تبیان، دستیار زندگی
کوثری در گفت و گوی اختصاصی با تبیان: امام با وجود همه مخاطرات در 12 بهمن به ایران آمد
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

امام با وجود همه مخاطرات در 12 بهمن به ایران آمد

کوثری در گفت و گوی اختصاصی با تبیان


نهایتا حضرت امام(ره) در روز 12 بهمن وارد کشور شدند و بعد از استقرار در بهشت زهرا گفتند «من دولت تعیین می کنم، من تو دهن دولت می زنم» و سه روز بعد ایشان دولت موقت را به نخست وزیری مرحوم بازرگان تشکیل دادند...


سردار محمد کوثری

سردار محمد اسماعیل کوثری، نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی  با بازخوانی ایام دهه فجر و بازگشت امام خمینی(ره) به کشور پس از سالها تبعید و دوری تحولات مربوط به پیروزی انقلاب در 10 روز و تعیین نوع نظام در 50 روز از پیروزی انقلاب را در دنیا بی سابقه می داند و با اشاره به افزایش سلطه استکبار بلافاصله بعد از انقلاب معتقد است که ایستادگی مردم در قبال این فشارها و حضور مردم در صحنه باعث شد روند موفقیت نظام سرعت بیشتری به خود بگیرد و توطئه های دشمن برای سرنگونی نظام جمهوری اسلامی به نتیجه نرسد.

کوثری همچنین تاثیرگذاری انقلاب اسلامی ایران بر تحولات اخیر در سطح کشورهای اسلامی را مورد اشاره قرار می دهد و می افزاید که انقلاب اسلامی به عنوان یک حرکت عظیم مردمی در عرصه بین المللی نیز اثرگذار بوده و موجب بیداری ملت ها شده است.

مشروح گفت و گوی سایت تبیان با اسماعیل کوثری را در زیر می خوانید:

-با توجه به روند تحولات مربوط به پیروزی انقلاب و مبارزات طولانی مردم علیه رژیم شاه، فکر می کنید چه عواملی موجب تسریع این روند شد؟

حضرت امام خمینی(ره) در تبعید بودند که فرزند برومندشان سید مصطفی به شکل مرموزی به شهادت رسید. بعد از آن هم انتشار مقاله رشیدی مطلق در روزنامه اطلاعات حرکت خودجوش مردم در 19 دی ماه 56 و به خصوص مردم قم را به دنبال داشت. اگرچه پیش از آن هم مبارزات به صورت موردی یا گروهی انجام می شد اما از روز 19 دی ماه بود که جنبش مردمی به طور انبوه از قم شروع شد و با به شهادت رسیدن عده ای از مردم در این مبارزات و برگزاری مراسم های چهلم در سراسر کشور ادامه یافت تا اینکه این مبارزات مردمی به ماجرای 17 شهریور انجامید.

مقاومت و ایستادگی ملت و نظام در برابر قدرت های خارجی و عبور از گردنه های سخت بخصوص در دوران هشت سال دفاع مقدس موجب شد تا انقلاب اسلامی و ایستادگی مردم برای ملت های دیگر الگو شود

-شرایط داخل ایران چگونه زمینه را برای بازگشت امام به کشور فراهم کرد؟

بعد از اخراج حضرت امام(ره) از نجف با هماهنگی ساواک، کویت هم که قول داده بود ایشان را بپذیرد به دستور ساواک از پذیرفتنشان سر باز زد و لذا برای کنترل امام(ره) ایشان به فرانسه منتقل شد اما امام(ره) با تجربه زیادی که از دوران مشروطه و سال 32 داشت فریب شان را نخورد و در مدت چهار ماهی که در این کشور بود نهضت مردمی را از راه دور هدایت کرد و این هدایت ها آنچنان به پیش رفت تا اینکه شاه در 26 دی ماه 57 فرار را بر قرار ترجیح داد و با خروج وی از کشور شرایط برای بازگشت امام(ره) فراهم شد.

سردار محمد کوثری

-واکنش بازماندگان دربار به بازگشت امام چه بود؟

در آن زمان بختیار به عنوان فردی که مورد اعتماد آمریکا و شاه بود به ظاهر دولتی مردمی تشکیل داد اما این دولت مورد قبول مردم و امام خمینی نبود بنابراین امام تصمیم گرفت با همه مخاطرات موجود در آن زمان به کشور بازگردد. قرار بود در روز 6 بهمن ایشان وارد کشور شوند اما فرودگاه بسته شد و روحانیت هم در مسجد دانشگاه تحصن کردند و سپس جمعیت زیادی برای باز کردن فرودگاه اقدام کردند اما به آنها پیام رسید که درگیر نشوند و مردم هم تهدید کردند که اگر فرودگاه برای ورود امام باز نشود تصمیم دیگری خواهند گرفت.

نهایتا حضرت امام(ره) در روز 12 بهمن وارد کشور شدند و بعد از استقرار در بهشت زهرا گفتند «من دولت تعیین می کنم، من تو دهن دولت می زنم» و سه روز بعد ایشان دولت موقت را به نخست وزیری مرحوم بازرگان تشکیل دادند. در ادامه این تحولات در 19 بهمن ماه همافران نیروی هوایی ارتش وفاداری شان را به حضرت امام(ره) نشان دادند و شب 21 بهمن نیز تصویر ورود امام خمینی به فرودگاه مهرآباد تهران از تلویزیون پخش شد تا کار در 22 بهمن به اتمام برسد و نظام جمهوری اسلامی تشکیل شود و انقلاب اسلامی در 10 روز 12 تا 22 بهمن و در کوتاه ترین زمان ممکن سرعت بیشتری به خود بگیرد و به پیروزی برسد. بعد از آن هم در فاصله 50 روز از پیروزی انقلاب نوع نظام به رفراندوم گذاشته شد و «جمهوری اسلامی» به تایید مردم رسید. پس از آن هم خبرگان، قانون اساسی را تدوین کردند و نهاد های دیگر نظام نیز شکل گرفت و این اتفاق برای دنیا بی نظیر و بی سابقه بود.

-با توجه به وابستگی رژیم پهلوی به قدرت های سلطه گر، این کشورها  در قبال انقلاب چه رفتاری از خود نشان دادند؟

از 23 بهمن ماه و بعد از پیروزی انقلاب سلطه استکبار شدت گرفت اما مردم در مقابل آن ایستادگی کردند و هر جا نیازی احساس شد از درگیری تا راهپیمایی مردم در صحنه حضور یافتند و همین باعث شد روند موفقیت نظام سرعت بیشتری به خود بگیرد و توطئه های دشمن برای سرنگونی نظام جمهوری اسلامی به نتیجه نرسد.

شب 21 بهمن نیز تصویر ورود امام خمینی به فرودگاه مهرآباد تهران از تلویزیون پخش شد تا کار در 22 بهمن به اتمام برسد و نظام جمهوری اسلامی تشکیل شود

-تاثیرات پیروزی انقلاب ایران در عرصه بین المللی را چطور ارزیابی می کنید؟

مقاومت و ایستادگی ملت و نظام در برابر قدرت های خارجی و عبور از گردنه های سخت بخصوص در دوران هشت سال دفاع مقدس موجب شد تا انقلاب اسلامی و ایستادگی مردم برای ملت های دیگر الگو شود و همانطور که دیدیم حزب الله و سپس مردم غزه مقابل رژیم صهیونیستی ایستادند و آن را شکست دادند. همین امر باعث شد ملت های اسلامی با الگو قرار دادن نظام جمهوری اسلامی حرکت خود را شروع کنند و یکی پس از دیگری رژیم های طاغوت و مستبد کشورهایشان که عوامل وابسته به استکبار بودند را سرنگون کنند. این انقلاب ها به بیداری اسلامی موسوم شد و بعد از آن هم جنبش وال استریت در آمریکا شکل گرفت که به نظر می رسد  برگزفته از انقلاب اسلامی است و این پیام را به دنیا دارد که نباید زیر بار ظلم حاکمان رفت. بنابراین به نظر می رسد انقلاب اسلامی به عنوان یک حرکت عظیم مردمی در عرصه بین المللی نیز اثرگذار بوده و موجب بیداری ملت ها شده است.

سارا کیان

بخش تاریخ ایران و جهان تبیان