تبیان، دستیار زندگی
رهبر در گفت و گوی اختصاصی با تبیان: پایداری ملت، زمینه ساز بازگشت امام(ره) به میهن شد
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پایداری ملت، زمینه ساز بازگشت امام(ره) به میهن شد

رهبر در گفت و گوی اختصاصی با تبیان


امام خمینی (ره) از میان ما رفتند ولی اندیشه های ایشان همچنان باقی است و رهبری امروز نظام نیز ادامه دهنده همان راه است ...


امام امد-امام خمینی

«امام آمد» این تیتر روزنامه های صبح ایران در روز 12 بهمن سال 57 بود که خبر از بازگشت امام خمینی به کشور پس از سالها دوری و تبعید می داد. امام با طمانینه از پله های هواپیمای ایر فرانس پایین آمد و این تصویر سالهاست که در حافظه تاریخی مردم به ثبت رسیده است، چه اینکه حضور ایشان در کشور اتمام حجتی برای انقلابیون بود و پایانی برای سالها مبارزه علیه رژیم شاه. شاه رفت، امام آمد و در 10 روز مبارزات چند ده ساله مردم به نتیجه رسید و انقلاب اسلامی ملت ایران به رهبری بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران به پیروزی رسید.

حجت الاسلام و المسلمین محمد تقی رهبر، رییس مجمع نمایندگان روحانی مجلس شورای اسلامی از روزهای ورود امام به میهن می گوید بعد از 15 سال تبعید از کشور. او معتقد است که پایداری ملت علیرغم کارشکنی ها زمینه بازگشت ایشان را به کشور فراهم کرد و در مدت 10 روز حضور ایشان در ایران انقلابی به پیروزی رسید که بساط 2500 ساله سلطنت را برچید.

در طول 14 قرن اسلام از زمان ائمه طاهرین و حتی امیرالمومنین که مسلمانان با هزاران مشکل و سست عنصری ها روبرو بودند و حکومت اسلامی شکل نگرفته بود، در کشور ما بعد از قرن ها خاموشی و فراموشی نظام اسلامی شکل گرفت

این نماینده اصولگرای مجلس با اشاره به تاثیرگذاری انقلاب اسلامی ایران بر تحولات اخیر در منطقه معتقد است که بیداری اسلامی نوید آینده درخشان و روشنی را به جهان و بشریت می دهد و انشاءالله زمینه ساز ظهور امام زمان (عج) خواهد بود.

محمدتقی رهبر

مشروح گفت و گوی سایت تبیان با حجت الاسلام رهبر را در زیر می خوانید:

-ورود امام(ره) به ایران در 12 بهمن سال 57 به اعتقاد بسیاری از صاحبنظران از نقاط عطف تاریخ انقلاب بوده، شما این اتفاق را چقدر در روند تحولات انقلاب اسلامی موثر می دانید؟

سالگرد 12 بهمن ماه اتفاق بزرگی را یادآور می شود و این اتفاق بزرگ بازگشت حضرت امام خمینی(ره) در سال 57 به میهن اسلامی بود که روحی دوباره و حرکتی عظیم در ملت ما و جهان اسلام از این طریق به وجود آمد.

این در حالی بود که حضرت امام(ره) از سال 43 و حدود 15-14 سال در نجف، ترکیه و فرانسه در تبعید بودند اما پایداری ملت ایران، رهبری حضرت امام(ره) از راه دور و مجاهدات امت بالاخره زمینه بازگشت ایشان را فراهم کرد و علیرغم کارشکنی ها و مخالفت های بیگانگان و دست نشاندگان رژیم شاه، باعث شد حضرت امام(ره) به میهن اسلامی ما ایران برگردد.

-حضور ایشان در کشور بعد از سالها تبعید چقدر توانست به سیر انقلاب سرعت ببخشد؟

برگشتن حضرت امام(ره) به ایران نقطه عطفی در تاریخ بود که نظام اسلامی بنیانگذاری شد و طی 10 روزی که ایشان در ایران بودند انقلاب به پیروزی رسید؛ انقلابی که پشت ابرقدرت ها را لرزاند، انقلابی که لرزه ای بر جهان و به خصوص منطقه انداخت، انقلابی که به سقوط رژیم ستم شاهی و برچیده شدن بساط 2500 ساله سلطنتی که جز ظلم و جور برای ملت ها نداشت انجامید، انقلابی که ملت را به سرنوشت خودشان اختیار داد، مردم انتخاب کردند و نظام اسلامی را پایه گذاری کردند.

آگاهی امروز مردم نه تنها کم نشده بلکه از گذشته ها هم بیشتر است. آنچه مهم است این که باید این دستاورد عظیم را با چنگ و دندان و فداکاری حفظ کنیم

-اهمیت تاسیس یک حکومت اسلامی در ایران بعد از یک دوره طولانی سلطنت چطور می بینید؟

در طول 14 قرن اسلام از زمان ائمه طاهرین و حتی امیرالمومنین که مسلمانان با هزاران مشکل و سست عنصری ها روبرو بودند و حکومت اسلامی شکل نگرفته بود، در کشور ما بعد از قرن ها خاموشی و فراموشی نظام اسلامی شکل گرفت که مبنای آن قران، احکام الهی، حضور ملت و جمهوری اسلامی بود و امام بزرگوار ما در طول حیات مقدسشان این نظام را ساماندهی کردند و قانون اساسی، مجلس شورای اسلامی و سایر نهاد ها را پایه گذاری کردند.

محمدتقی رهبر

-در شرایط حاضر نظام، چقدر ضرورت حفظ دستاوردهای انقلاب احساس می شود؟

امام خمینی (ره) از میان ما رفتند ولی اندیشه های ایشان همچنان باقی است و رهبری امروز نظام نیز ادامه دهنده همان راه است و ملت با همان نشاط اولیه در صحنه حضور دارند و آگاهی امروز مردم نه تنها کم نشده بلکه از گذشته ها هم بیشتر است. آنچه مهم است این که باید این دستاورد عظیم را با چنگ و دندان و فداکاری حفظ کنیم.

-تاثیر انقلاب اسلامی کشورمان را بر روند تحولات منطقه و بیداری اسلامی کشورهای عربی چطور ارزیابی می کنید؟

همانطور که امام(ره) فرموده بودند:«من با اطمینان می گویم اسلام ابرقدرت ها را به خاک مذلت خواهد نشاند» امروز انقلاب ما طاغوت ها را از تخت های سلطنت شان به زیر می کشد و موج انقلاب اسلامی با زلزله ای که به وجود آورده از مرزها می گذرد و بیداری ملت ها و بیداری اسلامی نوید آینده درخشان و روشنی را به جهان و بشریت می دهد و انشاءالله که زمینه ساز ظهور امام زمان (عج) خواهد بود.

سارا کیان

بخش تاریخ ایران و جهان تبیان