تبیان، دستیار زندگی
احتمالا شما نیز روزانه دو تا سه بار دندان‌هایتان را مسواک می‌زنید و شاید تصور می‌کنید در این کار خبره شده‌اید. اما باید بدانید بدون این‌که متوجه بشوید، خطاهایی مرتکب می‌شوید. در این مطلب با پنج خطایی که اغلب ما حین مسواک زدن مرتکب می‌شویم آشنا خواهید شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پنج خطا در هنگام مسواک زدن
مسواك


احتمالا شما نیز روزانه دو تا سه بار دندان‌هایتان را مسواک می‌زنید و شاید تصور می‌کنید در این کار خبره شده‌اید. اما باید بدانید بدون این‌که متوجه بشوید، خطاهایی مرتکب می‌شوید. در این مطلب با پنج خطایی که اغلب ما حین مسواک زدن مرتکب می‌شویم آشنا خواهید شد.


1. عجله می‌کنید:

به عقیده کارشناسان یکی از خطاهای شایع مسواک زدن، زمان کوتاهی است که برای این کار اختصاص داده می‌شود. برای این‌که به خوبی دندان‌هایتان را مسواک بزنید، باید حدود دو دقیقه وقت برای این کار صرف کنید. زمانی که با عجله مسواک می‌زنید نمی‌توانید جرم‌های دندان را از بین ببرید. نتایج یک پژوهش انگلیسی نشان می‌دهد دو‌سوم افرادی که از بیماری مربوط به لثه رنج می‌برند افرادی هستند که با وجود توصیه‌های دندان‌پزشک‌شان باز از اختصاص دادن دو دقیقه به مسواک زدن کوتاهی کرده‌اند. زمانی که مسواک را به دست می‌گیرید، به ساعت خود نگاه کنید و دو دقیقه از وقت با‌ارزش‌تان را به این کار مهم اختصاص دهید.

2. دقت نمی‌کنید:

خطای دیگری که زیاد مرتکب می‌شوید این است که حین مسواک زدن برخی از مناطق دهان را فراموش می‌کنید. باید با دقت یکسان جلو، عقب و روی دندان‌ها و همچنین لثه‌ها، زبان و کام را تمیز کرد. اغلب بخش‌هایی از دهان که مسواک به راحتی به آن‌جا نمی‌رسد مثل دندان‌های عقب رها می‌شوند. باید توجه داشته باشید که با حوصله و دقت مسواک بزنید. برخی افراد در مسواک زدن تمام دندان‌ها تنبلی به خرج می‌دهند.

3. مسواک را بیش از حد روی دندان‌ها فشار می‌دهید:

آیا از آن دسته افرادی هستید که تصور می‌کنند هر چه بیشتر مسواک را فشار دهند، دندان‌ها بهتر تمیز می‌شوند؟ باید بگوییم متاسفانه اشتباه می‌کنید. به کار بردن انرژی زیاد در حین مسواک زدن از آن دسته خطاهای رایجی است که تمام مراجعه‌كنندگان به دندان‌پزشکان مرتکب می‌شوند. فشار دادن مسواک روی دندان‌ها باعث می‌شود بافت لثه‌ها از دندان‌ها فاصله بگیرد و از بین برود. حتی امکان دارد به حساسیت دندانی یا افتادگی دندان دچار شوید. خلاصه این‌که با دندان‌هایتان مهربان باشید. دندان‌پزشکان توصیه می‌کنند از مسواک‌های نرم استفاده کنید. زیرا این‌گونه مسواک‌ها به دندان آسیب نمی‌رسانند و راحت‌تر روی دندان‌ها می‌لغزند.

4.حرکات‌تان اشتباه است:

اگر مسواک زدن از رشته‌های المپیک بود، به نظرتان چه امتیازی از هیأت داوران دریافت می‌کردید؟ اگر مسواک را به صورت افقی از عقب به جلو و بر عکس روی دندان‌هایتان می‌کشید امتیاز بالایی نصیب‌تان نمی‌شد. مسواک را با حرکات دورانی کوتاه و ملایم روی دندان‌هایتان حرکت دهید. نزدیک لثه‌ها یک زاویه 45 درجه به مسواک بدهید و از بالا به پایین مسواک بزنید.

5. در استفاده از خمیر‌دندان زیاده‌روی می‌کنید:

زیاده‌روی در خمیر‌دندان فی‌نفسه آسیبی به دندان‌ها نمی‌زند؛ اما امکان دارد به خاطر این‌که دوست ندارید دهان‌تان پر از کف باشد، زمان مسواک زدن را کوتاه کنید. برای کودکان لایه نازکی از خمیر‌دندان کافی است و برای بزرگ‌سالان اندازه یک نخود یا تیله بس است و بهتر است زیاده‌روی نکنید.

منبع: سلامت‌ایران


باشگاه كاربران تبیان ـ ارسالی از: shilda