تبیان، دستیار زندگی
در تاریخ تفکر بشر، عددشناسی و حتی ستایش اعداد هم دیده می‌شود و می‌توان گفت که طالع‌بینی، ستاره‌شناسی، کیمیاگری و علومی از این قبیل، نیز هرکدام به نوعی احتیاج به عددشناسی داشته‌اند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اسرار اعداد و نمادها


در تاریخ تفکر بشر، عددشناسی و حتی ستایش اعداد هم دیده می‌شود و می‌توان گفت که طالع‌بینی، ستاره‌شناسی، کیمیاگری و علومی از این قبیل، نیز هرکدام به نوعی احتیاج به عددشناسی داشته‌اند.


عدد، نماد، اسطوره

چاپ سوم کتاب «عدد، نماد، اسطوره» نوشته آرش نورآقایی از سوی نشر افکار روانه بازار نشر شده است.

این کتاب همانطور که در مقدمه آن آمده، به منشا تقدس و یا شومی اعداد و اشکال که در بیشتر سنت‌ها و فرهنگ‌ها رواج داشته و در نیز کارکردهای خاص آنها می‌پردازد.

نویسنده در توضیح ضرورت نگارش این کتاب یادآور شده است: در تاریخ تفکر بشر، عددشناسی و حتی ستایش اعداد هم دیده می‌شود و می‌توان گفت که طالع‌بینی، ستاره‌شناسی، کیمیاگری و علومی از این قبیل، نیز هرکدام به نوعی احتیاج به عددشناسی داشته‌اند.

این مقدمه می‌افزاید: از طرف دیگر، وقایع بسیاری که در ماورا درک بشر اولیه قرار داشته‌اند، او را بر آن داشتند تا برای بیان اندیشه‌ها و دریافت‌هایش نظامی از علائم گوناگون ابداع کند. این علائم که به «نماد» تبدیل شده‌اند در حقیقت گویای چیزی فراتر از معنای آشکار و مستقیم خود هستند.

وقایع بسیاری که در ماورا درک بشر اولیه قرار داشته‌اند، او را بر آن داشتند تا برای بیان اندیشه‌ها و دریافت‌هایش نظامی از علائم گوناگون ابداع کند. این علائم که به «نماد» تبدیل شده‌اند در حقیقت گویای چیزی فراتر از معنای آشکار و مستقیم خود هستند

در مجموع این کتاب کوشیده است اعداد و اشکال را از لحاظ اسطوره‌ای و تفسیرهای نمادینی که در رابطه با آن‌ها وجود دارد مورد بررسی قرار دهد.

کتاب «عدد، نماد، اسطوره» در دو بخش تدوین شده است؛ بخش نخست درباره اعدادی مثل یک، دو، چهار، پنج، 6، 10، 13، 22 و 33 توضیح می‌دهد. در این بخش همچنین به اشکالی چون دایره، مثلث، مربع، هرم و صلیب پرداخته شده است.

در دومین بخش کتاب به مواردی چون اخوان الصفا و اعداد، اعداد در تسبیح، اعداد در چاکراها، عدد هفت و هفته در قدیم، اعداد در قصه‌های پریان، اعداد در میان زرتشتیان و نقش اعداد در شمنیسم توجه شده است.

نمادشناسی اسکناس یک دلاری، چهار موجود مقدس، نماد حیوانات در ابوالهول، تحقیقی پیرامون پنج روز آخر سال و جشن‌های مشابه با نوروز و اتفاقات مربوط به آن از جمله موضوعاتی است که در ضمایم کتاب به آن اشاره شده است.

کتاب 242 صفحه‌ای «عدد، نماد، اسطوره» در شمارگان 1100 نسخه و با قیمت 5500 تومان راهی بازار نشر شده است.

بخش کتاب و کتابخوانی تبیان


منبع: خبرگزاری مهر