سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
) گفت و گوبا «سامی» محبوب مدت زیادی از انتشار آلبوم‌های سامی یوسف نمی‌گذرد. امّا در همین زمان کوتاه، او توجه وسیع رسانه‌ها را جلب کرده و رسانه‌های معتبری مثل BBC و رویترز با او مصاحبه کرده‌اند. گفت و گویی که می‌خوانید، از می...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سامی یوسف؛ پدیده جدید موسیقی در کشورهای اسلامی

(قسمت پایانی)گفت و گوبا «سامی» محبوب

مدت زیادی از انتشار آلبوم‌های سامی یوسف نمی‌گذرد. امّا در همین زمان کوتاه، او توجه وسیع رسانه‌ها را جلب کرده و رسانه‌های معتبری مثل BBC و رویترز با او مصاحبه کرده‌اند. گفت و گویی که می‌خوانید، از میان چند مصاحبه سامی یوسف با رویترز، مجله امل و وب سایت اسلام آن لاین انتخاب شده است.


سامی، اساساً موسیقی تو در چه ژانری است؟

- نمی‌توانم بگویم ژانر جدیدی را آفریده‌ام. من هارمونی‌های مشهور شرقی از هند و ترکیه و ایران و کشورهای عربی را با موسیقی غربی ترکیب کرده‌ام.


چه کسانی خط موسیقی تو را شکل می‌‌دهند؟

- من خودم متن‌ها را می‌نویسم، ملودی را می‌سازم و آن را تنظیم می‌کنم. بعضی سازها را هم سازها را هم خودم می‌زنم و البته آهنگ‌ها را هم ا جرا می‌کنم. برخی دوستانم که در موسیقی شرقی تخصص دارند هم به من کمک می‌کنند. خیلی کار جذابی است.


اما تو فراتر از نوع موسیقی‌ای که ارائه می‌کنی، با متن ترانه ‌هایت معروف شده‌ای.

- من دوست دارم مردم را به خدا و پیامبرش نزدیک کنم. این موضوع، حس دلپذیری به من می‌‌‌دهد و در ساخت آهنگ‌ها مرا کمک می‌کند. من تمایل دارم اسلام واقعی را که عین رأفت و مهربانی است، به مردم دنیا نشان دهم.


موفقیت آلبو هایت را پیش‌بینی می‌کردی؟

- وقتی آلبوم معلم را منتشر کردیم، امیدوارم بودم که در کشورهای مسلمان، مورد توجه قرار بگیرد. امّا وقتی آلبوم در مصر منتشر شد، همه گیج شده بودیم. ویدیو کلیپ معلم به صورت پیاپی از تلویزیون‌های مصر پخش می‌شد و خبر می‌رسید که آلبوم رکوردهای فروش را جا به جا کرده است. این مسأله فقط در مصر نبود. آلبوم معلم در تمام دنیا موفق بود.


ویدیو کلیپ هایت هم خیلی خوش رنگ و جذاب‌اند؟

- می‌دانی، مهم‌ترین چیز، ارائه یک اثر هنری است. اگر یک کار سطح بالا را خوب نمایش ندهی، اثر نفوذی هم پیدا نمی‌کند و نمی‌تواند جو جدیدی به وجود آورد. به همین دلیل، من آگاهانه از تکنیک‌های نوین کلیپ سازی استفاده کردم و سعی کردم چهره کلیپم زیبا، آرامش بخش و جذاب باشد.


آیا موفقیت مالی آلبوم هایت را هم به عنوان یک هدف دنبال می‌کنی؟

- جهان هنر تبدیل شده یک بازار اقتصادی و تجاری. اما برای من بیش از هر چیز این مهم است که یک تولید مثبت با یک پیام مثبت با یک نمایش ارزشمند ارائه کنم.


ما می‌دانیم که تو با یک پشتوانه قوی موسیقی به صحنه آمده‌ای. در این باره بیشتر بگو.

- بله، موسیقی همواره بخش مهم زندگی من بوده. خانواده‌ام اهل موسیقی بوده‌اند. پدرم معلم اصلی‌ام بود. او به من می‌گفت: دست بالای دست بسیار است. که یک مثل معروف فارسی است. او علاوه بر موسیقی، به من درس زندگی می‌‌داد و باعث می‌شد هیچ‌گاه به کاری که ارائه می‌کنم غره نشوم.


اکنون یک آدم تحصیل کرده موسیقی هستی که مسائل تئوریک را به خوبی با احساست ترکیب کرده‌ای و به نتیجه جالبی رسیده‌ای.

- به دور از خودبینی، من خودم را یک آدم حرفه‌ای در زمینه تنظیم، آهنگ‌سازی و اجرای موسیقی می‌دانم و از 6سال گذشته به طور حرفه‌ای وارد کار شده‌ام.


ترانه هایت را چه کسی می‌گوید؟

- خودم اغلب ترانه‌ها را می‌گویم. دوستم «اسیام بشیری» نیز در سرودن ترانه‌ها و دادن ایده‌ها کمکم می‌کند. من اولین ترانه‌ام را در 18سالگی در ستایش پروردگار گفتم. پدرم که خودش شاعر سطح بالایی است هم مرا در این راه کمک کرد.


ساز هم می‌زنی؟

- بله من ویولن، پیانو و سازهای عربی آهنگ‌هایم را معمولاً خودم می‌زنم. سعی می‌کنم نواهای اسلامی و شرقی را که در عربی به آن «نشید» (آهنگ‌های مذهبی) می‌گویند، با سازبندی جدید به گوش شنوندگانم برسانم.


چرا به چند زبان می‌خوانی؟

- دنیای اسلام فقط محدود به اعراب نیست و مسلمانان با زبان‌های مختلف در تمام دنیا پراکنده شده‌اند.


تو به جاهای مختلف هم سفر می‌کنی و کنسرت می‌گذاری.

- بله، الان در آمریکا در ایالات مختلف برنامه داریم. خوشبختانه اغلب کنسرت‌هایمان در این کشور، فروش خوبی دارد. بسیاری از غیرمسلمان‌ها هم به آهنگ‌های من علاقه پیدا کرده‌اند و این برای من خیلی جذاب است.


به عنوان یک جوان مسلمان بریتانیایی که هنرمند دنیای اسلام است، با چه مشکلاتی روبه رو بوده‌ای؟

- با مشکلات زیادی. بعضی از دوستان، انگار با من جنگ داشتند و مرا آزار می‌دادند. من به عنوان یک هنرمند مسلمان سعی می‌کردم که مذهبم را درست بشناسم و آن را به دیگران بشناسانم. پیامبر(ص) می‌گوید: من از سوی خدا فرستاده نشدم مگر برای تکمیل و اخلاق و ادب.


به نظر تو آیا باید مسلمانان توجه بیشتری به موسیقی و سایر هنرها داشته باشند؟

- سبحان‌الله، قطعاً صد درصد هنر نقش بسیار مهمی در غنا و سلامتی تمدن مسلمانان ایفا خواهد کرد. مسلمانان همواره در طول تاریخ در همه زمینه‌ها پیشگام بوده‌اند: موسیقی، فلسفه، معماری، شعر، پزشکی، ریاضی و غیره مشارکت مسلمانان در مسائل جهانی باعث می‌شود تمدن اسلام عظمت‌اش را نشان دهد.


و آلبوم بعدی‌ات؟

- هدفم این است که آلبوم بعدی‌ام کاری صرفاً اسلامی باشد ان‌شاء‌الله. اگر خدا به من قدرت کار بدهد، فقط به خاطر او در جهت نزدیکی به او، آهنگ خواهم ساخت. امیدوارم مردم برای ما دعا کنند و ما هم در ارائه اسلام واقعی به دنیا موفق باشیم.


همسر صبوری دارم

سامی یوسف، آوریل (فروردین) گذشته با یک دانشجوی آلمانی ازدواج کرد. او حالا احساس می‌کند که با این ازدواج بسیاری از واهمه‌هایش از بین رفته‌اند و سرگردانی‌هایش به پایان رسیده‌اند. در عین حال سامی خوب می‌داند آنچنان که باید برای همسرش وقت صرف نمی‌کند: «او کمی از دست من آزرده می‌شود. سامی ساعت‌ها مشغول ضبط آهنگ‌های جدیدش است و اجراهای زنده هم که تمام نشدنی به نظر می‌رسند.»

همین مسأله باعث می‌شود که او نتواند به طور شایسته به همسرش توجه نشان دهد. او با تأسف می‌گوید: «تمام وقت این روزهایم صرف ساخت آلبوم جدید می‌شود.» اما همچنان، روح بی‌آلایش‌اش را به نمایش می‌گذارد: «با همسرم سفری کوتاه به آلمان خواهیم داشت.»

با وجود این، همسر او پذیرفته است که زندگی با یک آدم مشهور که مجبور است وقت زیادی را برای کارش بگذارد، سخت است. حتی ماه عسل کوتاه آن‌ها نیز چندان او را ناراحت نکرده است. سامی یوسف در حالی که چشمانش برق می‌زنند، لبخندی می‌زند و با شیطنت بچه‌گانه‌ای می‌گوید: من با زنی ازدواج کرده‌ام که شکیبایی و صبر بسیاری دارد.


جملاتی کوتاه از سامی

اسلام ساده است و زیبا .

من گناهکارم، همان طور که همه گناهکارند. من فقط هنرمندی هستم که به اعتقاداتش پایبند است و می‌خواهد آن‌ها را عرضه کند. هنرمندی که به توانایی‌اش به منزله هنر توجه می‌کند و سعی می‌کند که در ارائه ایده‌اش، صادق باشد.

مهم‌ّترین مسأله این است که آن چه خدا می‌خواهد را انجام دهیم. پس از آن تمام حملات به اسلام در نطفه خفه می‌شوند. ما فقط باید مسلمانان خوبی باشیم. مذهبمان را بشناسیم. اسلام بسیار ساده است، بسیار قابل فهم و بسیار زیبا. اسلام انسان‌ها را به خوبی تحت تأثیر قرار می‌دهد.

ما به چیز متفاوتی نیاز داریم. مفاهیم نو در جهان اسلام. احساس می‌کنم پیام‌های زیادی وجود دارد که به هیچ وجه، تقلید کورکورانه از مفاهیم غربی نیست.

همه ما در وجودمان خلوص و پاکی داریم. این مسأله با عشق بسیاری از مردم به پیامبر‌شان ثابت می‌شود، آن‌ها شادند و از آهنگ‌هایی لذّت می‌برند که با رقص‌های مبتذل و لذایذ زودگذر میانه‌ای ندارد.


در مسابقه شرکت کنید و جایزه بگیرید!

وب سایت سامی یوسف ، با رنگی روشن متمایل به خاکستری و بسیار شکیل و حرفه‌ای طراحی شده است.

عکس او با هدفونی در گوش و پیراهن نارنجی، گرافیک صفحه را زیبا‌تر جلوه می‌دهد.

در صفحه اصلی، آگهی اجراهای زنده‌ سامی یوسف در اردن، سوریه و ایالات متحده گذشته شده که با کلیک بر روی هر یک، می‌توان اطلاعات بیشتری در باره آن کنسرت به دست آورد.

در بخش دیگری از صفحه اصلی، باکس‌های مرتبط با مصاحبه‌های مطبوعاتی، ویدیو کلیپ‌های جدید، آلبوم‌های او و باکس چت زنده قرار گرفته‌اند. اخبار آرشیو، رخداد، کاور آلبوم‌ها، بیوگرافی، مصاحبه‌های مطبوعاتی و تلویزیونی و حتی متون ترانه‌ها و خرید اینترنتی آلبوم‌های او در این وب سایت قابل دسترسی‌اند.

البته برای شنیدن آهنگ‌های او و دیدن ویدیو کلیپ‌هایش نمی‌توان از وب سایت‌اش کمک گرفت. هر چند در این وب سایت، بخشی به نام دانلود ویدیو کلیپ وجود دارد، اما حداقل فعلاً این امکان وجود ندارد و هنگام دانلود صفحه، خطا می‌دهد.

برای دانلود آهنگ‌های سامی یوسف و کلیپ‌های او، می‌توانید به آدرس:

WWW.MARKET.ELNOOR.COM/SAMIYUSUF .ASP سر بزنید.

در بخشی از وب سایت سامی یوسف، مسابقه‌ای هم تعبیه شده که سوالش این است: از چند ساز در موسیقی آهنگ امت من استفاده شده است؟ جایزه این مسابقه هم به این شکل تعیین شده که برنده می‌تواند سامی یوسف را در یکی از اجراهای زنده‌اش همراهی کند و اعضای ارکستر را ملاقات کند. با موزیسین‌ها و اعضای فنی گروه صحبت کند. برنده هم با قرعه‌کشی انتخاب می‌شود. آخرین مهلت ارسال پاسخ هم یکم سپتامبر 2006 است. شما هنوز فرصت کافی دارید تا آهنگ را دانلود کنید. با دقت گوش کنید یا از نرم‌افزارهای جداسازی سازها استفاده کنید. تعداد سازها را بشمارید و در این مسابقه شرکت کنید.

این هم آدرس سایت رسمی یوسف:

WWW.SAMIYUSUF.NOM

منبع: پایگاه خبری هنر ایران

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین