تبیان، دستیار زندگی
دنیا دار تزاحم و مشکلات فراوان است . انتظار زندگی کردن بدون سختی و مشکلات , انتظاری نا بجا و به دور از واقعیت است . لذا اگر با این آمادگی , با سختی‌ها و مشکلات روبرو شویم , تحمل سختی‌ها برایمان راحت‌تر شده و به دنبال حل مشکل می‌گردیم .
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چگونه گره زندگی ام را باز کنم؟


دنیا دار تزاحم و مشکلات فراوان است . انتظار زندگی کردن بدون سختی و مشکلات انتظاری نا بجا و به دور از واقعیت است . لذا اگر با این آمادگی با سختی‌ها و مشکلات روبرو شویم تحمل سختی‌ها برایمان راحت‌تر شده و به دنبال حل مشکل می‌گردیم .


سختی

تو زندگی‌ام گره افتاده، از هر لحاظ به هر دری می‌زنم به روم بسته میشه. نمی دونم چرا ؟

بعضی از ما انسان‌ها شبیه به بازیکن فوتبالی می‌مانیم که بدون هیچ شناخت و درکی از بازی فوتبال و قوانین آن وارد زمین شده و مشغول به بازی شده‌ایم ؛ لذا بی هدف به هر طرف حرکت کرده دروازه‌ی خودی را از رقیب تشخیص نمی‌دهیم . از زمین خوردن خود ناله‌ها و شکایت‌ها داریم و از گل خوردن دچار یأس و نا امیدی می‌شویم و ....

در حالی که یک بازیکن فوتبال باید بداند که مدت زمان بازی چقدر است ؟ قوانین و احکام بازی چیست ؟ قدرت رقیب تا چه حد است ؟ او باید بداند زمین خوردن لازمه‌ی بازی است اما خاتمه‌ی آن نیست ؛ بلکه باید بلافاصله بلند شده مبارزه را از نو شروع کند . هر گاه بی دقتی کرد و گل خورد باید در فرصت باقی مانده تلاش کند و رقیب را شکست دهد و ....

این نکته را همیشه به خاطر داشته باشیم که دنیا محل بازی ما در آن است و قوانین خاص خود را دارد و تا زمانی که به احکام و دستورات نحوه‌ی بازی در آن آگاه نباشیم واله و سرگردان خواهیم بود و جز شکست نصیبی نخواهیم داشت . ولی فرق اصلی بین دو مثال مذکور اینست که ایفای نقش در دنیا حقیقتی است که استعدادهای انسان را شکوفا کرده سعادت یا شقاوت ابدی را به بار می‌آورد ؛ ولی بازی در فوتبال تنها سرگرمی و ورزش است .

خداوند مهربان ما را آفرید و در وجود مان استعدادهای فراوانی قرار داد تا در اثر مواجهه‌ی با سختی‌ها و مشکلات حرکت صحیح و برنامه ریزی دقیق آن استعدادها شکوفا شود و مدت زمان تلاش و کوشش در این جهت را نیز ایام عمری قرار داد که بتوانیم بهترین بهره را ببریم .

به عنوان مثال به یکی از قوانین حاکم بر زندگی دنیا اشاره می‌کنم :

- دنیا دار تزاحم و مشکلات فراوان است . انتظار زندگی کردن بدون سختی و مشکلات انتظاری نا بجا و به دور از واقعیت است . لذا اگر با این آمادگی با سختی‌ها و مشکلات روبرو شویم تحمل سختی‌ها برایمان راحت‌تر شده و به دنبال حل مشکل می‌گردیم .

این نکته را همیشه به خاطر داشته باشیم که دنیا محل بازی ما در آن است و قوانین خاص خود را دارد و تا زمانی که به احکام و دستورات نحوه‌ی بازی در آن , آگاه نباشیم واله و سرگردان خواهیم بود و جز شکست , نصیبی نخواهیم داشت

واقعیت دیگر زندگی اینست که :

- داشتن مال و ثروت و جاه و مقام دلیل بر دوست داشتن خداوند و عزت نیست ؛ از طرفی فقر و عدم برخورداری از جاه و جلال اجتماعی نیز دلیل بر خواری و عدم علاقه‌ی خداوند نسبت به بنده نیست، نگاه کنید به: فجر/15:

« فَأَمَّا الْإِنْسانُ إِذا مَا ابْتَلاهُ رَبُّهُ فَأَکْرَمَهُ وَ نَعَّمَهُ فَیَقُولُ رَبِّی أَکْرَمَنِ َو أَمَّا إِذا مَا ابْتَلاهُ فَقَدَرَ عَلَیْهِ رِزْقَهُ فَیَقُولُ رَبِّی أَهانَنِ» اما هر گاه خداوند انسان را آزمایش کند و به او اکرام و نعمت دهد می‌گوید: پروردگارم گرامیم داشت و اما هرگاه او را بیازماید و روزیش را تنگ گیرد می‌گوید: پروردگارم خوارم ساخت ؛ نه هرگز چنین نیست.....

لذا وقتی به زندگی ائمه اطهار ( علیهم السلام ) که بهترین خلق خدا بودند نگاه می‌کنیم می‌بینیم که سراسر زندگی آن‌ها توام با سختی و مشکلات بود ؛ اما نکته‌ی قابل توجه در زندگی آن ذوات مقدس و نورانی این است که آن‌ها در مقابل مشکلات سر خم نمی‌کردند و از پای نمی‌نشستند ؛ بلکه تکلیف و وظیفه‌ی خود را انجام می‌دادند یا سختی برطرف می‌شد و یا نمی‌شد ! مهم اینست که سختی‌ها پله های عروج مؤمنند ؛ باید یاد بگیریم چگونه از این پله‌ها بالا برویم .

حکمت الهی ایجاب می‌کند که هر کس راه خیر و شر را بی هیچ اجباری انتخاب کند :

انا هدیناه السبیل اما شاکرا ً و اما کفورا ما انسان را راهنمایی کردیم یا شکر گزار خواهد بود و یا نا سپاس .

- ممکن است مشکلات به وجود آمده از بی کفایتی و عدم تقوای خانواده نباشد بلکه بنا بر حکمت الهی با این سختی دست به گریبان شده باشند . در این صورت بدان که مورد توجه خاص خداوند هستید ؛ چرا که :

هر که در این درگه مقرب‌تر است              جام بلا بیشترش می‌دهند

حضرت فاطمه زهرا

تنها کافی است نیم نگاهی به زندگی حضرت زهرا ( سلام الله علیها ) و پدر بزرگوار و همسر عزیز و فرزندان دلبندش بیاندازیم و ببینیم این‌ها که گل سر سبد خلقت بودند با چه مشکلاتی دست به گریبان شدند . لذا دستور حضرت حق است که در همه چیز آن‌ها را الگو و رهبر قرار داده و از آن‌ها پیروی کنیم ؛ اطیعوا الله و اطیعوا الرسول و اولی الامر منکم از خدا و رسول و صاحبان امر اطاعت کنید .

منظور از بیان این نکات این نیست که در مواجهه‌ی مشکلات دست روی دست گذاشته و تنها تحمل کنیم ؛ بلکه باید به بهترین وجه ممکن در رفع مشکلات کوشش کرد .

دور گردون ، گر، دو روزی بر مراد ما نرفت                                                              

                                             دائما یکسان نباشد حال دوران غم مخور

با تکیه بر خداوند که تکیه گاهی مثل او نیست و توسل بر پاکانی که واسطه های فیض هستند و همچون آنان در پاکی و طهارت وجود ندارد و نیز با مشورت با صاحب نظران به آنچه تکلیفت می‌باشد عمل نماییم و منتظر دستگیری حضرت حق باشیم و بدانیم که اگر گناه در زندگی وارد شود مشکلات را بدنبال دارد،سعی کنید وظائف دینی را انجام داده واز گناهان به طور کلی دوری نمائیم تا مشکلات حل شود.

توجه ! توجه !

1- گاهی اوقات خواسته انسان را دیر می‌دهند و به تاخیر می‌اندازند ولی خوب و مناسب و در خور می‌دهند بنابراین نباید عجله داشت و ناامید شد. هر کاری به موقع خود درست می‌شود .

2- قاعده کلی این است که اگر چیزی زود به دست آید انسان قدر آن را نمی‌داند ولی اگر پس از زحمت و سختی و جستجو به دست آید انسان قدر آن را بیشتر می‌داند و در کام انسان لذیذتر و گواراتر است .

در منابع اسلامی و روایات اهل بیت _ علیهم السلام _ برای ازبین بردن این موانع و گشودن این گره‌ها دستور استغفاروتوسل به اهل بیت داده شده و این معنایش این است که گناهان مانع ساز می‌باشند و باید با استغفار و طلب مغفرت از خداوند وطلب توجه از انوار اهل بیت علیهم السلام موانع و مشکلاتی را که با گناه و معصیت ایجاد شده از میان بر داشت و زمینه نزول رحمت و فیض الهی و مهیا شدن توفیق را فراهم ساخت

3- گفتن ذکر نورانی لا حول و لا قوه الا بالله و نیز ذکر : یا فتاح با توجه به معنای آن‌ها در رسیدن به خواسته‌ها موثر است .

5- سعی کنیم گناهی اگر در زندگی‌مان هست ترک کنیم و زیاد استغفار بگوییم. این ذکر کلید حل بسیاری از مشکلات است و روزی را زیاد می‌کند.

6- نذر کنیم و از نماز و روزه کمک بگیریم. ائمه اطهار علیهم السلام هنگامه مشکلات نذر روزه می‌کردند. و از این طریق حل مشکل را از خداوند می‌خواستند.

7- توصیه دیگر آنکه با نیت خالص به زیارت امام هشتم علیه السلام برویم و از مقام ولایت ایشان در رفع مشکل کمک بخواهیم و ایشان را واسطه میان خود و خداوند قرار دهیم .

جمع بندی :

1- گره افتادن در کار موضوعی درست است و با اصول و مبانی اعتقادی و آیات و روایات هماهنگ و موافق است .

2- معنای گره افتادن در کار هموار نبودن مسیر امور و برخورد آن‌ها با موانع و مشکلاتی است که سد راه به نتیجه رسیدن آن‌ها است.

3- عوامل فراوانی در ایجاد گره در کارها نقش دارند برخی شناخته شده و برخی ناشناخته هستند ولی مهم آن است که نوعا این گره‌ها نتیجه اعمال و رفتار و نیت‌های بد خود ما است و در واقع از ما است که بر ما است .

4- بی شک مهم‌ترین عامل در شکل گیری این موانع و گره‌ها گناهان و ترک واجبات الهی است که توفیق را از انسان سلب کرده و موجب پیچیده شدن و برخورد امور با موانع می‌شود .

5- بر همین اساس است که در منابع اسلامی و روایات اهل بیت _ علیهم السلام _  برای ازبین بردن این موانع و گشودن این گره‌ها دستور استغفاروتوسل به اهل بیت داده شده و این معنایش این است که گناهان مانع ساز می‌باشند و باید با استغفار و طلب مغفرت از خداوند وطلب توجه از انوار اهل بیت علیهم السلام موانع و مشکلاتی را که با گناه و معصیت ایجاد شده از میان بر داشت و زمینه نزول رحمت و فیض الهی و مهیا شدن توفیق را فراهم ساخت .

فرآوری : زهرا اجلال

بخش اخلاق و عرفان اسلامی تبیان


منبع :

وبلاگ آموزه

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.