تبیان، دستیار زندگی
مسئول کمیته اقشار جبهه متحداصولگرایان گفت که در شرایط کنونی عقل می‌گوید که اصولگرایان باید با هم وحدت داشته باشند تا مردم به آنها بدبین نشوند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کاندیداتوری 700تا 1100اصلاح‌طلب درانتخابات


مسئول کمیته اقشار جبهه متحداصولگرایان گفت که در شرایط کنونی عقل می‌گوید که اصولگرایان باید با هم وحدت داشته باشند تا مردم به آنها بدبین نشوند.


کوثرى با قبول مسئولیت هاى مختلف در طول هشت سال دفاع مقدس همواره چون سربازى امین، فرمانبر کل قوا حضرت امام خمینى(ره) بوده است که درخشان ترین مدال آن فرماندهى بسیجیان تهران در زمان تصدى فرماندهى لشکر 27 محمد رسول الله(ص) در سه سال آخر جنگ و بیش از ده سال دوران سازندگى بوده است. معاون عملیاتى سپاه 11 قدر در دوران فرماندهى شهید همت، جانشینى محور عملیاتى سومار و تیپ رزهى 20 رمضان از دیگر مسئولیت هاى حاج محمد کوثرى در حلول 84 ماه حضور مداوم در جبهه هاى جنگ تحمیلى بوده است.

اصلاح‌ طلبان

اینک و در حالى که انقلاب دهه چهارم خود(دهه پیشرفت و عدالت) را طی می کند، حاج محمد کوثرى با کوله بارى از تجربه و ایمان قدم در میدانى دیگر نهاده تا خدمتگزارى براى مردم باشد وی اکنون با ساماندهی اقشار مختلف اصولگرا پیروزی دیگری را برای تداوم گفتمان اصولگرایی رقم بزند. وی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی جبهه متحد اصولگرایان، دردمندانه اصولگرایان را از رقابت نهی می کند و می گوید: «زمانی که می‌بینیم، جریان انحرافی و اصلاحات آمده‌اند که مجلس را از نیروهای انقلاب بگیرند، رقابت اینجا اشکال دارد.

رقابت بین اصولگرایان باعث تشتت آرا و ذهنیت بد بین مردم حزب‌الله به وجود می‌آورد و می‌گویند اینها نمی‌توانند یکدیگر را تحمل کنند چگونه می توانند در کنار دیگران بنشینند...

آنها با تفکر دیگری می آیند و مثل انحرافی تفکر را مطرح نمی‌کنند و این را میدانیم که دشمن حمایتشان می‌کند آن وقت ما به سر و کول هم بزنیم و آنها کار خودشان را بکنند؟ بنابراین، عقل سلیم هم می‌گوید کنار هم بنشینینم، روی اصول که هیچ مشکلی نداریم، در مسائل فرعی هم صحبت کنیم و مشکلات را حل و فصل کنیم.»

* لطفا کمیته اقشار را معرفی کنید که چه وظایفی دارد چه برنامه هایی دارد و تاکنون چه کارهایی را انجام داده است؟

کمیته اقشار در ستاد اجرایی جبهه متحد اصولگرایان وظیفه دارد که کارها و امور مربوط به 16 قشر را انجام دهد. 16 قشری که از اضلاع مختلف اصولگرایی، انجمن ها و تشکل های گوناگونی مانند پیروان خط امام ورهبری، رهپویان، ایثارگران و شاخه‌هایی از شخصیتهای حاضر در شورای مرکزی تشکیل شده است، در واقع نمایندگان این تشکل‌ها را دعوت کرده ایم که جهت رایزنی و آغاز کار به جلسات تشریف بیاورند. ضلع‌های مختلف کارهایشان را انجام داده اند.

با جانشینی جناب آقای دکتر حسین طلا هم شتاب بیشتر کار، خود را نشان خواهد داد.(البته آقای طلا همزمان وظیفه اجرایی جبهه متحد در استان تهران را هم بر عهده دارند) نمایندگان با اقشار مختلف مثل هنرمندان ورزشکاران، پزشکان، اساتید و ... ارتباط داشته باشند تا بتوانیم سیاستهای اصولگرایی را بر اساس گفتمان امام(ره) ورهبری، تبیین کنیم. همچنین در کمیته اقشار وظیفه داریم سیاست‌ها را به ستاد استان‌ها منتقل بکنیم و هم پیگیری مستمر داشت باشیم.

کارشناسان اقشار مختلف باید مبنای کاری و برنامه‌های خود را مشخص کنند، سپس درخواست‌ها و سیاستهای هر قشر را دسته بندی می‌کنیم برای مشخص کردن موضوعاتی که جبهه متحد اصولگرایان در مجلس نهم می خواهد پیگیری کند.

واقعیت این است که آن انتظاری که مقام معظم رهبری داشتند و دارند برآورده نشده است. سعی شد که کارهایی انجام شود، چون اول سال در کمیسیون‌های مجلس پیرامون جهاد اقتصادی صحبت کردند، جمع بندی‌هایی شد، مجموعه‌ای هم در این رابطه ایجاد شد در ابعاد همکاری با دانشگاهیان، دولت و ... . اما اینکه بگوییم نتیجه شاخصی داشته‌ایم، خیر

* ظاهرا شورای مرکزی از این هفته در مورد لیست تهران می خواهد تصمیم گیریهایی داشته باشد. چه شاخص هایی بیشتر مدنظر است؟

بعد از انتخابات سال 88 یا بهتر بگوییم چندی قبل از آن، فتنه کلید خورد(که برخی حتی پیشینه ده ساله برای آن بیان می کنند). افرادی که وارد صحنه شدند در مقابل نظام صف آرایی کردند، مواضع استکبار جهانی و صهیونیسم را دنبال می‌کردند. مقابل نظامی ایستادند که در راس آن ولایت فقیه قرار دارد. هم حضرت امام(ره) و هم مقام معظم رهبری، نظام و حاکمیت را از آن مردم می‌دانند.

کسانی که جلوی این نظام می‌ایستند نه می‌خواهند رهبری چنین قدرت را داشته باشد و نه مردم در صحنه باشند، و می‌خواهند اداره امور را آنچنان که غرب می‌خواهد در دست بگیرند، چنین خواسته‌ای به معنای براندازی است طبیعی است که فتنه گران براساس چارچوب و اصول خود به هیچ وجه نظام را بر نمی‌تابند. بر همین اساس سکوت در مقابل اینان جایز نبوده و نیست.

نظامی که همه چیزش بر اساس اسلام و مردم جلو می‌رود نمی‌شود گفت می‌نشینم ببینم چگونه می‌شود؟! این نشان می‌دهد که بصیرت نیست، آگاهی نیست. بعضی نیز نتوانستند تشخیص بدهند که اگر گروهی زمانی بر سر کار بوده و مسئولیتی داشته، نظام به آنها فرصت داده و می‌خواسته آنان را جذب کند، این نیست که بخواهیم تا ابد به آنها اعتماد کنیم. همانطور که امام فرمودند وضع حال افراد مهم است. به همین دلیل آنها در رابطه با فتنه تاخیر داشتند. لذا یکی از شاخصهای این است که در مقابل فتنه سکوت نداشته باشند.

کوثری

انحراف هم دقیقا در راستای فتنه است و در 9 دی دیگر نتوانست جریان میدانی خود را دنبال کند انحراف شروع کرد به مطرح کردن یک سری از مسائل. انحراف، به ظاهر، از دین و امام زمان(عج) دم میزند اما پشت پرده ارتباطاتی با بیگانگان دارد. از سویی برای فریب مردم خود را منتظران ظهور می دانند ولی در پشت پرده با عوامل بیگانه جلسه و قرار هایی می‌گذارند. این قابل قبول نیست.

ما به عنوان نظام جمهوری اسلامی می‌گوییم همه خط مشی و عملکرد ما برگرفته از کلام الله است و بر این اساس استکبار ستیزی و ظلم ستیزی را مشی خود قرار داده ایم که دقیقا جریان انحرافی خلاف این مشی حرکت می کند. الگوی ما ائمه معصومین(ع) و ابا عبدالله الحسین(ع) هستند. نمی‌شود گفت من امام حسین را دوست دارم و جلسات و مراوداتی هم با یزیدیان زمان داشته باشد. این تفکر چون دوگانه است پس انحراف است. لذا شاخصه دیگر سکوت در مقابل انحراف است.

در مورد فساد هم ما صحبتهای امام و مقام معظم رهبری را شنیده‌ایم که برگرفته از بطن اسلام ناب محمدی(ص) هستند. فساد در هر بعدی و مرتبه ای از آن در جامعه‌ی اسلامی قابل قبول نیست. این افراد اگر با برخی از مسئولین در ارتباط نبودند هرگز نمی‌توانستند چنین رقم سنگینی را به دست بیاورند. بنابراین اگر جایگاه، مسئولیت و قدرت کنترل نشود به همراه آن فساد می‌آید که باعث از بین رفتن هرگونه نظامی مخصوصاً نظام اسلامی می‌شود لذا هیچگاه نباید در مقابل فساد سکوت کرد

لذا جبهه متحد اصولگرایان که بر اساس گفتمان امام و رهبری شکل گرفته است بر مرزبندی با این سه مورد، ساکتین فتنه، ساکتین انحراف و ساکتین فساد اصرار دارد.

* راه برگشتی برای ساکتین وجود دارد؟

همانطور که گفتم این موارد نمی تواند مورد قبول باشد، اما به دلیل رافت و عطوفت اسلامی نظام به این افراد فرصت می‌دهد. بدانند که بالاخره زمان حساسی است. نباید به راحتی سکوت کنند و به راحتی بگذرند و چنین افرادی باید که به خود بیایند و سعی کنند که جبران کنند.

* برای رسیدن به مجلس قوی در دوره نهم لازم است که آسیب شناسی مناسبی از دوره هشتم داشته باشیم. آسیب‌های مجلس هشتم را در چه مواردی می‌دانید؟

جبهه اصولگرایان باید به صورتی منسجم و مقتدر در کنار هم قرار می‌گرفتند. متاسفانه در اثر اشتباهاتی نتوانستند انسجام خود را حفظ کنند و زمانی که این انسجام حفظ نشد باعث شد که افرادی از این اختلافات نفوذ کنند و بهره‌برداری‌هایی به نفع خود انجام دهند و نگذارند که مجلس یکپارچه باشد. آسیب‌های مجلس هشتم همه از جانب عدم اتحاد و عدم وحدت اصولگرایان بود.

* برخی آسیب‌های مجلس هشتم خیلی به قول معروف توی چشم است. می‌خواهیم در مورد یکشنبه سیاه و دانشگاه آزاد صحبت کنیم. تحلیل شما از این مسئله چیست و کسانی که در آن دخیل بودند چه جایگاهی در جبهه اصولگرایی خواهند داشت؟

برخی هستند که به ظاهر دم از اسلام و اصولگرایی بزنند اما زمانی که پای منافع شخصی و گروهی‌شان در میان باشد منافع نظام و منافع اصولی و ملی را فراموش می‌کنند. لذا، برخی از افراد اصولگرا بودند اما در بحث دانشگاه آزاد امتحان خوبی پس ندادند و حتی مُبَلِّغِ و میدان دار این موضوع بودند.

بعد از انتخابات سال 88 یا بهتر بگوییم چندی قبل از آن، فتنه کلید خورد(که برخی حتی پیشینه ده ساله برای آن بیان می کنند). افرادی که وارد صحنه شدند در مقابل نظام صف آرایی کردند، مواضع استکبار جهانی و صهیونیسم را دنبال می‌کردند. مقابل نظامی ایستادند که در راس آن ولایت فقیه قرار دارد. هم حضرت امام(ره) و هم مقام معظم رهبری، نظام و حاکمیت را از آن مردم می‌دانند

البته تعداد قابل توجهی هم مخالفت کردند. تنها این مورد هم نبود. بحث تعرفه‌ی خودرو را از 90 به 70 برسانند که صنعت خودروی کشور بخوابد و تا هرچه می‌خواهند وارد کننند. البته حرکتهایی مثل کاهش رابطه با انگلستان بودند و تحرکات خوبی که در عرصه سیاست خارجی داشتیم از نقاط روشن مجلس هشتم و اصولگرایی به شمار می‌رود. هرچند کمیسیون امنیت ملی ابتدا قطع رابطه را مطرح کرد.

* امسال سال جهاد اقتصادی بود در این زمینه مجلس هشتم چه کرد؟

واقعیت این است که آن انتظاری که مقام معظم رهبری داشتند و دارند برآورده نشده است. سعی شد که کارهایی انجام شود، چون اول سال در کمیسیون‌های مجلس پیرامون جهاد اقتصادی صحبت کردند، جمع بندی‌هایی شد، مجموعه‌ای هم در این رابطه ایجاد شد در ابعاد همکاری با دانشگاهیان، دولت و ... . اما اینکه بگوییم نتیجه شاخصی داشته‌ایم، خیر.

* چندی بود که بازار ارز و طلا دچار نوساناتی شده و مردم دچار مشکلات معیشتی فراوانی روبرو بوده و هستند. برای این بحث های اقتصادی برنامه خاصی در جبهه متحد طراحی شده است؟

تخصص من اقتصاد نیست لیکن در اقاشر یک جمع خوب اقتصادی هستند که با کمک کمیته سیاسی در حال تدوین برنامه مجلس نهم در زمینه اقتصادی هستند. اما در کل یک مجلس منسجم و اصولگرا داشته باشیم دولت هم باید با آن حرکت کند. برخی از مسائل اقتصادی داخلی هستند، برخی به دلیل تحریم هستند و برخی به ابعاد جهانی اقتصاد و مشکلات جهانی مربوط می‌شود.

دو تا از این موارد دست ما نیست اما سیاست‌گذاری‌‌ها و تصمیم‌گیری‌ها دست خودمان است. باید آنچنان باشد که منافع ملی و منافع مردم لحاظ شود و رفاه نسبی در جامعه ایجاد شود. اگر تصمیم‌هایی که اتخاذ می‌شوند رفاه ملی در پی نداشته باشند فایده ندارند. دولت فعلی کارهایی کرده است اما آنچنان موفق نبوده است. ما از رئیس بانک مرکزی خواستیم بیاید و توضیح دهد که تصمیم خوبی برای بانک‌ها در رابطه با شورای پول و اعتبار در نظر گرفته شد که به موجب آن سود بیشتری را نصیب مردم می‌کند و آرامشی نسبی به همراه خواهد داشت.

علاوه بر این، مردم راحت ترند در بانک، سرمایه گذاری کنند و اطمینانشان بیشتر است تا بازار و سکه و ارز چراکه ثبات آنچنانی نمی‌توانند داشته باشند. لذا برنامه‌های مجلس نهم باید باشد که روی این مسئله کار کند. از طرفی با توجه به وضعیتی که استکبار جهانی و صهیونیست‌ها، مخصوصاً پس از جنگ جهانی دوم ایجاد کردند و اقتصاد جهان را در دست گرفتند و این نوسانات در خیلی از کشورها بالاخص کشور ما را ایجاد می‌کنند، با این اوصاف شرایط را باید به گونه‌ای تنظیم کنیم که فشارها و تبعاتش و بر مردم کم شود.

باید سیاست گذاری دقیق و کارشناسانه ای داشته باشیم. باید زمینه را چنان فراهم کنیم که واقعاً بتوانیم اشتغال ایجاد کنیم. ما الان در اوج جمعیت هستیم و با توجه به این رشد صعودی جمعیت تا 4 یا 5 سل آینده بایستی که بتوانیم مشکل را برطرف کنیم. لذا از این فرصت جمعیتی به خوبی باید استفاده کنیم.

کوثری

* عده‌ای می‌گویند جریان انحرافی و اصلاح طلبان وارد انتخابات نشدند و حالا باید رقابت درون گفتمانی داشته باشیم، تحلیل شما در این رابطه چیست؟

نه این طور نیست. فرق می‌کند، واقعیت این است که طبق آمار تا کنون 700 تا 1100 نفر از اصلاح‌طلبان آمده‌اند. البته چهره‌های شاخص و رادیکال نیامده‌اند. نمی‌توان گفت نیستند، مثل افرادی که هم اکنون در مجلس هستند. این طور است که افراد جوان‌تری آمده‌اند که تایید صلاحیت شوند، نظر شخصی من این است که در نهایت به دنبال تایید صلاحیت در یک مرحله و بعد از انتخابات جریان انحرافی و اصلاحات و برخی از نمایندگان ظاهرا مستقل جبهه مشترک و جدیدی را به وجود بیاورند.

* با توجه به حضور جریان اصلاحات و انحرافی رقابت در بین اصولگرایان چه معنایی پیدا می کند؟

اشکالی به وجود نمی‌آید. اما زمانی که می‌بینیم، جریان انحرافی و اصلاحات آمده‌اند که مجلس را از نیروهای انقلاب بگیرند، اینجا اشکال دارد. رقابت بین اصولگرایان باعث تشتت آرا و ذهنیت بد بین مردم حزب‌الله به وجود می‌آورد و می‌گویند اینها نمی‌توانند یکدیگر را تحمل کنند چگونه می توانند در کنار دیگران بنشینند. همچنین ممکن است در اثر افشاگری‌های حین انتخابات و رقابت اختلافاتی پیش بیاید که باعث تقسیم آرا شود.

ما نمی‌توانیم بگوییم همه 100 هستند ما اَهَم فی الاَهَم می‌کنیم و بر اساس اصول کارها را دنبال می‌کنیم. ما اگر در مسائل اصولی اختلافی نداریم چرا وحدت نکنیم؟ از طرفی مردم هم بهتر می‌پذیرند. آنها با تفکر دیگری می آیند و مثل انحرافی تفکر را مطرح نمی‌کنند و این را میدانیم که دشمن حمایتشان می‌کند آن وقت ما به سر و کول هم بزنیم و آنها کار خودشان را بکنند؟ بنابراین، عقل سلیم هم می‌گوید کنار هم بنشینینم، روی اصول که هیچ مشکلی نداریم، در مسائل فرعی هم صحبت کنیم و مشکلات را حل و فصل کنیم.

* برای اینکه وحدت شکل بگیرد با سایر گروه‌ها در فراکسیون انقلاب شخصاً صحبت کرده‌اید؟

بله، همین چند روز پیش صحبت کردم.

* شما از دیدار آقای مصباح که از وحدت می‌گویند خبر خاصی دارید؟

خبرهای خوشی خواهد آمد.

* لطفا به کلمات ذیل پاسخ کوتاه بدهید

حسن تهرانی مقدم: انسان واقعاً وِلایی و نخبه در امور موشک.

لشکر 27 محمّدرسول‌الله: ما همیشه به یاد شهدای این یگان می‌افتیم، مخصوصاً حاج احمد متوسلیان و شهید همت.

سرآسیاب: محل زندگی بنده.

مجلس ششم: قانون‌گریزی و کار به نفع استکبار.

مجلس هفتم: سعی کرد تفکر اصولگرایی را دنبال کند.

مجلس هشتم: کار مجلس هفتم را دنبال کرد.

شهید احمدی روشن: جوانی که دانشمند برجسته‌ای بود که دشمن تاب نیاورد.

آیت الله مهدوی کنی: انسان بزرگواری که تمام وجودش را وقف انقلاب کرده است.

بخش سیاست تبیان


منبع :‌جهان نیوز