تبیان، دستیار زندگی
آموزش روش‌های تهیه جوشانده، بخور، پماد، صابون و حتی دربرخی موارد پختن سوپ‌های خوراکی با استفاده از گیاهان دارویی، به شما کمک خواهد کرد تا زندگی سالمی در خانه سالم خود داشته باشید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آموزش عطاری در منزل

عطاری


آموزش روش‌های تهیه جوشانده، بخور، پماد، صابون و حتی دربرخی موارد پختن سوپ‌های خوراکی با استفاده از گیاهان دارویی، به شما کمک خواهد کرد تا زندگی سالمی در خانه سالم خود داشته باشید.


گیاه بومادران اصالتا متعلق به اروپا و آسیای غربی است و به‌صورت سنتی به‌عنوان مرهم برای زخم‌ها استفاده می‌شده است. این گیاه در آلمان و كشورهای اروپای شمالی نیز استفاده زیادی داشته است و از قدیم‌الایام در طب سنتی ایران مورد استفاده قرار می‌گرفته است. امروزه نیز می‌توانید بومادران را از عطاری‌ها و فروشگاه‌های گیاهان دارویی تهیه کنید. این گیاه به‌دلیل قابلیتی كه در انقباض خون و جلوگیری از خون‌ریزی دارد و همچنین خاصیت ضد سرماخوردگی، از ارزش زیادی برخوردار است. از آن برای درمان سرماخوردگی و همچنین اختلالات مجاری ادرار نیز استفاده می‌شود.

می‌توانید از قطره عصاره این گیاه نیز استفاده كنید و بیست تا چهل قطره از آن را سه بار در روز میل كنید. این كار، اختلالات مجاری ادرار را درمان می‌كند

قسمت‌های قابل استفاده گیاه: برگ‌ها، گل‌ها و روغن اصلی

عناصر سازنده گیاه: آسپاراژین، روغن‌های فرا، اسید سالیسیلیک، استرول‌ها، فلاونوئید

موارد استفاده و قابلیت‌ها:

قابض خون و ضد خون‌ریزی، مدر (ادرار‌آور)، كمك به هضم غذا و محرك دستگاه گوارش، تقویت‌كننده سیستم قاعدگی، روغن‌های فرّار این گیاه، خاصیت ضد‌التهاب و ضد‌آلرژی دارند.

نحوه استفاده از گیاه:

عطاری

شما می‌توانید این گیاه را مانند چای دم كنید و روزی سه فنجان از آن را بنوشید (یك تا دو قاشق چای‌خوری از گیاه به ازای هر فنجان آب جوش). این كار سبب تعریق بیشتر بدن و كاهش تب می‌شود. همچنین اگر این جوشانده را با اسانس نعناع به‌خوبی تركیب كنید، محلول بسیار خوبی برای درمان سرماخوردگی است. یك فنجان از این جوشانده می‌تواند اشتها را نیز تحریك كند.

می‌توانید از قطره عصاره این گیاه نیز استفاده كنید و بیست تا چهل قطره از آن را سه بار در روز میل كنید. این كار، اختلالات مجاری ادرار را درمان می‌كند.

هنگام خون‌دماغ شدن نیز می‌توانید یك برگ تازه از گیاه را داخل سوراخ بینی قرار دهید. برگ تازه این گیاه به سرعت خون‌ریزی بینی را متوقف می‌كند.

از پماد این گیاه به صورت مرهم روی زخم‌ها استفاده می‌شود.

موارد استفاده از روغن این گیاه نیز به این صورت است: ده قطره از روغن را روی قسمت مورد نظر بریزید و تا هنگامی كه پوست احساس گرما كند، آن را بمالید. این كار برای التیام درد مفاصل بسیار مؤثر است.

بخور (استنشاق بخار) این گیاه نیز برای درمان تب یونجه بسیار مؤثر است. برای این كار باید یك قاشق غذاخوری از گل تازه این گیاه را در آب جوش بریزید تا با آب بجوشد؛ سپس بخار آن را به مدت حداقل دو تا سه دقیقه استنشاق كنید.

نحوه كاشت و تولید گیاه

این گیاه برای رویش باید به خوبی آبیاری شود و در جایی قرارگیرد كه نورخورشید كاملا بر آن بتابد. دانه این گیاه را باید در فصل بهار بكارید. تكثیر آن از طریق ریشه صورت می‌گیرد و بهترین فصل برای این كار بهار و پاییز است. این گیاه به سرعت رشد می‌كند. در فصل تابستان می‌توانید برگ‌ها و قسمت‌های دیگر گیاه را برداشت كنید و به محض گل دادن گیاه نیز می‌توانید گل آن را برداشت كنید.

هشدار:

گل‌های این گیاه سفید است و گاهی به رنگ صورتی ملایم نیز دیده می‌شود. گل این گیاه رایحه‌ای شبیه بوی مشك دارد و از اوایل فصل تابستان تا اواخر پاییز شكوفا می‌شود.

برگ‌های این گیاه كه مانند پر، نرم و سبك است، مرهم خوبی برای جلوگیری از خون‌ریزی زخم‌هاست.

ریشه‌های محكم و برگ‌های این گیاه باید در تابستان برداشت شوند. این گیاه به‌طور كلی گیاهی معطر است.


باشگاه كاربران تبیان ـ ارسالی از: baharrrrr88