تبیان، دستیار زندگی
از سه سال قبل تا به حال، دو شرط به عنوان شروط 13 و 14 در عقدنامه ها به چشم می خورد که یکی از آنها قدیمی است و دیگری از سال 87 باب شد
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مهریه چه وقتی باید پرداخت شود؟


از سه سال قبل تا به حال، دو شرط به عنوان شروط 13 و 14 در عقدنامه ها به چشم می خورد که یکی از آنها قدیمی است و دیگری از سال 87 باب شد. در واقع یکی از این شرط ها به عندالمطالبه بودن مهریه اشاره دارد و دیگری به عندالاستطاعه بودن مهریه.

مهریه چه وقتی باید پرداخت شود؟

طرفین با امضای شرط سیزدهم رضایت می دهند که مهریه در زمان درخواست زن به او پرداخت شود و با امضای شرط 14 پرداخت آن مشروط به توانایی مالی مرد می شود.

این شرط عندالاستطاعه بودن مهریه (یعنی پرداخت آن نه به میل و اراده زن، بلکه هر وقت داماد توانایی اش را داشت) شرط خوبی به نظر می رسد که حداقل می تواند از زندان افتادن مردها جلوگیری کند اما بد نیست بدانید که این شرط آنقدرها هم که انتظار می رفت تغییری در میزان مهریه و زندانیان آن نداشت.

معاون ستاد دیه کشور: متاسفانه آمار زندانیان مهریه نسبت به سال گذشته 50 درصد افزایش داشته و تنها در مدت 50 روز از پاییز امسال شاهد افزایش 327 نفری زندانیان مهریه بوده ایم و این در حالی است که تاکنون هیچ زوجی از ثبت عندالاستطاعه بودن مهریه در سند ازدواج خود استفاده یا استقبال نکرده است

گواه این ادعا، گفتگویی است که محمدعلی ساری معاون ستاد دیه کشور چندی قبل با رسانه ها داشت و در آن از استقبال نکردن زوج های جوان برای ثبت عندالاستطاعه در سند ازدواج خبر داد.

ساری گفت: «متاسفانه آمار زندانیان مهریه نسبت به سال گذشته 50 درصد افزایش داشته و تنها در مدت 50 روز از پاییز امسال شاهد افزایش 327 نفری زندانیان مهریه بوده ایم و این در حالی است که تاکنون هیچ زوجی از ثبت عندالاستطاعه بودن مهریه در سند ازدواج خود استفاده یا استقبال نکرده است.»

طبق قوانین موجود، نمی توان زوجین را در زمان ثبت عقد مجبور کرد مهریه را عندالاستطاعه یا عندالمطالبه ثبت کنند و این تنها به توافق شما و همسرتان بستگی دارد. سازمان ثبت اسناد هم نمی تواند به دفترخانه ها اجبار کند که فقط در ثبت مهریه واژه عندالاستطاعه را قید کنند و اگر چنین اقدامی از سوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور صورت بگیرد، غیرقانونی است.

بنابراین سعی کنید فارغ از ذوق زدگی روزهای اول ازدواج و تب و تابی که همه عروس و دامادها دارند، در این باره صحبت کنید و تصمیم بگیرید.

درگوشی با عروس خانم ها

درست است که همه مفاد عقدنامه باید با توافق دو طرف باشد و مهریه هم حق شماست و هر وقت میلتان کشید می توانید آن را مطالبه کنید، اما اگر خیلی حفظ حق و حقوقتان برایتان اهمیت دارد، بهتر است رقم مهریه را طوری تعیین کنید که زودتر به حقوقتان برسید. به هر حال حتی با دید کاسبکارانه هم یک مهریه کم اما نقد، بهتر از یک مهریه کلان دست نیافتنی است!

فاطمه ایمانی

بخش کلوب ازدواج تبیان


مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.