تبیان، دستیار زندگی
درست است که از چند سال قبل سکه بهار آزادی جای پول و زمین و ملک و املاک را گرفته و دیگر کمتر کسی به چیزی جز سکه راضی می شود، اما این روزها که قیمت سکه سر به فلک می زند، خیلی ها راغب هستند مهریه ای جز سکه داشته باشند
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مهریه‌ای جایگزین سکه


درست است که از چند سال قبل سکه بهار آزادی جای پول و زمین و ملک و املاک را گرفته و دیگر کمتر کسی به چیزی جز سکه راضی می شود، اما این روزها که قیمت سکه سر به فلک می زند، خیلی ها راغب هستند مهریه ای جز سکه داشته باشند.

مهریه‌ای جایگزین سکه

اما باید بدانید که مهریه تعریفی دارد و نمی توان هر چیزی را به عنوان مهریه ثبت کرد. بر اساس قانون، مهریه باید مالیت داشته باشد یعنی اینکه نوع مهریه باید ارزش معاملاتی داشته و بتوان آن را تبدیل به ارزش ریالی کرد.

به عنوان مثال بال مگس و پروانه یا اعضای بدن را نمی توان به عنوان مهریه ثبت کرد زیرا مالیت نداشته و قابل معامله نیست و ثبت اینگونه مهریه ها غیرقانونی است. در واقع حتی اگر زوجین هم مهریه ای نامتعارف را شرط کرده و مورد توافق شان باشد دفترخانه ها نباید آن را ثبت کنند.

بنابراین کسانی که مهریه های زیادی معنوی یا زیادی عجیب و دور از ذهن را تعیین می کنند، عملا مهریه شرعی انتخاب نکرده اند و محضردارها هم نباید این مهریه ها را ثبت کنند. مثلا شما نمی توانید به عنوان مهریه، از همسرتان بخواهید قرآن کریم یا دیوان اشعار حافظ و مولانا را حفظ کند، نمی توانید بخواهید به جای مهریه، فوق دکترا بگیرد یا مثلا هر روز یک نکته اخلاقی به شما بیاموزد. اما اگر در کنار این ها، یک سکه، یک گونی برنج، یک تکه پارچه به عنوان مهریه تان قرار دهید، آن وقت مهریه ارزش ریالی پیدا می کند و شرعی و قانونی می شود.

یک پیشنهاد خوب

اما اگر مایلید یک مهریه معقول داشته باشید و هم جنبه مالی و حمایتی آن را حفظ کنید و هم انصاف را رعایت کرده باشید، توصیه می کنیم مهریه خود را با یک روش دیگر تعیین کنید. چطور؟

طلا در حال حاضر نه فقط در ایران که در بازار جهانی هم وضع بحرانی دارد و حسابی دچار تورم است. بنابراین منصفانه تر این است که در تعیین میزان مهریه قیمت سکه را در زمان عقد در نظر بگیرید و مبلغ ریالی آن را به عنوان مهریه ثبت کنید. مثلا اگر می خواهید 100 سکه مهرتان باشد، 100 را ضرب در 850 هزار تومان که نرخ امروز سکه است کرده و رقم 85میلیون تومان را مهریه تعیین کنید. به این ترتیب اگر روزی روزگاری بازار دوباره به حال و روز امروز افتاد و کسی نتوانست جلوی افزایش قیمت سکه را بگیرد، همسر شما برای پرداخت مهریه تان بیچاره نخواهد شد و کافی است رقم مهریه شما ضرب در میزان تورم سال های پس از عقدتان شود و رقم نهایی به دست بیاید. این رقم به مراتب واقعی تر از رقمی است که در اثر تورم های کاذب بازار طلا به دست خواهد آمد.

به فامیل و دوست و آشنا هم می توانید بگویید مهرتان معادل 100 سکه بهار آزادی است. این طوری لازم نیست نگران کلاس مهریه تان باشید!

فاطمه ایمانی

بخش کلوب ازدواج تبیان


مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.