تبیان، دستیار زندگی
دمای سرد هوا با بالا رفتن فشار خون در ارتباط است، بنابراین هوای سرد به ویژه زمستان فشار خون را به خصوص در افراد سالمند بالا برده...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

در زمستان بیشتر مراقب سکته باشید


سرمای هوا با بالا رفتن فشار خون در ارتباط است، بنابراین هوای سرد به ویژه زمستان فشار خون را به خصوص در افراد سالمند بالا برده و آن ها در معرض خطر سکته قرار می دهد.


سکته قلبی

تغییرات آب و هوا و گذر فصل‌ها می‌تواند روی خلق‌و‌خو و رفتارهای ما تأثیر بگذارد. اما چیزی که شاید کمتر به آن توجه کرده باشیم، این است که وقتی هوا سرد می‌شود، ممکن است احتمال بیماری‌های قلبی بالاتر برود یا فشار خون‌‌مان خوب کنترل نشود.

در فصل تابستان، تعداد افرادی که پاسخ مناسب به درمان ضد فشار خون داشته‌اند و فشار خون آنها به سطح طبیعی برگشته، حدود 9 درصد بیشتر از فصل زمستان بوده است.

سرمای هوا با بالا رفتن فشار خون در ارتباط است، بنابراین هوای سرد به ویژه زمستان فشار خون را به خصوص در افراد سالمند بالا برده و آن ها در معرض خطر سکته قرار می دهد.

اندازه فشار خون در طی روز در نوسان است. مقدار فشارخون شب ها هنگام خواب و روزها هنگام بیدار شدن از خواب پایین تر است.

به محض خارج شدن از رختخواب فشارخون شروع به افزایش می کند تا این که در اواسط بعدازظهر، مقدارش  به حداکثر می رسد. از اواسط بعد از ظهر و عصر به بعد، مجددا فشار خون رو به کاهش می رود.

در صورتی که الگوی نوسانات فشار خون غیر از این باشد، برای مثال: اگر فشار خون صبح ها بالاتر باشد، احتمالا مشکلاتی وجود دارد، مانند کنترل ناقص فشار خون، وقفه تنفسی هنگام خواب، تومورهای غدد فوق کلیه و بیماری کلیه.

بیماران مبتلا به فشارخون باید به طور مرتب فشارخون خود را، به ویژه در فصل زمستان، اندازه بگیرند

عوامل موثر بر تغییر میزان فشار خون

شیفت شبانه کاری

مصرف کافئین

مصرف سیگار

پر بودن مثانه

فشار عصبی

استرس زیاد

مصرف داروهای فشار خونی که تاثیرشان تا 24 ساعت ادامه نداشته باشد.

فصول سرد سال

چرا در فصول سرد سال، پرفشاری خون و سکته بیشتر رخ می دهند؟

- یکی از مهم‌ترین دلایل این موضوع، احتمالا تغییرات رفتاری و تغییر سبک زندگی افراد در فصل زمستان است.

- اشتهای مردم در این فصل بیشتر است و بیشتر تمایل دارند غذاهای با کالری بالا مصرف کنند.

- علاقه‌شان به ورزش کمتر است. در صورتی که تمام این شرایط در تابستان معکوس است.

- در تابستان، به‌دلیل گرمای هوا، میزان تعریق هم بیشتر است و به این ترتیب احتمال کاهش وزن و نیز پایین آمدن فشار خون هم بیشتر می‌شود.

- یکی از این محققان احتمال داده که بیماران در زمستان بیشتر از خوراکی‌های شور استفاده می کنند یا پرهیزهای غذایی‌شان را کنار می گذارند.

- در زمستان، به‌دلیل سردی هوا، عروق تغذیه‌کننده قلب تنگ‌تر می‌شوند و به همین علت، احتمال افزایش تنگی یا حتی انسداد کامل این عروق، در زمستان بیشتر می‌شود.

بالا رفتن جزئی فشار خون، به اضافه این تنگی، دست به دست هم می‌دهند و زمینه را برای بروز یک حمله قلبی و یا حتی سکته مغزی، فراهم می‌کنند.

ازدواج و فشار خون

ازدواج موفق برای فشار خون شما خوب است، اما ازدواجی پرتنش از لحاظ تاثیر بر فشار خون از مجرد بودن هم بدتر است.

هرچه رضایت افراد از ازدواج بیشتر باشد و زوج‌ها سازگاری بیشتری داشته باشند، میانگین فشار خون پایین‌تری در طول روز دارند. اما زوج‌هایی که رضایت پایینی از ازدواج‌شان دارند، دارای فشار خون بالاتری نسبت به افراد مجرد هستند.

فرآوری: مریم سجادپور

بخش سلامت تبیان


منابع:

پارسی طب

همشهری

وب سایت پزشکی دکتر فیاض واثقی

مطالب مرتبط:

مطالبی کامل درباره بیماری های قلبی و سلامت قلب

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.