تبیان، دستیار زندگی
اعتیاد، فقط به معنای وابستگی به موادمخدر نیست. ممکن است پرداختن به برخی رفتارها هم از حالت عادی و معمولی خارج شود و جنبه اعتیادآور به خود بگیرد. مثل اعتیاد به خرید. ما همیشه نمی‌توانیم چنین رفتارهایی را در خودمان یا حتی در نزدیک‌ترین دوستان‌مان تشخیص دهیم
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تست روان‌شناسی: اعتیاد به خرید


اعتیاد، فقط به معنای وابستگی به موادمخدر نیست. ممکن است پرداختن به برخی رفتارها هم از حالت عادی و معمولی خارج شود و جنبه اعتیادآور به خود بگیرد. مثل اعتیاد به خرید. ما همیشه نمی‌توانیم چنین رفتارهایی را در خودمان یا حتی در نزدیک‌ترین دوستان‌مان تشخیص دهیم.


این آزمون ساده به شما کمک می‌کند

خرید

اگر می‌دانید یا عمیقا بر این باورید که به یکی از رفتارهای زیر معتاد هستید، با مطالعه این راهنما می‌توانید دریابید کدام قسمت از زندگی‌تان بیشتر تحت تأثیر این اعتیاد قرار گرفته است.

اگر نمی‌دانید به رفتار خاصی اعتیاد دارید یا نه، پاسخ به پرسش‌های این آزمون به شما کمک می‌کند تا درصورت اعتیادتان به خرید، میزان آسیبی که به زندگی‌تان وارد شده، ارزیابی کنید.

گزینه‌ای که رفتار شما را بهتر توصیف می‌کند، انتخاب كنید و در پایان همه را باهم جمع بزنید.

به پرسش‌های زیر پاسخ «درست» یا «نادرست» بدهید.

1. اغلب چیزهایی را که خریده‌ام، پس می‌دهم؛ حداقل یکی از هر چهار خرید.

درست / نادرست

2. من درباره قیمت چیزهایی كه خریده‌ام به همسرم، دوستان یا همکارانم دروغ می‌گویم.

درست / نادرست

3. من درباره خرج کردن خود احساس گناه، خستگی یا نا‌امیدی می‌کنم و گاهی دچار بی‌خوابی می‌شوم.

درست / نادرست

4. خرج کردن بیش از حد من با خوردن بیش از حد ارتباط دارد.

درست / نادرست

5. در کمد من بیش از چهار دست لباس وجود دارد که هنوز حتی برچسب قیمت‌شان را هم نکنده‌ام.

درست / نادرست

6. من به سختی می‌توانم دخل و خرجم را با هم جور کنم.

درست / نادرست

7. قبل از پاسخ دادن به تلفن، حتما به شماره فردی که تماس گرفته، نگاه می‌کنم تا مجبور نشوم با طلب‌کارانم صحبت کنم.

درست / نادرست

8. خرید برای من راه رهایی از بی‌حوصلگی، تنهایی، خشم یا نا‌امیدی است.

درست / نادرست

9. وقتی برای خرید بیرون می‌روم، نمی‌توانم دستِ‌خالی به خانه برگردم.

درست / نادرست

10. برای این‌که باز هم قرض بگیرم، به طلب‌کارانم دروغ گفته‌ام.

درست / نادرست

11. عادت من به خرید در کارم خلل ایجاد کرده است.

درست / نادرست

12. خرج کردن من در زندگی زناشویی‌ام یا روابطم با نامزدم مشکل ایجاد کرده است.

درست / نادرست

13. اگر چند روز خرید نکنم، احساس کمبود می‌کنم.

درست / نادرست

14. بیش از سی درصد درآمدم را صرف پرداخت اقساط وام‌هایی غیر از وام مسکن می‌کنم.

درست / نادرست

15. برای این‌که بتوانم بیشتر خرید کنم، به راه‌های غیرقانونی یا غیرمتعارف برای پول درآوردن فکر کرده‌ام.

درست / نادرست

16. سابقه انواع اعتیاد (ازجمله اعتیاد به خرید) در خانواده ما وجود دارد.

درست / نادرست

17. مدام تصمیم می‌گیرم خرج نکنم تا بتوانم پول‌هایم را جمع کنم و یک‌باره مقدار زیادی خرید کنم.

درست / نادرست

18. لباس‌ها و وسایل من همه باید مارک‌دار و از مارک‌های درجه یک باشند.

درست / نادرست

امتیاز شا برابر است با تعداد پرسش‌هایی که به آنها پاسخ «درست» داده‌اید

تفسیر آزمون

*امتیاز صفر تا 3:

در رفتارهای شما یکی دو نشانه دیده می‌شود که نشان می‌دهد خطر در کمین‌تان نشسته است، اما با قدرت اوضاع را تحت کنترل خود دارید. به عادت‌های خوب‌تان ادامه بدهید.

*امتیاز 4 تا 6:

خطر به شما نزدیک است. بهتر است هر گونه تغییری را در رفتارهای خریدتان، آگاهانه تحت نظر بگیرید و آنها را یادداشت کنید. آگاهی از این رفتارها، مؤثرترین ابزار برای کنترل اوضاع است.

*امتیاز 7 تا 12:

شما به شدت در معرض اعتیاد به خرید هستید. با دقت به انگیزه‌هایی که رفتارتان را هدایت می‌کنند، فکر کنید. بهتر است بدانید با پول می‌توان بعضی چیزها را خرید، اما بعضی چیزها را قادر نیستید با پول بخرید و باید آنها را دقیقا بشناسید. مشورت با یک روان‌شناس یا روان‌پزشک کمک بسیاری به شما می‌کند.

*امتیاز 13 تا 18:

به احتمال زیاد به خرید اعتیاد دارید. وقت آن است که دنبال کمک باشید. بهتر است از یک روان‌شناس یا روان‌پزشک بخواهید به شما کمک کند.

خب، حالا که چه کار کنم؟

این آزمون به شما کمک می‌کند علایم اعتیاد به اینترنت یا خرید را در خودتان ارزیابی کنید. براساس نتایجی که به دست آورده‌اید، ممکن است لازم باشد برای تغییر برخی از رفتارهایی که برای سلامت شما زیان‌بارند، گام‌های اساسی بردارید.

کارهایی که امروز می‌توانید انجام دهید:

همه آن‌چه ممکن است به آنها اعتیاد داشته باشید، شناسایی کنید. درباره رفتارها با خودتان صادق باشید. برای حل مشکلات‌تان، متعهدانه عمل کنید. نخستین گام برای شکست اعتیاد، آن است که بپذیرید اعتیاد دارید.

فهرستی تهیه کنید و در آن همه چیزهایی را که فکر می‌کنید باعث رفتارهای اعتیادآمیز شما می‌شوند، بنویسید. دلایل خودتان را برای این‌که فکر می‌کنید یک رفتار اعتیادآمیز است، هم یادداشت کنید و هرچه باعث تقویت آن رفتار می‌شود، یادداشت کنید. با خود فکر کنید که چرا دوست دارید رفارتان را تغییر دهید؟ سعی کنید موانعی که شما را از تغییر فتار بازمی‌دارند، بشناسید. چه چیزهایی به شما کمک می‌کنند با این موانع رو‌به‌رو شوید؟

اقدام‌هایی که در دو هفته آینده می‌توانید انجام دهید:

از یک مشاور کمک بخواهید و از او درخواست کنید چنان‌چه گروهی را می‌شناسد که برای ترک اعتیاد تلاش می‌کنند، آنها را به شما معرفی کند.

رفتار اعتیادآمیز خودتان را با دقت زیرنظر بگیرید. جدولی تهیه کنید و در آن تاریخ، دفعات انجام این رفتارها، مدت زمان صرف‌شده در هر بار، مقدار پولی که خرج کرده‌اید، احساسی که داشته‌اید، افرادی که در این رفتار با شما هم‌راهی کرده‌اند و هر چیز دیگری را که فکر می‌کنید مرتبط است، ثبت کنید. هر چند روز یک بار، جدول خودتان را مرور کنید و در آن به دنبال کشف الگو باشید. مثلا ممکن است بتوانید بفهمید در چه ساعت‌هایی از روز بیشتر احتمال دارد به رفتار اعتیادآمیزتان روی بیاورید یا ببینید چه احساسات، افراد یا مکان‌هایی بیشتر شما را به سمت آن رفتار سوق می‌دهند.

کارهایی که در چند ماه آینده می‌توانید انجام دهید:

برای تغییر الگوهایی که در جدول خودتان کشف کرده‌اید، گام‌های سازنده بردارید. سعی کنید فعالیت جایگزینی برای خودتان پیدا کنید تا وقتی میل پرداختن به رفتار اعتیادآمیز به سراغ‌تان آمد، فوران حواس خودتان را متوجه آن فعالیت جایگزین کنید. سعی کنید از شرایط و مکان‌هایی که رفتار اعتیادآمیزتان را تحریک می‌کنند، دور بمانید.

برای رفتار اعتیادآمیزتان محدودیت‌هایی تعیین کنید و سعی کنید در هر ماه دستِ‌کم چند روز به این محدودیت‌ها پای‌بند بمانید. مثلا می‌توانید برای زمان استفاده‌تان از اینترنت، محدودیت قائل شوید. از یک دوست صمیمی و مورد اعتماد بخواهید تا برای اعمال این محدودیت‌ها به شما کمک کند. مثلا با هم قرار بگذارید که بعد از نیم ساعت گشت زدن در اینترنت، برای پیاده‌روی از منزل بیرون بروید.

منبع: برترین‌ها


باشگاه كاربران تبیان ـ ارسالی از: hasantaleb