تبیان، دستیار زندگی

اگر خستگی رهایتان نمی‌کند این‌ها را بخورید

بعضی وقت‌ها تمام یاس‌های فلسفی‌تان با نوش جان کردن یک عدد پرتقال از بین می‌رود. امتحان کنید.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
خستگی
آیا این روزهای کوتاه برایتان خسته کننده و دلگیر شده است؟ آیا از خواب بیدار شدن برایتان عذاب شده است؟ آیا در طول روز چرت می‌زنید یا دل و دماغ ندارید؟ خلاصه اینکه مدام احساس خستگی می‌کنید؟ اگر جوابتان به این سؤال‌ها مثبت است این مقاله به دردتان می‌خورد. قصد داریم در این مقاله شما را با مواد غذایی ضدخستگی آشنا کنیم.

بعضی وقت‌ها تمام یاس‌های فلسفی‌تان با نوش جان کردن یک عدد پرتقال از بین می‌رود. امتحان کنید.

زمانی که ویتامین‌ها و به خصوص ویتامین C بدن پایین باشد احساس خستگی و افسردگی به سراغتان می‌آید و شما بی خبر هستید. برای آشنایی بیشتر با این مواد غذایی با ما همراه باشید.

 

اول از خودتان بپرسید این خستگی از چه چیزی ناشی می‌شود؟

آیا به اندازه‌ی کافی می‌خوابید؟ در نوشیدن قهوه زیاده‌روی نمی‌کنید؟ مشکل استرس زایی برایتان پیش نیامده است؟ آیا ورزش می‌کنید؟ سرما خورده‌اید؟ این سؤال‌ها را از خود بپرسید و سعی کنید دلیل خستگی‌تان را کشف کنید. اگر مسئله مربوط به بی‌خوابی باشد به راحتی می‌توانید با منظم کردن ساعت خواب یا کاهش قهوه آن‌را رفع کرد. برای مسائل دیگر بدنتان به ویتامین بیشتری نیاز دارد.

پرتقال و کیوی

برای مقابله با خستگی: مرکبات و کیوی میل کنید

این میوه‌ها سرشار از ویتامین C هستند. به همراه هر وعده‌ی غذایی‌تان یک عدد پرتقال یا کیوی میل کنید.

غذاهایتان را با آب لیموترش فراوان یا گریپ‌فروت صرف کنید. اگر تصور می‌کنید ویتامین C بدنتان کم است می‌توانید برای مدت کوتاهی از مکمل استفاده کنید.

 

برای مقابله با خستگی: کلم بخورید

خداوند در طبیعت نعمت‌هایی آفریده که سرشار از مواد مغذی‌اند. خوشبختانه فصل، فصل انواع کلم‌هاست که سرشار از ویتامین C هستند. این مواد غذایی همچنین حاوی املاح معدنی و آنتی اکسیدان‌های مفید برای بدن ما هستند. پس از خوردن انواع کلم غفلت نکنید. بخار پز کردن کلم‌ها باعث می‌شود ویتامین کمتری از دست بدهند. به همراه غذاهایتان (ماهی، گوشت، مرغ) کلم بروکلی سرو کنید. داخل سالادهایتان از کلم برگ و کلم قرمز خرد شده استفاده کنید. خلاصه به هر بهانه ای کلم میل کنید.

اگر صبحانه نخورده از منزل خارج می‌شوید و برای ناهار یک ساندویچ یا مقداری سالاد میل می‌کنید و زمانی که به منزل بر می‌گردید به بهانه‌ی این که میل ندارید از خیر شام هم می‌گذرید تعجبی ندارد که مدام احساس خستگی کنید

 

برای مقابله با خستگی: جگر، سبزیجات خشک، شکلات را دریابید

این مواد غذایی حاوی آهن هستند. اگر به میزان کافی گوشت قرمز مصرف نکنید امکان ندارد بدنتان آهن کافی داشته باشد. زمانی که بدن با کمبود آهن مواجه باشد (حتی به میزان کم) احساس خستگی امان آدم را می‌برد. جگر منبع آهن است.

باید بدانید در هر 100 گرم شکلات سیاه 10.7 میلی گرم آهن وجود دارد. برای همین توصیه می‌کنیم روزانه یک تکه شکلات سیاه میل کنید.

منیزم

برای مقابله با خستگی: از منیزیم غافل نشوید

کمبود منیزیم نیز باعث ایجاد احساس خستگی و اختلالات خواب می‌شود. زمانی که مسیری را پیاده می‌روید و احساس خستگی زیادی به خصوص در پاهایتان می‌کنید به احتمال زیاد بدنتان با کمبود منیزیم مواجه است.

دانه های کامل، انواع لوبیاها و سبزیجات برگ سبز سرشار از منیزیم هستند. حتی می‌توانید با نظر پزشک از مکمل‌های منیزیم استفاده کنید.

 برای مقابله با خستگی: روزانه سه وعده‌ی غذایی و نان میل کنید

اگر صبحانه نخورده از منزل خارج می‌شوید و برای ناهار یک ساندویچ یا مقداری سالاد میل می‌کنید و زمانی که به منزل بر می‌گردید به بهانه‌ی این که میل ندارید از خیر شام هم می‌گذرید تعجبی ندارد که مدام احساس خستگی کنید و خواب راحتی نداشته باشید. حتی زمانی که نان را از برنامه‌ی غذایی‌تان حذف کرده باشید نیز خستگی به سراغتان خواهد آمد. به خاطر اینکه با حذف نان گلوسیدهایی که انرژی بدنتان را تأمین می‌کند را از دست می‌دهید. برای تأمین انرژی بدنتان لازم است که روزانه حداقل 150 گرم نان (کامل) میل کنید.

اگر می‌خواهید سرزندگی و نشاط خود را بازیابید از هیچ وعده‌ی غذایی صرف نظر نکنید. صبحانه‌ی کامل (نان، لبنیات، میوه) میل کنید. برای ناهار و شام گوشت، ماهی، تخم مرغ، نان، سبزیجات، میوه و ماست را فراموش نکنید. البته منظورمان این نیست که همه‌ی این‌ها را یکجا میل کنید. ما فقط سعی داریم به شما ایده بدهیم. زیاده‌روی نکنید ولی تغذیه‌ی سالمی داشته باشید.

اگر با ایجاد تغییراتی در شیوه‌ی زندگی و تغذیه‌تان، احساس خستگی‌تان از بین نرفت توصیه می‌کنیم به پزشک مراجعه کنید.


مطالب مرتبط:

8 کار برای رفع خستگی

چرا بعد ناهار خواب‌آلود می‌شویم؟

5 ماده‌ی غذایی ضد خستگی

چند توصیه برای افزایش انرژی بدن

غذاهایی برای رفع خستگی

ارتباط بین تغذیه و خستگی

رفع کسالت و خستگی با غذاها

تغذیه در سندرم خستگی مزمن

بهترین غذاهای شادی آور

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.