سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
با نرخ سود ۲۱ درصدی، هزینه تولید نیز پنج درصد افزایش می‌یابد. منابع بانک‌ها هم تقریبا پنج درصد گران‌تر به دست تولیدکننده می‌رسد. تولید‌کنندگان هم این گرانی را با افزایش قیمت جبران می‌کنند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سود بانک‌ها و بازار مسکن

نرخ سود،مسکن


با نرخ سود 21 درصدی، هزینه تولید نیز پنج درصد افزایش می‌یابد. منابع بانک‌ها هم تقریبا پنج درصد گران‌تر به دست تولیدکننده می‌رسد. تولید‌کنندگان هم این گرانی را با افزایش قیمت جبران می‌کنند.


دولت در حالی مشغول بررسی افزایش سود سپرده‌های بانکی به 21درصد است که فعالان بازار مسکن معتقدند اگر سیاست‌گذاری دولت به سمتی می‌رفت که سرمایه‌های مردم در ساخت‌و‌ساز مسکن هزینه می‌شد، امروز شاهد سونامی در بازار ارز و سکه نبودیم.

رونق دوباره دریافت ودیعه به جای اجاره

ایرج رهبر رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان: افزایش نرخ سود سپرده بانکی به 21 درصد، مقداری در جمع‌آوری سپرده‌ها تاثیر‌گذار خواهد بود؛ به این معنا که کسی که پول اضافه دارد و قصد سرمایه‌گذاری در پروژه‌ای را هم ندارد، مطمئن‌ترین راه سپرده‌گذاری در بانک است که به این وسیله سرمایه‌های سرگردان اضافی جمع می‌شود.

بانک‌ها هم می‌توانند این منابع سرگردان را به سمت سیاست‌گذاری‌های خود سوق دهند. افزایش نرخ سود بانکی در اجاره‌بها نیز مؤثر خواهد بود. زیرا مالکان به دلیل این‌که سود بانکی کم بود، از مستأجران ودیعه نمی‌گرفتند و به دنبال اجاره در هر ماه بودند که افزایش نرخ سود می‌تواند دریافت ودیعه را تقویت کند.

هر چه منابع بانک‌ها بالا‌تر رود، جمع‌آوری سپرده‌ها افزایش پیدا می‌کند و بانک‌ها راحت‌تر برای ساخت‌و‌ساز تسهیلات می‌دهند. اما این نکته را هم باید در نظر گرفت که با افزایش نرخ سود، منابع بانکی گران می‌شود و وارد هر بخشی از تولید که بشود، هزینه را بالا می‌برد.

با نرخ سود 21 درصدی، هزینه تولید نیز پنج درصد افزایش می‌یابد. منابع بانک‌ها هم تقریبا پنج درصد گران‌تر به دست تولیدکننده می‌رسد. تولید‌کنندگان هم این گرانی را با افزایش قیمت جبران می‌کنند.

سونامی در بازار ارز و سکه

تأثیر سیاست‌های پولی و بانکی قبل از تصویب باید بررسی شود. زمانی نرخ سود بانکی را بدون دلیل منطقی کاهش دادند و الآن هم بدون هیچ منطقی قصد افزایش سود بانکی را دارند. در حالی که بازار ساخت‌و‌ساز مسکن درگیر رکود است و نیاز به محرک‌های قوی‌تری دارد. اگر سیاست‌گذاری دولت به سمتی می‌رفت که سرمایه‌های مردم در ساخت‌و‌ساز مسکن هزینه می‌شد، امروز شاهد سونامی در بازار ارز و سکه نبودیم.

350هزار میلیارد تومان سرمایه‌ی سرگردان در اختیار مردم است. گرانی سکه و ارز نتیجه اقدامات نسنجیده در بخش سرمایه‌گذاری مسکن است که به جای رونق در این بخش و یا اشتغال‌زایی، سرمایه‌های مردم به سمت بازار‌های غیر‌تولیدی رفته است.


باشگاه كاربران تبیان ـ ارسالی از: sk4148

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین