تبیان، دستیار زندگی
محققان دریافتند که یک مسواک معمولی می تواند بیش از ده میلیون جرم و باکتری را درون خود جای دهد...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چه موقع مسواک را باید عوض کرد؟


متاسفانه مسواک شما محیطی مناسب برای پرورش میکروب هاست. اما لازم نیست از این بابت ترسی به دل خود راه دهید، فقط کافی است زمان تعویض مسواک را بدانید.


مسواک کهنه

آیا می دانید چه تعداد باکتری بر روی مسواک شما زندگی می کنند؟

محققان دریافتند که یک مسواک معمولی می تواند بیش از ده میلیون جرم و باکتری را درون خود جای دهد.

در واقع تحقیقات اخیر نشان می دهد که مسواک محیطی بسیار مستعد برای پرورش میکروارگانیسم ها یا موجودات ریز میکروسکوپی است. اما قبل از اینکه از مسواک زدن ناامید شوید باید بگوییم که این باکتری ها تهدید جدی برای دندان های شما نخواهند بود.

پژوهشگرانی که این میکروارگانیسم ها را کشف نموده اند دریافته اند که این موجودات میکروسکوپی انسان ها را بیمار نمی کنند؛ چرا که خمیر دندان ها حاوی ترکیبات ضد باکتری هستند که تا حدودی از گسترش این موجودات جلوگیری می کنند.

علاوه بر آن میکروارگانیسم ها برای زنده ماندن به رطوبت نیاز دارند، بنابراین پس از خشک شدن مسواک، بسیاری از آنها می میرند.

نکاتی جهت تمیز کردن مسواک

برای مراقبت از دندان ها و مسواک خود این موضوع حائز اهمیت است که حتماً پس از مسواک زدن مسواک خود را زیر شیر آب شسته و سپس اجازه دهید در مجاورت هوا خشک شود.

اگر از آن دسته افرادی هستید که وسواس زیادی در مراقبت از دندان های خود دارید، می توانید برای کشتن باکتری های موجود، مسواک خود را در الکل قرار دهید.

دهانشویه نیز به دلیل خاصیت ضد باکتری خود همانند الکل عمل می کند.

راه حل دیگر، قرار دادن مسواک در آب در حال جوش به مدت 5 الی 10 دقیقه است.

هیچ گاه به این فکر نیفتید که مسواک را درون مایکروویو یا ماشین ظرفشویی قرار دهید، چرا که با این کار بیشترین صدمه را به آن وارد خواهید کرد

بهترین زمان تعویض مسواک

انجمن دندانپزشکی آمریکا توصیه می کند تعویض مسواک یا تعویض سر مسواک (در صورتی که از مسواک برقی استفاده می کنید)، به طور متوسط هر سه ماه یکبار صورت گیرد. البته این مدت زمان بیشتر از اینکه به خود مسواک بستگی داشته باشد، به دارنده مسواک مربوط می شود.

مسواک کهنه و نو

اگر شما دستان قوی داشته باشید و محکم مسواک بزنید، برس مسواک ممکن است بسیار سریع تر از این زمان فرسوده شود.

به خاطر داشته باشید که تعیین کننده اساسی تعویض مسواک، تقویم نیست، بلکه حالت برس مسواک می باشد.

بهترین زمان تعویض مسواک زمانی است که برس مسواک حالت خود را از دست داده و موهای برس از حالت عمودی خارج شوند (مانند تصویر).

توجه داشته باشید که مسواک فرزندتتان نیز به طور منظم چک شود، چرا که احتمالاً به دفعات بیشتر تعویض نیاز خواهد داشت.

آیا بعد از یک بیماری مسری همانند سرماخوردگی نیازی به تعویض مسواک است؟

پاسخ این سؤال منفی است. فقط مطمئن شوید که در فاصله زمانی بین دو استفاده، برس مسواک حتماً خشک شده باشد. در این حالت باکتری ها مجال زنده ماندن نخواهند یافت.

مسواک های یادآوری کننده زمان تعویض

برس برخی مسواک ها به گونه ای است که خود، زمان تعویض را یادآوری می کنند. تعدادی از موهای این مسواک ها به هنگام فرسوده شدن، تغییر رنگ می دهند تا به ما یادآوری کنند که زمان خرید مسواک جدید فرا رسیده است (مثلا از رنگ آبی به رنگ سفید در می آیند).

شما همچنین می توانید عادت تعویض مسواک را با هر چک آپ (مراجعه به دندانپزشک) در خود پرورش دهید و یا زمان تعویض را ابتدای هر فصل قرار دهید.

پس به خاطر داشته باشید که برای هر مسواک، یک فصل وجود دارد.

بخش سلامت تبیان


منبع : سالم زی

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.