تبیان، دستیار زندگی
هفته: چلسی انگلستان نام باشگاه : چلسیFC.chelsea تاسیس : 1905 استادیوم : استمفورد بریج رئیس باشگاه: کن بیتس سایت اختصاصی : www.chelseafc.com پیراهن و شورت ورزشی : آبی سر مربی : رانییری ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

معرفی باشگاهای بزرگ جهان

این هفته: چلسی انگلستان

نام باشگاه

: چلسیFC.chelseaتاسیس : 1905

استادیوم :

استمفورد بریج

رئیس باشگاه:

کن بیتس

سایت اختصاصی

:www.chelseafc.comپیراهن و شورت ورزشی: آبی

سر مربی :

رانییری

ورزش زیبا و مهیج فوتبال حاصل ابتکار و خلاقیت مردمان جزیره است . انگلیسی ها جهان را اسیر دنیای توپ گرد کردند وخود نیز در این گرداب غرق شدند . با توجه به ابداع فوتبال در انگلستان،داشتن سابقه کمتر از صد سال برای باشگاههای فوتبال این کشور ، نشان از جوانی باشگاه های بریتانیاست . بیشتر باشگاههای بزرگ انگلیسی در اواسط و یا اواخر قرن نوزدهم میلادی متولد شده اند ، اما آبی پوشان چلسی از همان معدود تیم هایی هستند که در قرن بیستم گام به دنیای توپ گرد نهادند .

گفته می شود تاسیس باشگاه چلسی حاصل درگیریهای بازیکنان دیگر تیم های انگلیسی و به خصوص تیم فولهام بوده است . با اتحاد تنی چند از این بازیکنان در چلسی لندن تیم فوتبال جدیدی آغاز به کار کرد . این منطقه که در جنوب غربی شهر لندن واقع شده درآن زمان از مناطق زیبای شهر محسوب می شد.

تیم فوتبال چلسی تنها دو فصل برای حضور در رقابت های دسته اول باشگاههای انگلستان صبر کرد. این تیم پس از رسیدن به مسابقات دسته اول سعی داشت به هر شکل ممکن نام و آوازه ای برای خود به دست آورد. اما طلسم قهرمانی چلسی  پنجاه سال بعد شکست. آبی پوش های لندن در سال 1995 مقام اول لیگ باشگاهی انگلستان را به دست آوردند، عنوانی که هیچگاه برای مردان استمفورد بریج تکرار نشد . چلسی در سال های 1970 ، 1997 ، 2000 جام حذفی باشگاههای انگلستان را به دست آورد و در سال های 1915 ، 1967 ، 1994 ، 2002 عنوان نایب قهرمانی این رقابت ها را در کارنامه خود ثبت کرد . چلسی در صحنه رقابت های اروپایی نیزچهره موفقی از خود به نمایش گذارد. قهرمانی دو جام برندگان اروپا در سال 1971 و 1998 بزرگترین افتخار اروپایی این تیم بوده است و یک قهرمانی سوپر جام باشگاههای اروپا در سال 1998 نیز درکارنامه چلسی به چشم می خورد . کسب این سه جام اروپایی در ده حضور آبی پوشان در رقابت های باشگاه قاره  سبز افتخار قابل توجهی محسوب می شود . اما باید پذیرفت که این افتخارات برای نام پرآوازه چلسی کافی نیست. آبی پوشان لندنی به غیر از کسب عناوین و افتخارات هدف دیگری در رقابت های داخلی انگلستان دارند. رقابت با تیم های پرآوازه به خصوص حضوری موفق در دربی های لندنی از دیگر اهداف این تیم است. آرسنال، تاتنهام، اورتون و فولهام اصلی ترین رقیبان انگلیسی چلسی محسوب می شوند. در این میان به دلیل همان حساسیت های خاص  سرخ آبی جدال آرسنال چلسی حساس ترین بازی این دو تیم در هر فصل است.

استادیوم استمفورد بریج(Stamford bridge) ورزشگاه اختصاصی آبی های لندن است. این ورزشگاه که در سال 1877 ساخته شده، یکی از قدیمی ترین استادیوم های اروپا محسوب می شود. استمفورد تا اواخر دهه هشتاد بیشتر به یک نمایش فرانسه شباهت داشت. برخی از اوقات این ورزشگاه محل تماشای مسابقات حساس بوکس بود. با تاسیس چلسی استمفورد دراختیار این تیم قرار گرفت. این ورزشگاه نزدیک به صد سال است که با چلسی همراهی می کند.

چلسی در تاریخ خود بازیکنان و مربیان بسیار مشهوری  را دیده است. پیش از رانیری، مربی کنونی تیم چلسی، ویالی هدایت این تیم را برعهده داشت.

بازیکن بزرگ تاریخ فوتبال اروپا که در دوران بازیکنی خود تعصب خاصی نسبت به پیراهن چلسی داشت، پیش از ویالی رود گولیت ستاره افسانه ای فوتبال هلند سر مربی چلسی بود و قبل از گولیت، گلن هادل این مسئولیت را بر عهده داشت. از جمع بازیکنان بزرگ فوتبال جهان در چند سال اخیر ستارگانی همچون ژورژ وه آ( ستاره بزرگ لیبریایی)، دنیس وایز( هافبک وفادار چلسی)، دشام( ستاره بزرگ فرانسوی) و بازیکنانی همچون لیلیان تورام، توره آندره فلو و فرانک لبوف در چلسی حضور داشته اند. در حال حاضر نیز آبی های لندنی با هدایت رانیری و استفاده از بازیکنانی همچون مارسل دسایی، اد دیگوی، بودوین زندن، بابایارو، امانوئل پتی، لمپارو وجیمی فلوید هاسل بنک به کسب افتخارات تازه ای در فوتبال بریتانیا می اندیشند. در میان همه این اسامی بزرگ یک ستاره نام آشنا، اما کوچک فراموش شده است.

جان فرانکو زولا، او مصداق همان ضرب المثل فلفل ریز و تیز است. زولا که حالا جشن تولد 36 سالگی را هم پشت سر گذاشته، انگار تمام شدنی نیست. این مهاجم توانای ایتالیایی درسال 1996 به چلسی آمد. او که متولد ساردینیای ناپولی است. فوتبال حرفه ای را در همان تیم ناپولی آغاز کرد و از همین تیم به پیراهن لاجوردی تیم ملی ایتالیا رسید.

زولا آن قدر درخشید که سرانجام مسئولان چلسی او را به قیمت پنج میلیون دلار خریداری کردند. این مهاجم سرعتی و با تجربه شاید حقیقتاً خوش اخلاق ترین فوتبالیست جهان است. او از دنیای حاشیه ها بیزار است و هنوز می تواند برای تیمش موثر باشد. به قول سایت اختصاصی باشگاه چلسی از زولا نمی توان چیزی گفت به غیر از اینکه او هنوز هم بهترین بازیکن این تیم است.

چلسی در فصل جاری در لیگ برتر انگلیس به مقام چهارم دست یافت و به مسابقات جام قهرمانان باشگاههای اروپا راه یافت.