تبیان، دستیار زندگی
فصل زمستان با وجود زیبایی‌های فراوانی که دارد، همراه با آنفلوآنزا و سرماخوردگی است. اما یک رژیم غذایی سالم، می‌تواند بدن را در برابر هجوم ویروس‌ها و باکتری‌های این بیماری‌ها ایمن کند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خوراکی‌هایی که شما را در برابر آنفلوآنزا ایمن می‌کنند


فصل زمستان با وجود زیبایی‌های فراوانی که دارد، همراه با آنفلوآنزا و سرماخوردگی است. اما یک رژیم غذایی سالم، می‌تواند بدن را در برابر هجوم ویروس‌ها و باکتری‌های این بیماری‌ها ایمن کند.


خوراکی‌هایی وجود دارند که از آنها با عنوان "ابَر خوارکی" یاد می‌شود. این مواد قادرند پیروزی سیستم ایمنی بدن انسان در مبارزه با ویروس آنفلوآنزای فصلی را تضمین کنند.

مطالعات مختلف نشان می‌دهند که مصرف مواد غذایی چون روی، سلنیوم و بتا‌گلوکان‌ها پیش از آن‌که اولین علائم بیماری پدیدار شوند، به سیستم دفاعی کمک می‌کنند که در تمام فصل زمستان از بدن محافظت کنند.

این مواد مغذی در خوراکی‌هایی که در ادامه معرفی می‌شوند، به میزان فراوانی وجود دارند و بنابراین مصرف این غذاها در این فصل همانند داروهای انرژی‌زا عمل می‌کنند.

سیر و پیاز و زنجبیل

شهرت سیر در تاریخ مبارزه با عفونت‌های ویروسی

سیر در تاریخ مبارزه با عفونت‌های ویروسی آنفلوآنزا از شهرت بالایی برخوردار است و همواره توانسته در این جنگ پیروز میدان باشد. برای مثال، به دلیل این‌که سیر محتوی مقادیر بالایی از ترکیبات گوگرد به ویژه "آلیسین" است، در طول هر دو جنگ جهانی اول و دوم از این ماده به عنوان آنتی‌بیوتیک استفاده می‌شد.

تأثیر آنتی‌میکروبیِ ترکیباتِ گوگرد‌دارِ سیر در مطالعات مختلفی به ویژه در تحقیقی که در ژورنال علوم پزشکی ـ زیستی انگلیس در سال 2004 منتشر شد، به اثبات رسیده است.

در این تحقیقات، دانشمندان کشف کردند که میزان اثربخشی ترکیبات گوگردی در برابر عفونت‌های باکتریایی که نسبت به آنتی‌بیوتیک‌ها مقاوم شده‌اند. برای مثال باکتری Methicillin-resistant Staphylococcus aureus بسیار بالاست.

امروزه در ادبیات پزشکی تأیید شده است که آلیسین همچنین در برابر عفونت‌های باکتریایی "ای.کولی" مقاوم نسبت به دارو، عفونت‌های قارچی و انگل‌ها به ویژه انگل عامل اسهال‌های مسافرتی بسیار فعال بوده و از خواص ضد ویروسی نیز برخوردار است.

برپایه بررسی‌های بالینی، مصرف مداوم سیر می‌تواند از ابتلا به سرماخوردگی و آنفلوآنزای فصلی پیشگیری کند.

گندم

سبوس گندم

سبوس گندم یکی از غنی‌ترین منابع گیاهی روی است. روی یک ماده معدنی بسیار مهم است که تقریباً از هر نظر قادر است سیستم ایمنی بدن را تنظیم کند. روی در توسعه "لنفوسیتهای T"، گروهی از گلبول‌های سفید خون که در مبارزه با عفونت‌ها فعال هستند، نقش مهمی ایفا می‌کند.

همچنین، این ماده معدنی به حفظ بهداشت پوست و غشای مخاطی که هر دو از اولین موانع بر سر راه عفونت‌ها هستند، کمک می‌کند. بررسی‌ها نشان می‌دهد که در یك‌صد گرم سبوس گندم، هفده میلی‌گرم روی وجود دارد. پزشکان مصرف روزانه یازده میلی‌گرم روی برای مردان و هشت میلی‌گرم برای زنان را توصیه می‌کنند.

هر چند پروتئین‌های حیوانی بهترین منبع روی هستند، اما این پروتئین‌ها منابع بالای کلسترول و چربی‌های اشباع‌شده نیز هستند و بنابراین مصرف بالای آنها توصیه نمی‌شود.

بادام زمینی

بادام‌زمینی

بادام‌زمینی غنی‌ترین منابع "سلنیوم" هستند. این ماده مغذی به ساخت "سلنوپروتیئن‌ها" کمک می‌کند. "سلنوپروتئین"، یک آنتی‌اکسیدان قوی است که از خراب شدن سلول‌های توسط رادیکال‌های آزاد جلوگیری می‌کند.

این بدان معنی است که سلنیوم می‌تواند به پیشگیری از بیماری‌های مزمنی چون سرطان‌ها و آسیب‌های قلبی ـ عروقی کمک کند.

همچنین، "سلنوپروتئین‌ها" در ساخت سلول‌های دفاعی لنفوسیت‌های T حضور دارند و بنابراین نقش مهمی در حفاظت از سیستم ایمنی ایفا می‌کنند.

دانشمندان مصرف روزانه 55 میکروگرم سلنیوم را توصیه می‌کنند. اما یک دانه بادام‌زمینی محتوی 95 میکروگرم از این ماده است و یك اونس آجیل، برابر با 544 میکروگرم سلنیوم است.

به گفته محققان، مصرف زیاد سلنیوم می‌تواند برای سلامت بدن مضر باشد. بنابراین بهتر است که آجیل‌ها به صورت دوره‌ای مصرف شوند.

سوپ جو با شیر

سوپ جو و قارچ

قارچ و جو دو ماده خوارکی هستند که محتوی مقادیر بالایی از "بتا- گلوکان" هستند. "بتا- گلوکان"، نوعی از کربوهیدرات‌ها هستند که بر روی دیواره‌های سلولی قارچ‌ها، مخمرها، باکتری‌ها، جلبک‌های دریایی، گلسنگ‌ها و گیاهان پیدا می‌شوند.

محققان می‌گویند که "بتا- گلوکان" می‌تواند عملکرد دو نوع از سلول‌های دفاع ایمنی شامل سلول‌های قاتل طبیعی و ماکروفاژها را بهبود بخشد و سیستم ایمنی بدن را تحریک کند.

مطالعاتی که در سال 2004 بر روی گروهی از مدل‌های حیوانی به ویژه یک بچه خوک پنج‌روزه که در معرض ویروس آنفلوآنزای خوکی انجام شد، نشان داد که یک دوز روزانه پنجاه میلی‌گرم بتا‌گلوکان توانست این حیوان را نسبت به گروه کنترل از آلوده شدن به این ویروس حفظ کند.

سالاد گل کلم و هویج

سالاد کلم‌پیچ

سالاد کلم‌پیچ یکی از بهترین منابع ویتامین C است. اما از آن‌جا که ویتامین C نسبت به گرما بسیار حساس است، این ماده خوراکی باید به صورت خام مصرف شود.

در هر یك‌صد گرم کلم‌پیچ، در حدود 120 میلی‌گرم ویتامین C وجود دارد. پزشکان، مصرف روزانه نود میلی‌گرم از این ویتامین را برای مردان و 75 میلی‌گرم را برای زنان توصیه می‌کنند.

ویتامین C که همچنین با نام اسید‌آسکوربیت نیز شناخته می‌شود، یک آنتی‌اکسیدان است که به پیشگیری از تخریب سلول‌ها به سبب رادیکال‌های آزاد پیشگیری می‌کند.

مشاهدات بالینی نشان می‌دهد افرادی که رژیم غذایی غنی از این ویتامین دارند، به ندرت دچار سرماخوردگی می‌شوند و در صورت ابتلا به سرماخوردگی، دوره بیماری آنها نسبت به سایر افراد کوتاه‌تر است.


باشگاه كاربران تبیان ـ ارسالی از: shilda