزش 4 ساله و فارغ‌التحصیلی در این رشته و بعضی از آنان كه موفق به اخذ مدرك كارشناسی ارشد یا دكتری در حقوق خصوصی یا حقوق جزا می‌شوند، می‌توانند برای اخذ پروانه وكالت اقدام كنند.

جندقی ‌كرمانی‌پور با بیان این كه با توجه به این دلایل تصمیم گرفتیم آزمون تشریحی برگزار كنیم تا حق دانشجویان فارغ التحصیل رشته حقوق تضییع نشود، تصریح كرد: اگر استدلال این است كه باید كسی كه كارشناسی غیرمرتبط با حقوق دارد، می‌تواند پروانه وكالت بگیرد؛ بهتر است كه دانشكده‌های حقوق تعطیل شود یا لزومی ندارد كسی چهار سال در دانشكده حقوق تحصیل كند. علاوه بر این مساله باید گفت كه متاسفانه سطح دانش و معلومات فارغ التحصیلان چه از جهت املایی چه از جهت انشایی پایین است و اغلاطی را مشاهده می‌كردیم كه این گونه غلط ها باعث تاسف بود. برای این كه بتوانیم بهترین ها را انتخاب كنیم، كانون وكلای دادگستری مركز تصمیم گرفت كه علاوه بر آزمون تستی كه هر سال برگزار می‌كند، آزمون تشریحی هم برگزار كند.

سال گذشته 60 دانشجو را جذب كردیم كه این دانشجویان در حال حاضر در مقطع كاردانی تحصیل می كنند و در بهمن ماه امسال در حدود 140 نفر دانشجو شركت كرده اند كه احتمالا به دلیل كمبود جا در حدود 70 نفر را جذب خواهیم كرد. هم چنین باید گفت كه هزینه های این مركز علمی را خود كانون مركز متقبل شده و در واقع خودكفاست

وی گفت: برگزاری آزمون تستی به وسیله اتحادیه سراسری كانون های وكلای دادگستری ایران (اسكودا) و از طریق سازمان سنجش برگزار شده و كانون وكلای مركز نقشی در این زمینه نداشته است.

جندقی با اشاره به این كه برای حفظ حقوق مردم و برای گزینش بهترین‌ها، آزمون تشریحی برگزار می شود، خاطرنشان كرد: در واقع قصد نداریم كه حق كسی ضایع شود یا خدایی نكرده قصد این را نداریم كه گروهی وارد كانون وكلای مركز نشوند.

1220 نفر جذب كانون مركز خواهند شد نه 2440 نفر

رییس كانون وكلای دادگستری مركز تاكید كرد: تعیین تعداد 1220 نفر توسط كمیسیون تبصره ماده یك قانون كیفیت اخذ پروانه وكالت مصوب سال 76 بوده است و هیات مدیره در آزمون تشریحی دو برابر این تعداد را اعلام می‌كند و از بین 2440 نفر برابر مصوبه كمیسیون 1220 نفر كه نمرات بهتری را كسب كرده‌اند، انتخاب خواهند شد.

جندقی با اشاره به این موضوع كه 20 و 21 بهمن ماه آزمون تشریحی در دانشگاه علم و صنعت برگزار خواهد شد، تصریح كرد: در مرحله آزمون تشریحی سعی كردیم طرح كنندگان سوالات، اساتید حقوق باشند تا كسی نتواند نسبت به سوالات ایراد بگیرد.

وی با بیان این كه هیچ تبعیضی در گزینش از شركت‌كنندگان در آزمون ورودی وكالت قائل نخواهیم شد، اظهاركرد: اخیرا اعتراضاتی صورت گرفته است كه از بین 2440 نفر كه در آزمون تشریحی شركت می‌كنند باید همین تعداد جذب كانون وكلای دادگستری مركز شود؛ باید بگویم كه این موضوع دراختیار كانون وكلای مركز نیست بلكه در اختیار كمیسیون تبصره ماده یك است و گزینشی كه این كمیسیون كرده بر اساس نیازی است كه داشته و این تعداد را جذب خواهد كرد و هیچ گونه تغییری در تعداد انتخابی كمیسیون نخواهد شد.

تاكید بر حفظ استقلال وكیل

جندقی

جندقی كرمانی‌پور با اشاره به موضوع مهم «استقلال وكلا» در ادامه گفت: همانطور كه می‌دانید تا سال 1331، پروانه‌های وكلای دادگستری به وسیله اداره احصائیه قوه قضاییه صادر می‌شد. در سال 1309 كه كانون وكلای دادگستری مركز تشكیل شد، اولین رییس كانون مركز، مرحوم داور وزیر دادگستری بود و مرحوم پیرنیا به عنوان نایب رئیس كانون وكلای مركز انتخاب شد كه انسان بسیار شریفی بود و در جهت استقلال وكلا تلاش های زیادی كرد. تا سال 1331 مجاهدت‌های پیشكسوتانی نظیر مرحوم سید هاشم در زمان دولت مرحوم مصدق با توجه به اختیاراتی كه مجلس داده بود، لایحه قانونی استقلال كانون وكلای دادگستری به تصویب رسید و در هفتم اسفند 1331 به هیات مدیره وقت كانون كه مرحوم سید هاشم بود، ابلاغ شد و از آن سال تاكنون هیات مدیره كانون تصمیم گرفت كه هفتم اسفند ماه را به عنوان روز استقلال كانون وكلا جشن بگیرد.

رییس كانون وكلای دادگستری مركز ادامه داد: بعد ازكودتای 28 مرداد 1332 كمیسیونی مركب از دو مجلس سنا و شورای ملی تشكیل شد تا لوایحی كه مرحوم مصدق با توجه به اختیاراتش تصویب كرده بود را مجددا مورد بررسی قرار دهند. از جمله این لوایح همین قانون لایحه استقلال وكلا بود كه به وسیله كمیسیون مشترك مجلسین در سال 1333 تصویب و ابلاغ شد. از آن تاریخ به بعد كانون وكلای دادگستری، موسسه‌ای مستقل است كه به وسیله وكلای دادگستری اداره می‌شود.

وی با اشاره به ماده 17 لایحه قانونی استقلال وكلا ، تصریح كرد: در این ماده تصریح شده كه از تاریخ تصویب این قانون، هیچ وكیل دادگستری را نمی‌توان از شغل وكالت معلق یا محروم كرد. (مگر به موجب حكم دادگاه انتظامی وكلا) كه باید گفت تاكنون هم به همین نحو عمل شده است.

رییس كانون وكلای دادگستری مركز ادامه داد: از دیگر كارهایی كه انجام شد، این بود كه سالن آمفی تئاتر در سالن اقبال در ساختمان كانون وكلای مركز تاسیس كردیم كه گنجایش 100 نفر را دارد. بعد ازفوت جلال نائینی برای ایجاد یادبودی برای این فرد، سالن اجتماعات به نام جلال نائینی را دایر كردیم. هم چنین باشگاه كانون وكلای مركز در سعادت آباد در حال تاسیس است و كتابخانه كانون مركز را توسعه دادیم و مكانی را برای فروش كتب حقوقی در كانون مركز به وجود آوردیم

رییس كانون وكلای دادگستری مركز با بیان این كه بعضی از افراد معتقد هستند كه باید نظارت قوه قضاییه بر جامعه وكلا بیشتر شود، در صورتی كه این نظارت وجود دارد، افزود: بنا به دلایلی از جمله این كه تمامی آرای دادگاه‌های انتظامی وكلا قابل تجدید نظر در دادگاه عالی انتظامی قضات بوده و هم چنین تمامی تصمیمات هیات مدیره قابل اعتراض در دادگاه عالی انتظامی قضات است و دادستان شهرستان، دادستان كل و مقامات قضایی هرگاه تخلفی از وكیل دیدند به كانون وكلا اعلام می‌كنند و كانون هم به دادسرا و در صورت صدور كیفر خواست به دادگاه ارجاع می‌شود؛ بنا به این دلایل است كه باید گفت كه نظارت وجود دارد ولی اگر نظارت به مفهوم دخالت باشد كه به استقلال وكیل و كانون های وكلا خدشه وارد كند درست نبوده و كانون های وكلای دادگستری مخالف این موضوع هستند.

جندقی تاكید كرد: وكیل در دفاع از موكل خود باید بدون دغدغه و ترس از اینكه مبادا پروانه وكالتش باطل شود، به كار خود ادامه دهد و باید آزادی كامل در دفاع را داشته باشد.این موضوع در لایحه استقلال وكلا وجود دارد و در مجمع عمومی سازمان ملل متحد تصویب شده و در كنوانسیون هاوانا تصریح شده كه وكلای دادگستری آزاد بوده و باید آزاد باشند تا بتوانند نسبت به اداره امور خودشان اقدام كنند.

انتخابات هیات مدیره كانون مركز 19 اسفند برگزار می‌شود

جندقی

وی با بیان این كه انتخابات هیات مدیره كانون وكلای دادگستری مركز در روز 19 اسفند ماه برگزار خواهد شد، ادامه داد: این انتخابات، یكی از آزاد ترین و‌ دموكراتیك‌ترین انتخاباتی است كه در كشور برگزار می شود.

جندقی تصریح كرد: 20 آذر ماه امسال اسامی 118 نفر از شركت‌كنندگان در انتخابات را به دادگاه عالی انتظامی قضات فرستادیم كه متاسفانه یكی از آنها، آقای كشاورز بودند كه انصراف خود را اعلام كردند. طبق قانون كیفیت اخذ پروانه وكالت باید صلاحیت این افراد به وسیله این دادگاه تایید شود و دادگاه مكلف است طبق قانون ظرف دو ماه نسبت به صلاحیت این افراد پاسخ بدهد. بنابراین تا 20 بهمن ماه ان‌شاالله پاسخ داده خواهد شد و هیات نظارت هم در روز 20 بهمن ماه جلسه ای را دارد و تاریخ انتخابات را اعلام خواهیم كرد ولی همانگونه كه در جلسات گذشته بررسی كردیم ان شاالله انتخابات در 19 اسفند ماه برگزار خواهد شد.

هیچ مشكلی با وكلای 187 نداریم

رییس كانون وكلای دادگستری مركز با اشاره به موضوع ادغام شدن مركز امور مشاوران قوه قضاییه (ماده 187) با كانون وكلای دادگستری مركز و با بیان اینكه ما اصولا با دارندگان اخذ پروانه وكالت از مركز مشاوران مشكلی نداریم، گفت: كانون وكلای مركز از لحاظ نهاد وكالت در ایران 100 سال سابقه داشته و بیش از 36 هزار نفر عضو دارد و اگر قرار است ادغامی صورت بگیرد، دارندگان پروانه وكالت ماده 187 باید دركانون وكلای مركز تحت شرایطی قرار بگیرند. ما معتقد هستیم كه بعد از 5 سال زمان اجرای برنامه 5 ساله سوم توسعه، مركز امور مشاوران نمی‌تواند كارآموز جدیدی را انتخاب كند.

جندقی ادامه داد: در زمینه ماده 187 دو شكایت را یكی به كمیسیون اصل 90 و یكی هم به ریاست مجلس شورای اسلامی تقدیم كردیم. آقای لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی این موضوع را به كمیسیون قضایی مجلس ارجاع داد و كمیسیون قضایی مجلس هم با حضور رییس كانون وكلای مركز، كشاورز (رییس پیشین اسكودا) و هم چنین مومنی و چند نفر دیگر از مركز امور مشاوران در جلسه ای مذاكره و بررسی كردیم و نهایتا این شد كه اكثریت كمیسیون قضایی نظر كانون وكلای مركز را صحیح تشخیص داده و گرفتن كارآموز وكالت بعد از پایان 5 سال را عمل خلاف قانون دانستند. علاوه بر آن كمیسیون تحقیق و تفحص مجلس كه از قوه قضاییه تحقیق و تفحص كرد صراحتا اعلام كرده كه بعد از انقضای مدت 5 سال انتخاب كارآموز خلاف قانون است. در ضمن آقای نكونام، رئیس كمیسیون اصل 90 مجلس هم در این زمینه نامه‌ای را به آیت الله لاریجانی نوشته‌اند كه عمل مركز مشاوران در جذب كارآموز خلاف قانون است.

رییس كانون وكلای دادگستری مركز تاكید كرد: تعیین تعداد 1220 نفر توسط كمیسیون تبصره ماده یك قانون كیفیت اخذ پروانه وكالت مصوب سال 76 بوده است و هیات مدیره در آزمون تشریحی دو برابر این تعداد را اعلام می‌كند و از بین 2440 نفر برابر مصوبه كمیسیون 1220 نفر كه نمرات بهتری را كسب كرده‌اند، انتخاب خواهند شد

رییس كانون وكلای دادگستری مركز خاطرنشان كرد: قبل از این كه كمیسیون تشكیل شود، از روابط عمومی قوه قضاییه می خواهیم كه كلیه دادگاه هایی كه جدیدا تاسیس شده یا شعبی كه در استان ها اضافه شده است را اعلام كنند. براساس اطلاعاتی كه به دست می آوریم از جمله این كه در شهرهایی كه جرم خیز است مانند زابل و زاهدان و نیاز به وكلای تسخیری بیشتری دارند، براین اساس است كه در هر سال مشخص می شود كه چه تعدادی وكیل باید جذب كانون مركز شود.

جندقی ادامه داد: مساله دیگر این است كه هم چنین با توجه به افزایش فارغ التحصیلان حقوق و انتظاراتی كه این فارغ التحصیلان دارند احساس كردیم كه همه این افراد می خواهند جذب وكالت شوند. در واقع خواستیم دری را به روی این افراد باز كنیم و تعداد بیشتری برای وكالت جذب كانون مركز شوند.

تشریح عملكرد كانون وكلای مركز در دوران تصدی مسوولیت

جندقی

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این كه برنامه‌هایی كه در دوران تصدی خود مدنظر داشتید تا چه اندازه محقق شده است؟ گفت: از سال‌های گذشته مدنظرمان این بود كه یك مركز علمی را برای تخصصی كردن كار وكالت تاسیس كنیم. در این دوره و دوره های گذشته تلاش كردیم مجوز آن را از مركز علمی و كاربردی وزارت علوم تحقیقات و فناوری بگیریم تا بتوانیم مركز علمی و كاربردی را تاسیس كنیم و همین كار را انجام دادیم و سال گذشته 60 دانشجو را جذب كردیم كه این دانشجویان در حال حاضر در مقطع كاردانی تحصیل می كنند و در بهمن ماه امسال در حدود 140 نفر دانشجو شركت كرده اند كه احتمالا به دلیل كمبود جا در حدود 70 نفر را جذب خواهیم كرد. هم چنین باید گفت كه هزینه های این مركز علمی را خود كانون مركز متقبل شده و در واقع خودكفاست.

رییس كانون وكلای دادگستری مركز ادامه داد: از دیگر كارهایی كه انجام شد، این بود كه سالن آمفی تئاتر در سالن اقبال در ساختمان كانون وكلای مركز تاسیس كردیم كه گنجایش 100 نفر را دارد. بعد ازفوت جلال نائینی برای ایجاد یادبودی برای این فرد، سالن اجتماعات به نام جلال نائینی را دایر كردیم. هم چنین باشگاه كانون وكلای مركز در سعادت آباد در حال تاسیس است و كتابخانه كانون مركز را توسعه دادیم و مكانی را برای فروش كتب حقوقی در كانون مركز به وجود آوردیم. موزه ای را برای كانون مركز درست كرده ایم كه در حال حاضر در طبقه همكف در ساختمان كانون قرار دارد. یك زمان از آقای آیت الله شاهرودی تقاضا كردیم كه آیین نامه قانون وكالت مصوب 1334 را اصلاح كند وبه جای این كه كارآموزان 4 جلسه محاكمه ببینند به دو جلسه تغییر پیدا كند و در عوض در كارگاه های آموزشی شركت كنندو در حال حاضر هم كارگاه های آموزشی تشكیل شده است و از جمله برنامه های دیگرمان این است كه ان شاءالله در سال آینده، مركز علمی كاربردی در رشته های كارشناسی با گرایش وكالت، بتواند دانشجو بپذیرد.

وی گفت: اتحادیه (اسكودا) برای جلوگیری و پراكندگی وكلا تشكیل شده است. در واقع اتحادیه یك شخصیت حقوقی دارد كه از طریق اداره ثبت شركت‌ها به ثبت رسیده است.

جندقی در پایان یادآور شد: تشكیل اتحادیه برای ایجاد هماهنگی در روش‌های واحد بین همه كانون‌های وكلای دادگستری مركز است. به عنوان مثال زمانی كه اتحادیه اسكودا تشكیل شد بعضی از كانون‌های وكلا مدت كارآموزی را یك سال قرار داده بودند و بعضی از كانون‌های وكلا 18 ماه را برای دوره كارآموزی در نظر گرفته بودند. در واقع این اختلافات وجود داشت و هماهنگی كه صورت دادیم دوره كارآموزی را به 18 ماه رساندیم و تمامی این مسائل با به وجود آمدن «اتحادیه» حل شد.

بخش حقوق تبیان


منبع :ایسنا