تبیان، دستیار زندگی
آقای مشاور من از دست کارهای شوهرم خسته شدم ! وقتی راجع به کارهای اشتباه اومتذکر می شوم ، او به من عتاب می کند ومی گوید به تو چه مربوط است ؟ !
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اصلاح همسر به اصلاح نکردن اوست


هُنَّ لِبَاسٌ لَّكُمْ وَ أَنتُمْ لِبَاسٌ لَّهُنَّ      آنها لباس شما هستند و شما لباس آنها

هفت تفاوت‌ تاریخی زن و مرد

آقای مشاور من از دست کارهای شوهرم خسته شدم ! وقتی راجع به کارهای اشتباه او متذکر می شوم ، او به من عتاب می کند  ومی گوید به تو چه مربوط است ؟! یا با هزار دلیل کار غلط خود را توجیه می کند! درحالی من که همسر اوهستم فقط قصد دارم عیوب او بر طرف شود، تا دیگران از اوایراد نگیرند ؛ ولی در مقابل این محبت من او با تندی برخورد می کند! نمی دانم چه کار کنم؛ هم می خواهم عیوب شوهرم را بر طرف کنم  وهم او با من همراهی نمی کند وعموماً در چنین مواقع با یگدیگر جر وبحث می کنیم ! لطفا! راهنمایی ام نمایید .

شاید سؤال بالا پرسش تعداد زیادی از خانم ها  باشد ؛ هر وقت خواسته اند با محبت عیوب شوهرشان رامتذکر شوند با باز تاب ناخوشایند روبرو شده اند! به عبارت دیگر این پرسش تمام خانم هاست که :

شوهرم را چگونه اصلاح کنم؟!

اصلاح آقایون به اصلاح نکردن آنهاست !! در قضاوت عجله نفرمایید مقاله را تاانتها بخوانید آن گاه قضاوت نمایید .

قبل از آن که عبارت« اصلاح آقایون به اصلاح نکردن آنهاست » باز کنم وتوضیح دهم به مثال زیر دقت کنید :

اگر شوهر شما از راه برسد وبا هیجان بگوید : خانم من امروز زنی دیدم چشمان آبی بسیار قشنگ وزیبا ! کاش که چشمان شما مثل او آبی بود ! آن وقت خیلی زیبا می شدی !

شما با شنیدن این جملات شوهرتان چه حسی پیدا می کردید ؟ آیا از او تشکر می کنید ؟ آیا آغوش باز به آرزوی اواستقبال می کنید ؟ ! حتماً جواب ها منفی است . حس بسیار بدی نسبت به شوهرتان پیدا می نمایید واحتمال دارد که با عکس العمل تندی نفرت و ناراحتی خود را از شنیدن این جملات به او نشان دهید .

یک بار دیگر به مثال دقت کنید ، چرا شما عکس العمل تندی نسبت به این جملات پیدا می کنید ؟ شاید علت آن این باشد که شما از شنیدن آن این حس را پیدا می کنید : یعنی من زیبا نیستم ! آن زن زیبا است ! تو مرا دوست نداری چون مثل آن زن چشمانم آبی نیست ! وقتی این افکار در ذهن شما خطور می کند ، به شدت عصبانی می شوید وسپس عکس العمل تندی نشان می دهید .

شوهر شما چنین جملاتی نگفت ولی شما با حس « زنانه » خود چنین برداشت نمودید . شاید شوهر شما اصلاً قصد بیان چنین جملات را نداشت فقط یک آرزو را بیان نمود . ولی به حالات روانی «زن « بی توجه بود شما به علت « زن « بودن چنین حسی را به طور طبیعی پیدا می نمایید !!

وقتی شما از شوهر تان ایراد می گیرید تا او رفع کند او هم چنین تصور می کند که « من مورد قبول زنم نیستم !لذا باعکس العمل نادرست سعی دارد خود را موجه جلوه دهد و عیب خود را توجیه کند تا اثبات کند که مرد بی عیب است وباید او را بپذیری !

ما قصد نداریم بگوییم که مردها هر عیبی دارند باید همسرشان بپذیرد و به اصطلاح به اونگوید « بالای چشمت ابروست » . بلکه ما می گوییم مرد باید با کمک همسرش عیبش را بر طرف کند ؛ ولی این روش که به مستقیم عیب اورا بیان کنید ، پاسخ نمی دهد بلکه از قلب مرد خارج می شوید وشما بیشتر عصبانی شده واز شوهرتان نفرت پیدا می کنید .

به جملات توماس گوردن در مورد اصلاح هر فرد دقت نمایید :

وقتی که انسان بتواند با تمام احساس کسی را بپذیرد در او قدرت کمک به دیگری وجود دارد . قدرت پذیرش او یک عامل مهم در ایجاد رابطه با شخص دیگر است وسبب می شود که آن شخص بتواند تغییراتی در جهت بهتر ورشد پیداکرده ، اشکالات خود را بخوبی حل کند ، از سلامت روانی برخوردار شده واز تمام قدرت خود برای بهتر شدن استفاده نماید .

وقتی که انسان بداند که کس دیگری اورا دوست دارد واورا همان طور که هست می پذیرد آن وقت او می خواهد تغییرکند،عوض شده وقابلیت خودرا نشان دهد . پذیرش مثل خاک حاصل خیزی است که سبب می شود تخم رشد کند وتبدیل به یک گل قشنگ شود ، خاک تنها کاری که می کند این است که تخم را قادر می سازد که تبدیل به نهال ودادن گل شود در حقیقت رشد تخم را آسان  می کند ولی قدرت باروری در درون خود تخم است ( توماس گوردون، (1356)،ترجمه انور بغدادی ،ص30)  .

مرد خسته

پذیرش شوهر ، زمینه ساز اصلاح او به دست خودش است .  هر انسانی به عیوب خود واقف است ودوست دارد برطرف کند ولی میل دارد اول اورا بپذیرند تا احساس خوشبختی نماید آنگاه تا با نیرویی که از این احساس پیدا می نماید ، با قدرت به رفع عیب خود اقدام می کند .به جمله هاری استین متز متخصص امور زناشویی وروان شناس معروف دقت کنید:

سازگاری وقبول کردن سلیقه وعقیده همسر در خوشبختی ازدواج مؤثر ومهم تر از آن است که زن وشوهر دارای عقیده مشترک باشند(آیین همسرداری ، دوروتی کارگی ،ترجمه مهستی شهلایی ،ص190).

بنابراین  هرگونه اصلاح عیوب شوهر موجب عکس العمل های زیر از جانب او خواهد شد :

ـ همسرم من را دوست ندارد !

ـ عذر تراشی برای حفظ موقعیت خودش !

ـ واکنش منفی در برابر همسر ( لجبازی ،مقابله به مثل ،انتقام .......)

آیا هیچ گاه در صدد اصلاح شوهرخودمان نباشیم ؟! چگونه زمینه سازی برای اصلاح شوهرم کنم ؟

برای اصلاح همسرتان از راه غیر مستقیم زیر بروید انشاالله نتیجه خواهید گرفت وه خاطر داشته باشید که

اصلاح آقایون به اصلاح نکردن آنهاست!!

انشاالله در مقاله بعد راه درست اصلاح کردن آقایون را بیان خواهیم کرد . فعلاً عیب آقایون را نگویید خواهید دید که آقایون کمی خوش اخلاق تر شده اند!!

غلامعباس خراسانی

بخش خانواده ایرانی تبیان


مطالب مرتبط :

مشارکت حتی در حل اختلاف

زناشویی با چاشنی احساس

کپسول هایی برای زندگی مشترک

معجزه ای آشنا در زناشویی

سکوی پرتابی برای همسرم

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.