تبیان، دستیار زندگی
مهران مدیری كه پس از ساخت مجموعه‌ی «شب‌های برره» ، ساخته‌ی جدیدی را از وی شاهد نبوده‌ایم، قصد دارد تا چندی دیگر مجموعه‌ای جدیدی را برای تلویزیون كارگردانی كند كه به گفته‌ی مدیر شبكه سه سیما بعد از مجموعه‌ی «نرگس» این طرح‌ آماده‌ی اجرا خواهد شد....
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مهران مدیری یك 90 شبی تازه می‌سازد

مهران مدیری كه پس از ساخت مجموعه‌ی «شب‌های برره» ، ساخته‌ی جدیدی را از وی شاهد نبوده‌ایم، قصد دارد تا چندی دیگر مجموعه‌ای جدیدی را برای تلویزیون كارگردانی كند كه به گفته‌ی مدیر شبكه سه سیما بعد از مجموعه‌ی «نرگس» این طرح‌ آماده‌ی اجرا خواهد شد.

اما كارگردانی كه هم اینك به یكی از مطرح‌ترین سازندگان طنز تلویزیونی در ایران مبدل شده‌است از كجا شروع كرد؟

مهران مدیری در سال 1340 در تهران به دنیا آمد. وی فعالیت هنری‌اش را از تئاتر آغاز كرد و در رادیو كارش را ادامه داد.

مدیری با نوروز 72 (به كارگردانی داریوش كاردان) به بینندگان تلویزیون معرفی شد و یكسال بعد بازی در جنگ تلویزیونی «پرواز 57 » را تجربه كرد. از آن پس شاهد حضور وی در مجموعه‌هایی چون ساعت خوش(1373 )، سال خوش(1373 )،نوروز 77(1376 ) جنگ 77 (1377 )،ببخشید شما؟(1378) پلاك 14 (1378 ) نود شب(1379 ) بررسی طنز در تلویزیون (1379) بودیم كه اجرا یا بازیگری و كارگردانی این مجموعه‌ها را خود وی بر عهده داشت.

مهران مدیری در دو فیلم سینمایی نیز ایفای نقش كرده است و به عرصه‌ی موسیقی هم پا گذاشت كه به قول خود ریسك بزرگی را پذیرفت.

***

«دردسر والدین»(به كارگردانی مسعود نوابی ) دومین مجموعه تلویزیونی است كه مدیری تنها به عنوان بازیگر درآن حضور داشت كه در حقیقت مجموعه‌ای پربیننده محسوب می‌شد.

وی پس از بازی در این سریال، مجدد به كارگردانی روی آورد و طنز روتین « پاورچین » را در پرونده‌ی كاری خود ثبت كرد .سریالی كه زمینه‌ساز كارهای بعدی مدیری شد. این مجموعه‌ در نیمه دوم سال 81 چنان در میان بینندگان تهرانی طرفدار پیدا كرد كه خاطره جنگ 77 را در اذهان زنده كرد. مهران مدیری توانست با همراهی پیمان قاسم‌خانی (سرپرست نویسندگان ) و هنرنمایی بازیگرانی چون جواد رضویان، شقایق دهقان، سحر زكریا و سحر ولدبیگی هر شب تعداد بیشماری از بینندگان تهرانی را پای تلویزیون بنشاند.

پس از موفقیت «پاورچین»، مدیری سریالی دیگر با عنوان ‌«جایزه‌ بزرگ‌» را برای پخش در نوروز 84 آماده كرد كه نسبت به سایر كارهایش با استقبال چندانی مواجه نشد.

وی پس از این سریال مجموعه‌ی طنز « نقطه‌چین » را با كمی تغییر نسبت به « پاورچین » كارگردانی كرد.وی كه این بار سریالش را برای شبكه‌ی جوان تولید می‌كرد، هر چند نتوانست موفقیت «پاورچین» را تكرار كند، اما با تغییراتی كه در میانه‌راه در بازیگران سریال ایجاد كرد، باعث شد كه «نقطه‌چین» هم در زمره‌ی سریال‌های پرمخاطب تلویزیون قرار گیرد.

***

سریال طنز «شب‌های برره» آخرین مجموعه‌ای است كه از مهران مدیری شاهد بوده‌ایم. این مجموعه توانست مخاطبان بسیاری را جذب كند. این سریال از زمان پخش تا زمان انتشار خبر پایان یك باره‌ی آن، به عنوان یكی از بحث برانگیزترین مجموعه‌های تلویزیونی سال‌های اخیر، نظرات مثبت و منفی را در طول پخش 90 قسمت از آن در بین كارشناسان و مسوولان فرهنگی كشور برانگیخت. اگرچه به گفته‌ی مهران مدیری و مدیر گروه فیلم و سریال شبكه‌ی سه سیما، هیچ مشكلی میان مسوولان سیما و عوامل سازنده وجود نداشت و تنها به دلیل «پرهیز از افتادن در وادی تكرار و افت كیفیت» این برنامه متوقف شد، اما به نظر می‌رسید چنین پاسخی از سوی آن‌ها نتوانسته قانع كننده باشد به طوری كه رییس سازمان صداوسیما در گفت‌وگویی مجدد پاسخ داد كه « اتمام تولید شب‌های برره با توافق و آگاهی مهران مدیری صورت گرفت.»

***

پس از پایان غیرمنتظره‌ی سریال «شبهای برره » به یكباره شاهد حضور این كارگردان و بازیگر در بیلبوردهای تبلیغاتی و صفحات روزنامه‌ها از جمله روزنامه‌ی متعلق به سازمان صداوسیما بودیم كه یك شركت تولیدكننده‌ی چای را تبلیغ می‌كرد. اما مدیری در آن زمان با اشاره به اینكه حضور در پیلبوردهای تبلیغاتی ربطی به توقف طنز برره ندارد گفت: كار تبلیغاتی برای بازیگران سینما و تلویزیون در تمام دنیا و در كشور ما مرسوم است. اگر شكل كار درست باشد و به شخصیت طرف لطمه وارد نكند اشكالی ندارد بنابراین من در همین جا به تمام شایعات خاتمه می‌دهم.

***

مهران مدیری و آرزوی ساخت كمدی ...

با وجود موفقیت‌هایی كه مهران مدیری حداقل در جذب مخاطب تلویزیونی به دست آورده است، خود وی در گفت‌وگویی پیش از ساخت «شب‌های برره» اعلام كرده ‌است: تمامی كارهای طنزی كه ساخته‌ام پر مخاطب و موفق بوده‌اند، اما با این حال از عملكرد خودم در زمینه طنزسازی راضی نیستم.

مهران مدیری معتقد است: طنزسازی به شغل من تبدیل شده است و همه افراد از جمله تهیه‌كنندگان، منتقدان و ... از من می‌خواهند كه مجموعه طنز بسازم.

وی در عین حال می گوید: اصل من چیز دیگری است. دوست دارم روزی برسد كه كمدی مورد علاقه خودم را بسازم كه در عین خنداندن، تلخی‌های بسیاری را نمایان ‌سازد.

لینک :

مهران مدیری؛ كمدین مؤلف

از پشت صحنه سریال شب های برره

امشب با دارو دسته‌های برره‌ای!

گفتگو با جواد رضویان بازیگر نقش داوود و سحر زكریا بازیگر نقش مهتاب در سریال پاورچین«شیطنت های برره ای»